7℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Čtyři středočeské ústavy měly smlouvy s firmami v Horáčkově kauze

Smlouvy s firmami, o něž se zajímá policie kvůli kauze stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka, měly uzavřené čtyři středočeská sociální zařízení. Vyplynulo to z kontroly krajského úřadu.

Reklama

Celkem bylo prověřováno 59 příspěvkových organizací, řekla Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství. Horáček čelí obvinění v souvislosti se zadáváním zakázek v nemocnicích a sociálních ústavech.

Kraj se zaměřil na případné smluvní vztahy se společnostmi První chráněná dílna, BlueRise, Active Vision SE a Medifine. S těmito firmami nemělo od roku 2015 žádné smlouvy ani s nimi nevedlo jiné obchodní vztahy 55 organizací. Čtyři příspěvkové organizace uzavření obchodních vztahů potvrdily. Konkrétně jde o Domov Rožďalovice, Domov seniorů Benešov, Domov pod Lipami Smečno a Domov Kladno-Švermov. „Podle našich zjištění se jednalo o smluvní vztahy v celkové hodnotě kolem pěti milionů korun,“ uvedl ředitel krajského úřadu Jiří Holub.

Vedení Domova Rožďalovice uvedlo, že v roce 2015 nakoupilo 12 pracovních halen pro zaměstnance za necelých 5000 korun. Domov seniorů Benešov si letos pořídil od firmy Active Vision SE systému sestra – pacient za 3,8 milionu bez DPH. Tato cena podle kraje nevybočuje z obvyklých relací, krajský úřad přesto prověří zadání a vyhodnocení této veřejné zakázky.

OBRAZEM: Vikýř domu na Zbraslavi ukrýval takřka 80 let obrazy Gertrud Kauders, která skončila v koncentráku

Domov pod Lipami Smečno letos koupil tři pračky od První chráněné dílny za 590 tisíc korun. Uzavřel také garanční smlouvu na náhradní plnění na dodávky drogistického zboží do výše 250 tisíc. Domov pod Lipami Smečno odebíral drogistické zboží kvůli náhradnímu plnění v roce 2017 podle jednotlivých objednávek. Loni šlo o nákupy za 208tisíc korun.

Domov Kladno-Švermov měl v letech 2016 až 2018 garanční smlouvy na náhradní plnění na dodávky výrobků od První chráněné dílny. V roce 2016 šlo o zboží zhruba za sto tisíc, v roce 2017 za 190 tisíc a letos téměř za 130 tisíc korun.

„Policií ČR bylo o součinnost při vyšetřování požádáno 11 sociálních zařízení, z nichž smluvní vztahy s výše uvedenými firmami uvedly pouze tři – Domov Rožďalovice, Domov seniorů Benešov a Domov Kladno-Švermov. Ostatních osm organizací žádné takové smluvní vztahy nevedlo,“ uzavřel Holub.

V kauze manipulací se zakázkami čelí kromě Horáčka obvinění i další lidé, například ředitel Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák.

Zdroj: čtk

Středočeský kraj prověří smlouvy ve svých ústavech a nemocnicích

Dnes, 16:00
Mění zpěvák a herec Milan Peroutka profesi? Nedávno totiž navštívil unikátní táborské Muzeum čokolády a...
Dnes, 15:32
O knize "Voda, která hoří", meditacích a nových začátcích vyprávěla psychoterapeutka a spisovatelka Jitka Vodňanská,...
Dnes, 14:00
Plísně jsou vlastně houby. Vznikají často na ovoci, ale zplesniví třeba i tvaroh nebo jogurt.
Dnes, 11:31
Zbraslavské náměstí už zase zdobí zrestaurovaný pomník obětem první a druhé světové války. Stavební práce...
Městská pláž ve Valencii.
Dnes, 11:30
Chystáte se ještě před Vánoci vstříc slunci? Mráz vás v těchto dnech určitě nezastihne na...
Dnes, 08:00
O původu svatého Šebíře není mnoho známo, ale mohl snad být příslušníkem důležitého rodu, možná...
Kolenovrt, škrt, spořílek. Češi podle ekonomické analýzy pouštějí korunu málokdy.
Včera, 18:21
Brambora k bramboře a škodovku mám na dvoře! Dámy, jestli se bojíte, že váš partner...
Včera, 16:00
Vánoce jsou za dveřmi a tak se mi zdá, že je to poslední dobou spíš...
Včera, 14:00
Něco vám doma tak trochu zplesnivělo, chcete to jen okrojit a zkonzumovat? Máme pro vás...
Včera, 11:30
Motiv hledání noclehu se v adventním čase objevuje v několika různých variantách. Cítíme z něj...
Reklama