7℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná

Další fotky

Senioři tvoří pětinu obyvatel České republiky a o jejich životním stylu se u nás stále příliš nemluví. V posledních letech nenastal posun ani v jejich stravovacích návycích, které jsou pro zdravotní stav klíčové. Dokazuje to průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Nutricia, jejíž patronkou je Taťána Gregor Brzobohatá, zabývající se podporou důstojného stáří.

Reklama

Průzkum promluvil

Průzkumem prošlo 508 respondentů, 158 ve věku nad šedesát pět let a 350 ve věku nad čtyřicet pět let, mezi nimi i ti, kteří se starají o své blízké. Měl zjistit, jak a s kým senioři o výživě hovoří, jaké mají povědomí o správném stravování a jaká je skutečnost.

Průzkum odhalil, že tuto otázku řeší častěji s rodinou a jejich návyky nebývají správné. Povědomí o výživě je velké a větší přehled o problematice mají ženy. Přibližně polovina seniorů jí to, na co má chuť a nedbá na pestrost a vyváženost stravy. Velkou roli hrají finance, pohodlnost nebo neinformovanost. Během posledních let tuto skutečnost změnila pouhá pětina z nich, a to vynecháním tučných jídel a cukrů. Vedle vědomí, že to tak má být, je k tomu vedly zdravotní problémy.

Kam se poděla důstojnost? Většina seniorů odchází do domova důchodců proti své vůli

 

Okem odborníka

„Zhruba do sedmdesáti let často trápí seniory obezita a nadváha. Pak přichází podvýživa, přestává se ukládat tuk a ubývá svalová hmota. Nemají chuť k jídlu, málo pijí a jejich strava je jednotvárná. Odhaduje se, že téměř polovina z nich trpí pokročilou podvýživou,“ říká profesor Zdeněk Zadák, vedoucí Centra pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Strava ve vyšším věku má být pestrá a čerstvá, obsahující vitaminy, antioxidanty a více bílkovin. Nesprávná výživa vede k syndromu křehkosti – člověk je slabý, unavený, obtížně vyjde schody a viditelně zhubne. Strava však má vliv i na vznik demence. Doc. MUDr. Iva Holmerová, ředitelka pražského Gerontologického centra říká: „Staří lidé by měli jíst, co mají rádi, ale střídmě. Mívají problémy s chrupem, a mnohé potraviny nejedí. Také osamělost a to, že jídlo většinou nemají s kým sdílet, vede k podvýživě,“ dodává.

FOTO: Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná

Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 1Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 2Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 3Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 4Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Senior Hispanic man shucking corn
Další fotky
Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 6Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 7

Pomoc je nablízku

Společnost Nutricia přináší zdraví a kvalitní život lidem v pokročilém věku a nemocným všech generací. Vnímá aktuální potřeby pacientů a vyvíjí výživové přípravky v široké škále aplikačních forem a příchutí. Nabízí tekutou nebo krémovou formu, ale i výživu pro podání sondou. Dlouhodobě spolupracuje s lékaři a nutričními poradci.

Nekalé praktiky používali podvodníci v Davli. Radnice varuje seniory i jejich děti

„Prokázáno je, že senioři jsou nejohroženější skupinou obyvatelstva z hlediska podvýživy,“ přidává názor Ing. Jan Smitka, Medial Director společnosti. „Postihuje je syndrom nechtěného hubnutí, kdy ke ztrátě hmotnosti dochází v důsledku nechutenství, nízkého příjmu stravy, užíváním léků, lidé šetří na jídle a dávají přednost stravě bohaté na sacharidy, nikoli na bílkoviny.“ Zásadním zásahem do života je i nemoc, která upoutá člověka na lůžko. To může mít ve vyšším věku fatální následky – po zápalu plic nebo zlomeném krčku se zpravidla senior stává závislým na okolí, nezřídka končí v léčebně dlouhodobě nemocných.

Včera, 18:00
Během víkendu bylo ve Středočeském kraji při honech postřeleno několik lidí. Záchranná služba eviduje jen...
Včera, 16:00
Co je to normální sexuální touha a kdy už je žena považovaná za frigidní? Definice...
Včera, 14:00
"V listopadu 1989 jsem sledoval, co děje v Československu, taky kvůli tomu, že my jsme...
Včera, 12:26
Ustavující zastupitelstvo hlavního města se sejde tento čtvrtek 15. listopadu. Primátorem zastupitelé zvolí Zdeňka Hřiba...
Včera, 12:00
Vánoce má Hanka Křížková velmi ráda a snaží se je vždy strávit v klidu a...
Včera, 10:00
Cítit se nemocný není v pořádku. Stejně tak chudoba není žádná ctnost. Jestliže se cítíte...
11.11.2018
Přední český bubeník Tokhi před časem představil nový hudební projekt Royal Squad. Spolu se svojí...
11.11.2018
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doprovází nás už více než...
11.11.2018
Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství...
11.11.2018
Strážníci budou během dnešního dne pomocí tlampačů informovat Pražany o doporučení nevětrat z důvodu zápachu...
Reklama