21℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Češi se ve třídění odpadů opět zlepšili. Každý člověk vyhodil do barevných kontejnerů po 47 kilogramech odpadu

Třídit odpady, zvláště pak ty obalové, obyvatelé ČR rozhodně umějí. Dokazují to čerstvé statistiky za rok 2017. Podle nich vytřídil loni každý z nás v průměru 46,9 kilogramu papíru, skla, plastů a nápojových kartonů.

Reklama

Cesta s odpadem k barevným kontejnerům se už stala samozřejmostí pro 73 % obyvatel ČR. Každý z nás do nich loni vytřídil v průměru 20,7 kg papíru, 13,2 kg plastů, 12,6 kg skla a bezmála půl kilogramu nápojových kartonů. Ke 47 vytříděným kilogramům ještě každý z nás navíc odevzdal 13 kg kovů a celkem tak celorepublikovou statistiku vylepšil na průměrných 60 kilogramů vytříděného odpadu za rok. Ve sběrných systémech obcí se tak loni sešlo více než 632 tisíc tun vytříděného odpadu, což je meziroční nárůst o 8 %.

Netradiční voňavé recepty proti migréně. Šeřík se dá i jíst! Vyzkoušejte šeříkový dort

„Ochrana životního prostředí a třídění odpadů je pro naše obyvatele stále důležitější téma. Děkuji jim za jejich aktivní přístup, protože oni jsou pravou příčinou pozitivního faktu, že jsme loni předali k dotřídění a recyklaci či k dalšímu využití ¾ všech obalů uvedených na tuzemský trh,“ kvituje příznivé výsledky Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM a.s.

Díky dlouhodobé kvalitní spolupráci 20 778 firem a 6 123 obcí zapojených v systému EKO-KOM je třídění odpadů v České republice stále komfortnější a snazší. Možnost třídit svůj odpad má dnes 99 % obyvatel ČR. K dispozici mají už bezmála 354 tisíc barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad. Jedno sběrné hnízdo pak slouží v průměru pro 131 obyvatel, což je v konkurenci ostatních unijních zemí evropský nadprůměr.

OBRAZEM: Zvířata, indiáni a blyštivé minerály. Takové je Národní muzeum očima dětí

„Díky každoročnímu zahušťování sběrné sítě se také zkracuje průměrná docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. V roce 2017 se totiž kontejnery na tříděný odpad přiblížily k našim domácnostem o další 4 metry. Ze svých domovů to k nim máme už jen 92 metrů, tedy necelé dvě minuty chůze,“ říká ředitel oddělení komunikace EKO-KOM, Lukáš Grolmus.

Díky třídění odpadů v domácnostech a obcích vzniká surovina, která se na třídících linkách dotřídí na jednotlivé druhotné suroviny pro výrobu nových produktů nebo slouží jako zdroj energie. Tříděním pomáháme snižovat zátěž životního prostředí, každoročně tříděním a recyklací obalových odpadů zachráníme zhruba 28 km2 přírody, šetříme stromy, přírodní zdroje surovin a zamezujeme rozšiřování skládek.

FOTO: Lidé vyhazují do popelnic věci, které tam nepatří

Lidé vyhazují do popelnic věci, které tam nepatří - popelniceLidé vyhazují do popelnic věci, které tam nepatří - popelnice praha kampaňLidé vyhazují do popelnic věci, které tam nepatří - popelniceLidé vyhazují do popelnic věci, které tam nepatří - popelniceLidé vyhazují do popelnic věci, které tam nepatří - popelnice
Před 3 hodinami
Mám za to, že s televizní programovou skladbou kolem roku 1980 by si dnešní populace...
Před 3 hodinami
Velmi osobní kniha o zdraví s podtitulem Jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu, péči o sebe,...
Dnes, 11:39
Obklopena dětmi je každý den Zuzana Procházková, učitelka ze sedmičkové Základní školy Fr. Plamínkové. Žákům...
Dnes, 08:40
Často skloňovaným pojmem je syndrom vyhoření (SV). Psychosomatické, těžko rozpoznatelné onemocnění číhá na každého, na...
Včera, 22:21
V sobotu 19.5. již od ranních hodin byly pro všechny nadšence krásných historických automobilů i...
Včera, 18:00
Zrušte snídaně a svačiny, stačí oběd a večeře. Už neplatí, že snídaně je nejdůležitější jídlo...
Včera, 12:00
Jste těhotná, máte zvýšenou teplotu, ucpaný nos, škrábe vás v krku a začínáte pokašlávat? Na...
Včera, 08:00
Ti co včera přišli neprohloupili, mohli se zakousnout do šťavnatého burgeru a zapít jej výborným,...
19.5.2018
Romantický vrch Petřín v sobě překvapivě skrývá nejednu temnou stránku. Místo pohanských obřadů i středověkých...
19.5.2018
Rozlomený parník u Palackého mostu šel ihned ke dnu. Zemřeli tu tři lidé, patnáct bylo...
Reklama