2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Argentinská ulice je velmi vytížená. Jsou tu teď umístěna čidla na měření prachu a hluku

Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství prachových částic v ovzduší a intenzitu hluku.

Reklama

23. listopadu se v Praze 7 odehraje v prostorách Prague Start Up Marketu soutěž CRA IoT Hackathon. V rámci 3. ročníku těchto akcí mohou nyní programátoři navrhovat, jak data z čidel prakticky využít a přispět tím ke kontrole a zvyšování kvality životního prostředí ve městě.

„Hlučnost a znečištění ovzduší patří mezi tradiční neduhy velkých měst. Při plánování rozvoje Prahy je třeba dbát na to, jak ulevit zejména těm nejvíce postiženým místům. Možnost získat data o tom, jak jsou na tom z hlediska hluku a prašnosti konkrétní lokality, by mohla být pro správu města velkým přínosem,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Do obdobného projektu se Praha 7 zapojila i v loňském roce. Společnost CRA umístila na strom u stanice MHD Vltavská prototyp čidla náklonu, které měřilo výkyvy stromu a dávalo tak možnost dlouhodobě sledovat jeho kondici a včas předejít případnému pádu či poškození.
V letošním roce spol. CRA Praze 7 nabídla umístění čidel na měření hluku a polétavých částic o velikosti 2,5 PM. Městská část pro měření vytipovala ulici Argentinská.
Umístění čidla je navázáno na soutěž CRA IoT Hackathon, který pořádá společnost České Radiokomunikace pro programátory a technologické nadšence. V rámci soutěže se hledají nejlepší nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití dat z různých čidel, která měří teplotu, vlhkost, kvalitu ovzduší, detekují pohyb či zjišťují obsazení parkoviště nebo zaplněnost odpadových nádob a kontejnerů.

Soutěžící již nyní mohou využívat také data z čidel v ulici Argentinská a navrhnout aplikaci, která by pomohla k lepší kontrole životního prostředí ve městě.
„V posledních letech se jako firma snažíme velmi intenzivně pracovat na rozvoji internetu věcí v České republice. Nejen po stránce infrastruktury, ale i z hlediska zvyšování povědomí o IoT a jeho možnostech. Naše vlastní IoT síť, která je postavená na technologii LoRaWAN, pokrývá zhruba 70 % obyvatelstva na území celé ČR. Na základě našich zkušeností, a to jak v rámci předchozích ročníků soutěže, tak obchodních příležitostí, jsme se rozhodli v rámci soutěže zaměřit na oblasti, které zaznamenávají největší rozvoj, a sice chytrá města, odečty energií, zemědělství a průmysl 4.0. Věříme, že i letošní ročník nabídne zajímavé projekty a my rádi budeme stát u jejich realizace,“ řekl Miloš Mastník, obchodní ředitel CRA.

doprava ve městě
ilustrační foto
(Fefík)
Před 1 minutami
Cena pro odvážného chlapce, který pomohl zachránit život spolužačce s hypoglykemií, nebo pro dívku, jež...
Před 1 hodinou
Advent je sice už v plném proudu, kdo ale nemá adventní věnec nebo svícen, může...
Dnes, 11:30
To budete koukat! Vytvářet výstavy formou „směsky“ je dnes asi módní výstavnický trend, ale díky...
Dnes, 10:00
Rozchod je jedna z částí života, kterou si projde každý z nás. Není to jednoduché...
Dnes, 08:46
Miliardář Pavel Sehnal (ODA) byl zvolen místostarostou v Praze 18, kde vlastní letňanské výstaviště PVA...
Včera, 18:25
Rakovničtí zastupitelé schválili schodkový rozpočet pro rok 2019, plánované výdaje činí téměř 544 milionů korun,...
Včera, 17:30
Podle lidové víry sv. Lucie disponuje zvláštní mocí a dovede ochránit před čarodějnicemi. Z toho...
Včera, 16:00
Divácky oblíbená filmová komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy příští rok oslaví 60...
Včera, 14:23
Saint Francois se se svým výškovým rozpětím a možností všestranného sportovního vyžití řadí mezi klenoty...
Včera, 14:00
Odvěký boj, živý stromeček versus umělohmotný. Jeden ničí planetu při likvidaci, druhý končí ve sběrných...
Reklama