14℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

Čtyři středočeské ústavy měly smlouvy s firmami v Horáčkově kauze

Smlouvy s firmami, o něž se zajímá policie kvůli kauze stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka, měly uzavřené čtyři středočeská sociální zařízení. Vyplynulo to z kontroly krajského úřadu.

Reklama

Celkem bylo prověřováno 59 příspěvkových organizací, řekla Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství. Horáček čelí obvinění v souvislosti se zadáváním zakázek v nemocnicích a sociálních ústavech.

Kraj se zaměřil na případné smluvní vztahy se společnostmi První chráněná dílna, BlueRise, Active Vision SE a Medifine. S těmito firmami nemělo od roku 2015 žádné smlouvy ani s nimi nevedlo jiné obchodní vztahy 55 organizací. Čtyři příspěvkové organizace uzavření obchodních vztahů potvrdily. Konkrétně jde o Domov Rožďalovice, Domov seniorů Benešov, Domov pod Lipami Smečno a Domov Kladno-Švermov. „Podle našich zjištění se jednalo o smluvní vztahy v celkové hodnotě kolem pěti milionů korun,“ uvedl ředitel krajského úřadu Jiří Holub.

Vedení Domova Rožďalovice uvedlo, že v roce 2015 nakoupilo 12 pracovních halen pro zaměstnance za necelých 5000 korun. Domov seniorů Benešov si letos pořídil od firmy Active Vision SE systému sestra – pacient za 3,8 milionu bez DPH. Tato cena podle kraje nevybočuje z obvyklých relací, krajský úřad přesto prověří zadání a vyhodnocení této veřejné zakázky.

OBRAZEM: Vikýř domu na Zbraslavi ukrýval takřka 80 let obrazy Gertrud Kauders, která skončila v koncentráku

Domov pod Lipami Smečno letos koupil tři pračky od První chráněné dílny za 590 tisíc korun. Uzavřel také garanční smlouvu na náhradní plnění na dodávky drogistického zboží do výše 250 tisíc. Domov pod Lipami Smečno odebíral drogistické zboží kvůli náhradnímu plnění v roce 2017 podle jednotlivých objednávek. Loni šlo o nákupy za 208tisíc korun.

Domov Kladno-Švermov měl v letech 2016 až 2018 garanční smlouvy na náhradní plnění na dodávky výrobků od První chráněné dílny. V roce 2016 šlo o zboží zhruba za sto tisíc, v roce 2017 za 190 tisíc a letos téměř za 130 tisíc korun.

„Policií ČR bylo o součinnost při vyšetřování požádáno 11 sociálních zařízení, z nichž smluvní vztahy s výše uvedenými firmami uvedly pouze tři – Domov Rožďalovice, Domov seniorů Benešov a Domov Kladno-Švermov. Ostatních osm organizací žádné takové smluvní vztahy nevedlo,“ uzavřel Holub.

V kauze manipulací se zakázkami čelí kromě Horáčka obvinění i další lidé, například ředitel Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák.

Zdroj: čtk

Středočeský kraj prověří smlouvy ve svých ústavech a nemocnicích

Včera, 13:24
Žárlivost v malé míře může být ve vztahu potřebným oživením. U chorobných žárlivců ale mohou...
Včera, 12:50
Kterým psím mazlíčkům se bude nejlépe dařit v bytě? Ačkoli má dnes psa v bytě...
Včera, 12:10
Už je to tu zase. Opar! Bolestivý, nepříjemný společník, který se objeví v dobu nejméně...
Včera, 11:29
Není snad ovoce, které by lidé milovali více než maliny. Ty nádherné růžové pohárky plné...
Včera, 09:00
Spousta z nás, když jsme byli dětmi, hrála na hudební nástroj. Tato činnost patří mezi...
Včera, 08:06
Vlákninou se rozumí složka potravy obsažená v obilovinách, ovoci a zelenině, která naším tělem prochází...
21.7.2018
Dosud pro nás byly fíky exotické ovoce, teď ho můžete sklízet na vlastní zahradě. Neumrzne...
21.7.2018
Slavný americký komik i představitel dramatických rolí Robin Williams by 21. července oslavil své 67....
20.7.2018
Dnes v v 18.30 foukne poprvé sudí Franěk do píšťalky a odstartuje tak podzimní část...
20.7.2018
Dnes přináším téma, které osobně znám. Nedomykavost neboli prolaps mitrální chlopně může překvapit kdykoli. Mě...
Reklama