28℃
Dnes je 22. červen , svátek má Pavla

Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná

Další fotky

Senioři tvoří pětinu obyvatel České republiky a o jejich životním stylu se u nás stále příliš nemluví. V posledních letech nenastal posun ani v jejich stravovacích návycích, které jsou pro zdravotní stav klíčové. Dokazuje to průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Nutricia, jejíž patronkou je Taťána Gregor Brzobohatá, zabývající se podporou důstojného stáří.

Reklama

Průzkum promluvil

Průzkumem prošlo 508 respondentů, 158 ve věku nad šedesát pět let a 350 ve věku nad čtyřicet pět let, mezi nimi i ti, kteří se starají o své blízké. Měl zjistit, jak a s kým senioři o výživě hovoří, jaké mají povědomí o správném stravování a jaká je skutečnost.

Průzkum odhalil, že tuto otázku řeší častěji s rodinou a jejich návyky nebývají správné. Povědomí o výživě je velké a větší přehled o problematice mají ženy. Přibližně polovina seniorů jí to, na co má chuť a nedbá na pestrost a vyváženost stravy. Velkou roli hrají finance, pohodlnost nebo neinformovanost. Během posledních let tuto skutečnost změnila pouhá pětina z nich, a to vynecháním tučných jídel a cukrů. Vedle vědomí, že to tak má být, je k tomu vedly zdravotní problémy.

Kam se poděla důstojnost? Většina seniorů odchází do domova důchodců proti své vůli

 

Okem odborníka

„Zhruba do sedmdesáti let často trápí seniory obezita a nadváha. Pak přichází podvýživa, přestává se ukládat tuk a ubývá svalová hmota. Nemají chuť k jídlu, málo pijí a jejich strava je jednotvárná. Odhaduje se, že téměř polovina z nich trpí pokročilou podvýživou,“ říká profesor Zdeněk Zadák, vedoucí Centra pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Strava ve vyšším věku má být pestrá a čerstvá, obsahující vitaminy, antioxidanty a více bílkovin. Nesprávná výživa vede k syndromu křehkosti – člověk je slabý, unavený, obtížně vyjde schody a viditelně zhubne. Strava však má vliv i na vznik demence. Doc. MUDr. Iva Holmerová, ředitelka pražského Gerontologického centra říká: „Staří lidé by měli jíst, co mají rádi, ale střídmě. Mívají problémy s chrupem, a mnohé potraviny nejedí. Také osamělost a to, že jídlo většinou nemají s kým sdílet, vede k podvýživě,“ dodává.

FOTO: Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná

Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 1Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 2Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 3Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 4Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Senior Hispanic man shucking corn
Další fotky
Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 6Až padesát procent seniorů trpí podvýživou, která je pro ně velmi nebezpečná - Podvýživa seniorů 7

Pomoc je nablízku

Společnost Nutricia přináší zdraví a kvalitní život lidem v pokročilém věku a nemocným všech generací. Vnímá aktuální potřeby pacientů a vyvíjí výživové přípravky v široké škále aplikačních forem a příchutí. Nabízí tekutou nebo krémovou formu, ale i výživu pro podání sondou. Dlouhodobě spolupracuje s lékaři a nutričními poradci.

Nekalé praktiky používali podvodníci v Davli. Radnice varuje seniory i jejich děti

„Prokázáno je, že senioři jsou nejohroženější skupinou obyvatelstva z hlediska podvýživy,“ přidává názor Ing. Jan Smitka, Medial Director společnosti. „Postihuje je syndrom nechtěného hubnutí, kdy ke ztrátě hmotnosti dochází v důsledku nechutenství, nízkého příjmu stravy, užíváním léků, lidé šetří na jídle a dávají přednost stravě bohaté na sacharidy, nikoli na bílkoviny.“ Zásadním zásahem do života je i nemoc, která upoutá člověka na lůžko. To může mít ve vyšším věku fatální následky – po zápalu plic nebo zlomeném krčku se zpravidla senior stává závislým na okolí, nezřídka končí v léčebně dlouhodobě nemocných.

Před 1 hodinou
Táta a máma. Rodiče jsou pro každé dítě těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. Od nich...
Před 2 hodinami
Bowling je halový sport, při kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší...
Dnes, 09:15
Snad neexistuje hrad nebo zámek, ke kterému by se nevázala nějaká zajímavá pověst, legenda či...
Dnes, 08:45
Jedno cizí dítě vás okopává v tramvaji, druhé zároveň řve na celé kolo. Jejich matky...
Včera, 18:53
Telefony, to je věc, bez které se dneska neobejdeme. Téměř každý dospělý má minimálně mobil,...
Včera, 15:36
Krutost popravy vůdců stavovského povstání, které proběhlo 21. června v roce 1621, s vámi otřese...
Včera, 14:51
Levandule se stala nepochybně synonymem vůně. Ve světě se pěstuje na tisících hektarů, především pro...
Včera, 11:49
Náklady na výstavbu věže se odhadují na 13,2 milionu korun, dotace z EU dosáhne 11,7...
Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...
Včera, 10:50
Dnes se podíváme na trochu vážnější téma, a tím jsou planety ve vesmíru, kam by...
Včera, 10:25
Žáci na druhém stupni základních škol i jejich vrstevníci z víceletých gymnázií získávají většinu peněz...
Reklama