21℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Český voják Švejk je světově proslulý. Kde všude najdete jeho sochy?

Nejslavnější knižní postava vojáka císaře pána, Josefa Švejka. Stvořil ji spisovatel Jaroslav Hašek, namaloval Josef Lada a ve filmu ji ztvárnil Rudolf Hrušínský. Mimo to ho zvěčnila řada sochařů u nás i ve světě. Podívejme se, kde lze sochy nalézt.

Reklama

Dovolím si na začátek jednu zajímavost. Možná nevíte, že Josef Švejk byl nejen knižní postavou, ale také se tak jmenoval politik, který byl jakožto člen Agrární strany poslancem Říšské rady v letech 1907 až 1918. Napsal knihu o dějinách českého řepařství a cukrovarnictví.

Vraťme se ovšem k dobrému vojáku Švejkovi. Možná nevíte, že je po něm pojmenována planetka objevená v březnu 1995, která jednou za 5,57 roku oběhne kolem Slunce.

FOTO: Lada, Švejk, Hašek

Lada, Švejk, Hašek - ŠvejkLada, Švejk, Hašek - Jaroslav_HašekLada, Švejk, Hašek - Josef Lada, zdroj YouTube (Veselík studio)Lada, Švejk, Hašek - Poslanec_Josef_Švejk_se_syny_Stanislavem_a_VojtěchemLada, Švejk, Hašek - Josef_Švejk_(1869-1939)

Ve světě byly sochy Švejka dříve než u nás

První socha Josefa Švejka na českém území byla v roce 2014 odhalena v obci Putim v okresu Písek, jejím autorem je sochař František Svátek. Socha stála přes 400 tisíc korun. V Putimi se odehrávala část Švejkova příběhu, byl tu zatčen.

V květnu 2017 byla slavnostně odhalena Švejkova socha ve středočeských Kralupech nad Vltavou. Sedí na lavičce u městského úřadu i se svým psem a dívá se směrem na obchod drogisty Vaňka z Kralup.

Malíř Josef Lada zesnul před 60 lety. Dnes patří mezi nejoblíbenější autory na tuzemských aukcích

Tento člověk opravdu existoval. Pocházel ze Žižkova a v Kralupech si otevřel velkou drogerii, která je na Palackého náměstí dodnes. Hašek se s ním znal osobně. „V roce 1915 došlo ve sběrném táboře u Vídně k seznámení mezi kralupským drogistou Vaňkem a spisovatelem Jaroslavem Haškem,“ uvádí web města Kralupy nad Vltavou.

Kralupané i příznivci Švejka se na sochu složili sami. Vybralo se přes půl milionu korun, za dva a půl roku přispěly tisíce lidí. Autorem bronzové sochy je Albert Králiček.

FOTO: Sochy Švejka v ČR

Sochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha Švejka

Kde ve světě najdete sochy Švejka?

  • Slovensko – Humenné
  • Polsko – Přemyšl a Sanok
  • Rusko – Petrohrad, Omsk, Bugulma
  • Ukrajina – Kyjev, Lvov, Doněck, Skelivka, Oděsa

FOTO: Sochy Švejka v zahraničí

Sochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha Švejka
Další fotky
Sochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha Švejka

Které město má podle vás nejhezčí sochu?

Putim
30%
Kralupy nad Vltavou
21%
Humenné (Slovensko)
6%
Sanok (Polsko)
10%
Přemyšl (Polsko)
4%
Petrohrad (Rusko)
8%
Oděsa (Ukrajina)
4%
Lvov (Ukrajina)
2%
Kyjev (Ukrajina)
2%
Doněck (Rusko)
4%
Bugulma (Rusko)
9%

Švejk pokračoval i po smrti Haška

Spisovatel Hašek román nedokončil, protože ve 39 letech (r. 1923) zemřel na ochrnutí srdce. Byl nebezpečně obézní a vážně nemocný. Jeho dílo částečně dokončil Karel Vaněk. Sám Hašek ke konci nemohl psát, proto diktoval kapitoly Švejka v ložnici.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

 

Před 2 hodinami
Mám za to, že s televizní programovou skladbou kolem roku 1980 by si dnešní populace...
Před 3 hodinami
Velmi osobní kniha o zdraví s podtitulem Jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu, péči o sebe,...
Dnes, 11:39
Obklopena dětmi je každý den Zuzana Procházková, učitelka ze sedmičkové Základní školy Fr. Plamínkové. Žákům...
Dnes, 08:40
Často skloňovaným pojmem je syndrom vyhoření (SV). Psychosomatické, těžko rozpoznatelné onemocnění číhá na každého, na...
Včera, 22:21
V sobotu 19.5. již od ranních hodin byly pro všechny nadšence krásných historických automobilů i...
Včera, 18:00
Zrušte snídaně a svačiny, stačí oběd a večeře. Už neplatí, že snídaně je nejdůležitější jídlo...
Včera, 12:00
Jste těhotná, máte zvýšenou teplotu, ucpaný nos, škrábe vás v krku a začínáte pokašlávat? Na...
Včera, 08:00
Ti co včera přišli neprohloupili, mohli se zakousnout do šťavnatého burgeru a zapít jej výborným,...
19.5.2018
Romantický vrch Petřín v sobě překvapivě skrývá nejednu temnou stránku. Místo pohanských obřadů i středověkých...
19.5.2018
Rozlomený parník u Palackého mostu šel ihned ke dnu. Zemřeli tu tři lidé, patnáct bylo...
Reklama