2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Aktuálně: Strážníci během dne pomocí tlampačů informují Pražany o požáru v Letech

Reklama

Strážníci budou během dnešního dne pomocí tlampačů informovat Pražany o doporučení nevětrat z důvodu zápachu po požáru v Letech.

Hasiči doporučili obyvatelům Prahy nevětrat. Důvodem je zápach po spálenině, který je cítit po hlavním městě kvůli požáru haly s elektroodpadem v Letech u Prahy. ČTK to oznámil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Zápach není nebezpečný, chemická služba nenaměřila žádné nebezpečné hodnoty. Doporučení nevětrat platí do odvolání.

Hala v Letech hoří od sobotního večera. Hasiči dostali plameny pod kontrolu po téměř deseti hodinách od nahlášení v 5:41 ráno. Povolaný statik konstatoval nebezpečné narušení objektu a nařídil demolici, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Nikdo se během zásahu nezranil, škoda na uskladněném materiálu je odhadnuta na pět milionů korun.

Hasiči dnes stále pokračují v hašení haly se zhruba 600 tunami elektroodpadu v Letech u Prahy. Plameny dostali hasiči pod kontrolu po téměř deseti hodinách od nahlášení v 5:41 ráno, po 13:00 ale pro hasiče stále platí třetí stupeň poplachu ze čtyř možných. Povolaný statik konstatoval nebezpečné narušení objektu a nařídil demolici, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Nikdo se během zásahu nezranil, škoda na uskladněném materiálu je odhadnuta na pět milionů korun.

Hasiči dopoledne doporučili lidem v Praze kvůli zápachu nevětrat. Zápach není nebezpečný, chemická služba nenaměřila žádné nebezpečné hodnoty. Doporučení nevětrat skončilo po 14:30. „Veškerá opatření kvůli zápachu jsou zrušena i na území hlavního města Prahy. Obyvatelé již můžou větrat a vycházet ven, žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedli pražští hasiči na twitteru.

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20:00. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných, na místo se sjelo 22 jednotek hasičů, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů.

Z místa stoupal během noci hustý toxický kouř, podle Gabriela se ale díky příznivým podmínkám šířil do neobydlené oblasti. Během neděle se ale změnilo počasí, vítr se začal otáčet a rozšířil se na okolní obce a Prahu.

Hasičům na místě pomáhá množství speciální techniky, jako například velkoobjemové kontejnerové čerpadlo s výkonem 4250 litrů za minutu, které pomáhá dopravovat vodu z více než 900 metrů vzdálené řeky Berounky. Povolán byl tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňuje naftu do cisteren. Na místo dorazila speciální těžká technika ze záchranného útvaru ve Zbirohu.

Před 6:00 začali hasiči provádět demoliční práce, využívají k tomu speciální Tatru s rypadlem, která přijela ze Zbirohu. Po poledni se k demolici přidalo pásové rypadlo, které dorazilo až z Hlučína.

Zásah byl dnes ráno krátce přerušen, aby mohli být hasiči vystřídáni, od té doby se opět hasí. Odpoledne by podle Gabriela měly dorazit další jednotky hasičů, které vystřídají ty zasahující. Likvidace požáru se dá očekávat dnes večer, nebo až v pondělí dopoledne.

Podle Gabriela během dnešního dne odebrala chemická laboratoř vzorky z řeky Berounky, vodu kontroluje od soutoku s Vltavou v Praze až k Letům. Výsledky rozborů by mohly být známé během pondělí. „Nedošlo ale k úhynu ryb, takže nepředpokládáme žádné velké komplikace v této oblasti,“ řekl Gabriel.

Před 1 hodinou
Advent je sice už v plném proudu, kdo ale nemá adventní věnec nebo svícen, může...
Před 3 hodinami
To budete koukat! Vytvářet výstavy formou „směsky“ je dnes asi módní výstavnický trend, ale díky...
Dnes, 10:00
Rozchod je jedna z částí života, kterou si projde každý z nás. Není to jednoduché...
Dnes, 08:46
Miliardář Pavel Sehnal (ODA) byl zvolen místostarostou v Praze 18, kde vlastní letňanské výstaviště PVA...
Včera, 18:25
Rakovničtí zastupitelé schválili schodkový rozpočet pro rok 2019, plánované výdaje činí téměř 544 milionů korun,...
Včera, 17:30
Podle lidové víry sv. Lucie disponuje zvláštní mocí a dovede ochránit před čarodějnicemi. Z toho...
Včera, 16:00
Divácky oblíbená filmová komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy příští rok oslaví 60...
Včera, 14:23
Saint Francois se se svým výškovým rozpětím a možností všestranného sportovního vyžití řadí mezi klenoty...
Včera, 14:00
Odvěký boj, živý stromeček versus umělohmotný. Jeden ničí planetu při likvidaci, druhý končí ve sběrných...
Paní Svobodová (97) věnovala své úspory - 200 tisíc korun - dobrovolným hasičům. Je jejich fanynkou.
Včera, 11:00
Tomu se říká nevšední a ušlechtilý dárce a dar s velkým D! Dvě stě tisíc...
Reklama