14℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

Bolavý krk dokáže potrápit v létě! Ohroženi jsou kuřáci, alergici na pyl i lidé pracující tam, kde je klimatizace

Další fotky

Bolest či škrábání v krku, chrapot, dráždění ke kašli, sucho v ústech nebo často namáhané hlasivky. Takové komplikace nás mohou vyřadit z běžného provozu. Není nic horšího, než vleklé onemocnění.

Reklama

Na trhu je k dostání mnoho druhů cucavých pastilek, sprejů či kloktadel. Jak si ale vybrat to správné? Většina volně prodejných přípravků obsahuje antiseptika, anestetika, případně lokálně působící antibiotika nebo jejich kombinaci.

Alergie na vodu, jídlo, nebo sluneční svit. Neuvěřitelné alergie vás mohou zabít

Pomocník v krabičce

„Lokální anestetika sice rychle zmírní bolest, ale pouze na krátký čas, vysvětluje MUDr. Irina Šebová, CSc., přednostka otorinolaringologické kliniky v Bratislavě. „Antiseptika účinkují pouze povrchově, přičemž samotná infekce se odehrává v hloubce tkání. Antibiotika zabírají pouze při bakteriálně podmíněných zánětech, které ve většině případů nejsou původcem akutního zánětu sliznice,“ dodává.

Postižený má nutnost pravidelného zvlhčování podrážděné sliznice v oblasti ústní dutiny, hltanu a hrtanu. Stejně tak je důležitá i její ochrana a regenerace. Novinkou v této oblasti jsou hydro pastilky s takzvaným hydrogel komplexem, který při jejich cucání vytváří na sliznici ochranný film proti průniku a šíření bakterií a virů. „Pastilky jsou určeny na široké spektrum diagnóz, od bolesti v krku či dráždění ke kašli či chrapotu, vhodné jsou při alergii či podráždění vlivem suchého vzduchu. To se projevuje při dlouhodobém pohybu klimatizovaných prostorech nebo také v období topné sezony. Pomohou i namáhaným hlasivkám, například učitelům, řečníkům, hercům či zpěvákům,“ doplňuje lékařka.

Centrum trvalého zdraví Cordeus – kompletní péče o tělo i psychickou pohodu

Hlavní je vlhčit

Účinnou pomocí při všech jmenovaných obtížích je začít co nejdříve se samoléčbou. Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin. Vhodným nápojem je teplý čaj s citronem a medem, případně čaje s protizánětlivým účinkem. Při bolestech hrdla je doporučeno teplo v podobě šály nebo šátku. Při chrapotu je naopak vhodná inhalace a klidový režim. Na jakýkoli problém s hrdlem je vhodné užívat hydro pastilky, které zajistí ochranu, regeneraci a zvlhčení podrážděné a vysušené sliznice. „Pokud se stav zhoršuje, nastoupí teploty, suchý kašel a bolest v krku se stupňuje, je čas navštívit lékaře,“ varuje doktorka Šebová.

FOTO: Syndrom bolavého krku

Syndrom bolavého krku - Krk_8Syndrom bolavého krku - Krk_5Syndrom bolavého krku - Krk_7Syndrom bolavého krku - Krk_6Syndrom bolavého krku - Krk_4
Další fotky
Syndrom bolavého krku - Krk_3Syndrom bolavého krku - Krk_2Syndrom bolavého krku - Pharyngalgia

Pro děti i dospělé

Každá z dvaceti pastilek v balení obsahuje účinnou trojkombinaci hydrogel komplexu obsahujícího kyselinu hyaluronovou, karbomer, xanthanovou gumu a pantotenát vápenatý. Svým komplexním působením tak vytvářejí zvlhčující povlak, kterým chrání před pronikáním bakterií a virů do organismu.

Hydro pastilky jsou registrovaný zdravotnický prostředek, který mohou užívat děti od šesti let a dospělí maximálně třikrát denně po čtyřech hodinách jednu pastilku. Jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy a pro diabetiky. K dosažení účinku se mají nechat pomalu rozpustit v ústech, nekousat ani nepolykat. V případě potřeby je můžeme užívat i dlouhodobě.

Včera, 13:24
Žárlivost v malé míře může být ve vztahu potřebným oživením. U chorobných žárlivců ale mohou...
Včera, 12:50
Kterým psím mazlíčkům se bude nejlépe dařit v bytě? Ačkoli má dnes psa v bytě...
Včera, 12:10
Už je to tu zase. Opar! Bolestivý, nepříjemný společník, který se objeví v dobu nejméně...
Včera, 11:29
Není snad ovoce, které by lidé milovali více než maliny. Ty nádherné růžové pohárky plné...
Včera, 09:00
Spousta z nás, když jsme byli dětmi, hrála na hudební nástroj. Tato činnost patří mezi...
Včera, 08:06
Vlákninou se rozumí složka potravy obsažená v obilovinách, ovoci a zelenině, která naším tělem prochází...
21.7.2018
Dosud pro nás byly fíky exotické ovoce, teď ho můžete sklízet na vlastní zahradě. Neumrzne...
21.7.2018
Slavný americký komik i představitel dramatických rolí Robin Williams by 21. července oslavil své 67....
20.7.2018
Dnes v v 18.30 foukne poprvé sudí Franěk do píšťalky a odstartuje tak podzimní část...
20.7.2018
Dnes přináším téma, které osobně znám. Nedomykavost neboli prolaps mitrální chlopně může překvapit kdykoli. Mě...
Reklama