3℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Bolavý krk dokáže potrápit v létě! Ohroženi jsou kuřáci, alergici na pyl i lidé pracující tam, kde je klimatizace

Další fotky

Bolest či škrábání v krku, chrapot, dráždění ke kašli, sucho v ústech nebo často namáhané hlasivky. Takové komplikace nás mohou vyřadit z běžného provozu. Není nic horšího, než vleklé onemocnění.

Reklama

Na trhu je k dostání mnoho druhů cucavých pastilek, sprejů či kloktadel. Jak si ale vybrat to správné? Většina volně prodejných přípravků obsahuje antiseptika, anestetika, případně lokálně působící antibiotika nebo jejich kombinaci.

Alergie na vodu, jídlo, nebo sluneční svit. Neuvěřitelné alergie vás mohou zabít

Pomocník v krabičce

„Lokální anestetika sice rychle zmírní bolest, ale pouze na krátký čas, vysvětluje MUDr. Irina Šebová, CSc., přednostka otorinolaringologické kliniky v Bratislavě. „Antiseptika účinkují pouze povrchově, přičemž samotná infekce se odehrává v hloubce tkání. Antibiotika zabírají pouze při bakteriálně podmíněných zánětech, které ve většině případů nejsou původcem akutního zánětu sliznice,“ dodává.

Postižený má nutnost pravidelného zvlhčování podrážděné sliznice v oblasti ústní dutiny, hltanu a hrtanu. Stejně tak je důležitá i její ochrana a regenerace. Novinkou v této oblasti jsou hydro pastilky s takzvaným hydrogel komplexem, který při jejich cucání vytváří na sliznici ochranný film proti průniku a šíření bakterií a virů. „Pastilky jsou určeny na široké spektrum diagnóz, od bolesti v krku či dráždění ke kašli či chrapotu, vhodné jsou při alergii či podráždění vlivem suchého vzduchu. To se projevuje při dlouhodobém pohybu klimatizovaných prostorech nebo také v období topné sezony. Pomohou i namáhaným hlasivkám, například učitelům, řečníkům, hercům či zpěvákům,“ doplňuje lékařka.

Centrum trvalého zdraví Cordeus – kompletní péče o tělo i psychickou pohodu

Hlavní je vlhčit

Účinnou pomocí při všech jmenovaných obtížích je začít co nejdříve se samoléčbou. Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin. Vhodným nápojem je teplý čaj s citronem a medem, případně čaje s protizánětlivým účinkem. Při bolestech hrdla je doporučeno teplo v podobě šály nebo šátku. Při chrapotu je naopak vhodná inhalace a klidový režim. Na jakýkoli problém s hrdlem je vhodné užívat hydro pastilky, které zajistí ochranu, regeneraci a zvlhčení podrážděné a vysušené sliznice. „Pokud se stav zhoršuje, nastoupí teploty, suchý kašel a bolest v krku se stupňuje, je čas navštívit lékaře,“ varuje doktorka Šebová.

FOTO: Syndrom bolavého krku

Syndrom bolavého krku - Krk_8Syndrom bolavého krku - Krk_5Syndrom bolavého krku - Krk_7Syndrom bolavého krku - Krk_6Syndrom bolavého krku - Krk_4
Další fotky
Syndrom bolavého krku - Krk_3Syndrom bolavého krku - Krk_2Syndrom bolavého krku - Pharyngalgia

Pro děti i dospělé

Každá z dvaceti pastilek v balení obsahuje účinnou trojkombinaci hydrogel komplexu obsahujícího kyselinu hyaluronovou, karbomer, xanthanovou gumu a pantotenát vápenatý. Svým komplexním působením tak vytvářejí zvlhčující povlak, kterým chrání před pronikáním bakterií a virů do organismu.

Hydro pastilky jsou registrovaný zdravotnický prostředek, který mohou užívat děti od šesti let a dospělí maximálně třikrát denně po čtyřech hodinách jednu pastilku. Jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy a pro diabetiky. K dosažení účinku se mají nechat pomalu rozpustit v ústech, nekousat ani nepolykat. V případě potřeby je můžeme užívat i dlouhodobě.

Dnes, 16:00
Mění zpěvák a herec Milan Peroutka profesi? Nedávno totiž navštívil unikátní táborské Muzeum čokolády a...
Dnes, 15:32
O knize "Voda, která hoří", meditacích a nových začátcích vyprávěla psychoterapeutka a spisovatelka Jitka Vodňanská,...
Dnes, 14:00
Plísně jsou vlastně houby. Vznikají často na ovoci, ale zplesniví třeba i tvaroh nebo jogurt.
Dnes, 11:31
Zbraslavské náměstí už zase zdobí zrestaurovaný pomník obětem první a druhé světové války. Stavební práce...
Městská pláž ve Valencii.
Dnes, 11:30
Chystáte se ještě před Vánoci vstříc slunci? Mráz vás v těchto dnech určitě nezastihne na...
Dnes, 08:00
O původu svatého Šebíře není mnoho známo, ale mohl snad být příslušníkem důležitého rodu, možná...
Kolenovrt, škrt, spořílek. Češi podle ekonomické analýzy pouštějí korunu málokdy.
Včera, 18:21
Brambora k bramboře a škodovku mám na dvoře! Dámy, jestli se bojíte, že váš partner...
Včera, 16:00
Vánoce jsou za dveřmi a tak se mi zdá, že je to poslední dobou spíš...
Včera, 14:00
Něco vám doma tak trochu zplesnivělo, chcete to jen okrojit a zkonzumovat? Máme pro vás...
Včera, 11:30
Motiv hledání noclehu se v adventním čase objevuje v několika různých variantách. Cítíme z něj...
Reklama