2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Asexuálka nebo nymfomanka. Proč jsou některé ženy náruživé a jiné frigidní?

Co je to normální sexuální touha a kdy už je žena považovaná za frigidní? Definice zůstává záhadou. Jinými slovy problém je to až ve chvíli, kdy to začne omezovat ženu nebo jejího partnera. Studie o ztrátě nebo nepřítomnosti ženské sexuální touhy jsou ale četné. Co odborníci vykoumali?

Reklama

Žena potřebuje být žádoucí

Intenzita erotické touhy je u ženy jiná než u muže. Zatímco muž „může“ vždy, žena musí mít pocit, že je žádoucí, potřebuje vidět, že po ní protějšek touží. To je zásadní rozdíl mezi erotickou touhou u mužů a žen. Roli zde samozřejmě hrají i další faktory jako je věk, životní styl, hormony nebo zdravotní stav. Vždy jde však o to, že u ženy je sexualita více spojena s city, intimitou, komunikací s partnerem. Potřebuje city, aby mohla milovat, zatímco muž má často potřebu sexu bez citů.

Jste po sexu smutní a pláčete? Může za to postkoitální dysforie

Za vším jsou hormony

Zatímco u muže je úroveň testosteronu trvalá, žena je závislá na cyklickém přísunu hormonů zodpovědných za sexuální touhu. Právě trvalá úroveň testosteronu může vysvětlovat relativní trvalost mužské touhy. Úroveň testosteronu se totiž jen velmi postupně snižuje s věkem. Muži vylučují dvacetkrát více testosteronu než ženy. Proto ženy musí být velmi zamilované a vzrušené, aby reagovaly na očekávání partnera. To ale nepřichází samo od sebe. Zejména ve složitých obdobích života ženy: těhotenství, porod, kojení, menstruace.

7 povolání, která mužům připadají nejvíce sexy. Patříte mezi ně?

Dnes se u ženy mluví o „reaktivní touze“ a o „faktorech vnímavosti“. Žena má základní, spontánní touhu, která je indikátorem citové vřelosti, a reaktivní touhu, která přichází v odpověď na sexuální stimulaci. Citový zájem ženy je reakcí na stimulaci odpovídající jejímu očekávání a osobní vnímavosti.

Co dokážou neurotransmitery?

Roli v emotivním a psychosociálním životě hrají neurotransmitery. Reagují na stimuly, které již měly v životě jednotlivce nějaký význam. Každá událost v životě jednotlivce je začleněna do zón, které se aktivují či znehybňují podle situace. Sexuální touha tak osciluje mezi vzrušením a znehybněním, jako váha, která se vychyluje pozitivně či negativně. Sexuální touha je osobní a jedinečnou zkušeností. Můžeme však uvést faktory, které usnadňují nebo blokují mechanismy ženské sexuální touhy.

Asexualita a odpor k pohlazení. Je to nemoc, nebo záhadná čtvrtá orientace?

Jsou to postoje a zákazy rodičů týkající se sexuality, přikázání náboženství, jejichž porušení vzbuzuje pocit viny, mýty a iracionální strach z masturbace a z některých poloh a sexuálních praktik, představy, že žena má tělo, které neodpovídá kulturním ideálům. Některá období jsou zvláště riskantní: dospívání u žen, těhotenství a porod, menopauza a fáze života, kdy je žena ve své sexuální touze obzvláště zranitelná.

Traumatizující sexuální zkušenosti či zneužívání mohou znamenat snížení sexuální touhy a vést někdy až k sexuální averzi. Je rovněž potřeba vzít v úvahu osobnostní charakteristiky, chronické nemoci a podávání léků, které ovlivňují sexuální zdraví. Všechny studie ukazují souvislost mezi ženskou sexuální touhou a nefunkčností páru.

Zdroj: ČTK/Le Figaro

Před 5 minutami
Větvička jmelí na stole je už dávný staročeský zvyk, na který se v dnešní často...
Před 31 minutami
Cena pro odvážného chlapce, který pomohl zachránit život spolužačce s hypoglykemií, nebo pro dívku, jež...
Před 2 hodinami
Advent je sice už v plném proudu, kdo ale nemá adventní věnec nebo svícen, může...
Dnes, 11:30
To budete koukat! Vytvářet výstavy formou „směsky“ je dnes asi módní výstavnický trend, ale díky...
Dnes, 10:00
Rozchod je jedna z částí života, kterou si projde každý z nás. Není to jednoduché...
Dnes, 08:46
Miliardář Pavel Sehnal (ODA) byl zvolen místostarostou v Praze 18, kde vlastní letňanské výstaviště PVA...
Včera, 18:25
Rakovničtí zastupitelé schválili schodkový rozpočet pro rok 2019, plánované výdaje činí téměř 544 milionů korun,...
Včera, 17:30
Podle lidové víry sv. Lucie disponuje zvláštní mocí a dovede ochránit před čarodějnicemi. Z toho...
Včera, 16:00
Divácky oblíbená filmová komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy příští rok oslaví 60...
Včera, 14:23
Saint Francois se se svým výškovým rozpětím a možností všestranného sportovního vyžití řadí mezi klenoty...
Reklama