15℃
Dnes je 21. srpen , svátek má Johana

Nejhezčí místa za Prahou, kam dojedete za pár minut

Chcete vyrazit na výlet, ale nemáte rádi dlouhé cestování? Není třeba trávit hodiny v autě. V blízkém okolí Prahy najdete spoustu míst, kam pohodlně dojedete během pár chvil.

Reklama

FOTO: Svatojánské proudy

Svatojánské proudy - Svatojanske_proudy_1896_wikimediaSvatojánské proudy - Svatojánské proudy_pixabaySvatojánské proudy - Směrovka_Svatojánské_Proudy_1898_wikimediaSvatojánské proudy - NS_Svatojánské_proudy_-_15,_Štěchovice_wikimediaSvatojánské proudy - 800px-Skály_u_Svatojánských_proudů_wikimediajpg

Svatojánské proudy

Svatojánské proudy byl původně úsek Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím a tvořila peřeje. Dnes je území zatopené štěchovickou vodní nádrží a zatímco dříve to bylo obávaná překážka pro voraře, dnes se sem lidé jezdí pokochat romantickým výhledem na řeku.

 

Solvayovy lomy

Ze Svatého Jana pod Skalou, Loděnice nebo Bubovice se vydejte do Solvayových lomů. Dnes je tady skanzen ve volné přírodě. Vidět můžete bývalé provozní a technologické budovy, ale hlavně zrekonstruovanou úzkorozchodnou lomovou dráhu. A třeba 28. října tady končí sezóna a při té příležitosti budou v provozu i lokomotivy, které nejsou běžnou součástí pravidelných jízd pro veřejnost.

 

FOTO: Karlštejn

Karlštejn - KarlštejnKarlštejn - 126_Karlštejn_Budňany_cesta_dolů_k_silnici_na_hrad_SVKarlštejn - Pixabay_karlstein-77840_1280Karlštejn - Karlštejn_4Karlštejn - Èeský kras – hrad Karlštejn
Další fotky
Karlštejn - KarlštejnKarlštejn - Hrad_Karlštejn_06Karlštejn - 1200px-Karlštejn_5

Karlštejn

Perla mezi hrady, Karlštejn, byl založen v roce 1348 kým jiným, než českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů. Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. K vidění je několik prohlídkových okruhů, ať už soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže, vyhlídka z Velké věže nebo výstava Karlštejnský poklad – Kultura císařského dvora Karla IV..

 

FOTO: Černolické skály

Černolické skály - Rozcestník_Černolické_skály_(KČT)Černolické skály - Černolické_skály_(04)Černolické skály - Černolické_skály_(3)Černolické skály - Černolické_skály_(1)Černolické skály - Černolické_skály_(01)
Další fotky
Černolické skály - Černolické_skály

Černolické skály

Černolické  neboli Čertovy skály je skalní masív nad obcí Černolice, patnáct let jsou chráněny jako přírodní památka. Z vrcholu se nabízí nezapomenutelný pohled do okolí. Jsou to také první horolezecké skály v Čechách, přičemž první písemná zmínka pochází z roku 1905. Vyskytují se zde také úlomkovité zbytky trilobitů, ramenonožců a konulárií.

 

FOTO: Zámek Loučeň

Zámek Loučeň - OLYMPUS DIGITAL CAMERAZámek Loučeň - Zámek LoučeňZámek Loučeň - Zámek_Loučeň,_letecký_snímekZámek Loučeň - Zámek_Loučeň,_část_s_bludištěmZámek Loučeň - Zámek_Loučeň,_bludiště
Další fotky
Zámek Loučeň - Loučeň_with_Loučeň_CastleZámek Loučeň - Chateau_Loučeň_-_panoramio

Zámek Loučeň

Zámecké slavnosti, prohlídky zámku, večerní a noční prohlídky, dětské a čoko prohlídky, prohlídky s bílou paní nebo kostýmovaná prohlídka. To je zámek Loučeň. První zmínka o obci pochází z roku 1223. Zásadní zlom přišel v historii zámku v době třicetileté války, v roce 1623 přicházejí na Loučeň Valdštejnové. Na zámek dopadly i horší časy, do roku 1979 zde fungovala školka, poté hotel. Před deseti lety byl zámek zpřístupněn veřejnosti, které mohla vidět nově vybudovanou expozici a také park se souborem bludišť a labyrintů.

Dnes, 19:20
„Vážený Leonide Iljiči,,(…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele...
Dnes, 17:30
Středočeský kraj chce dát na obnovu památek ke společenskému využití celkem 27 milionů korun. Podpora...
Dnes, 12:28
Již od 90. let se vrací boom společenských her. Každý rok vychází mnoho nových nebo...
Dnes, 12:26
Angrešt, to je stálice našich venkovských zahrad a zahrádek téměř všech chatařů. Spolu s rybízem...
Dnes, 07:30
Možná jste už narazili na rozličné módní a hudební styly. Říká vám něco hipsterství? Pokud...
Včera, 18:25
Průzračně čistá voda, svěží zelené lesy a nad tím vším dechberoucí skalnaté štíty. To jsou...
Včera, 16:21
Nový pojem ekosexualita má několik možných definic a jeho popularita nabývá značných rozměrů. Milovat Zemi...
Včera, 16:00
Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké...
Včera, 14:37
Prošli jsme se kolem Máří Magdaleny, minuli Harfenici a od Hada se vydali po modré....
Včera, 14:00
Citátů na téma muži a ženy je jako máku. Některé nutí k zamyšlení, jiné pobaví....
Reklama