12℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Dlouhá psí vodítka jsou v metru zakázaná, jeden a půl metru musí stačit. Bude to platit i pro náš region?

Další fotky

Od poloviny května začalo v Litoměřicích v Ústeckém kraji platit poměrně kuriózní nařízení místní vyhlášky – zákaz psích vodítek delších než 1,5 metru. Poslouží jako příklad i pro Prahu a města a obce ve Středočeském kraji? Možná ano!

Reklama

Když se neshodnou lidé, musí nastoupit vyšší moc, tedy moc úřední. V tomto případě této povinnosti dostáli zastupitelé Litoměřic. Otázkou je, zda se ctí. Zákaz jimi vydané vyhlášky směřuje především proti samonavíjecím psím vodítkům z tenkého lanka, které lze snadno přehlédnout. Nebezpečí pádu hrozí nejenom chodcům, ale především běžcům, cyklistům, in-line bruslařům i jezdcům na skateboardech a longboardech. A především dětem. Následky takového pádu pak mohou být doslova tragické. Majitelé psů to ovšem vnímají jako své další omezení, a to ne zrovna spravedlivé.

Majitelka pudla zabitého rotvajlery dostala pokutu. Pes byl bez vodítka

Jenomže pes je pořád jen pes a ani u toho nejlépe vycvičeného nelze zaručit, že svého pána poslechne vždy a všude. Proto mnohde platí zákaz volného pobíhání psů, který do značné míry zmírňovalo právě používání dlouhých samonavíjecích vodítek. Ty však ohrožují nejenom lidi kolem takto vedeného psa, ale jsou nebezpečná nakonec i pro něj samotného. Stačí chvilka pánovy nepozornosti a pes vletí na vozovku pod auto, přestože byl vlastně „na vodítku“.

Na štěňata z krabice se čekalo přes noc. Psí bráchové jsou v péči veterináře, fenky u nových majitelů

Pořád je to jen pes

V Česku dnes žije celkem v asi 4,5 milionech domácností přes dva miliony psů, jinak řečeno, na každých pět obyvatel ČR připadá jeden pes. A třebaže to je nejvíc v Evropě, bude jejich počet zřejmě dál stoupat. Pro mnohé totiž pes představuje ideálního společníka tam, kde skřípou mezilidské vztahy, jak v rodině, tak mimo ni. Pes je potom postaven téměř na roveň člověku, případně dítěte, i když pochopitelně není schopen této roli dostát. Pořád je to jen pes.

Zatoulaný pes se kladenským strážníkům sám přihlásil a nastoupil do auta

Kolize lidí se psy s těmi, kteří psa nemají, jsou tak na denním pořádku a bude jich nejspíše jen přibývat. Zákaz vodítek delších než 1,5 metru je jednou z možností, jak jejich počet snížit, a to neplatí jen pro Litoměřice. V Praze je například evidováno sice „jen“ asi 81 tisíc psů, ovšem ve skutečnosti jich tam žije mnohem víc, jenom jsou kvůli nižším poplatkům evidováni mimo Prahu. Právě Praha by tak mohla být dalším místem, kde by se občané mohli dožadovat stejného zákazu, jako již platí v Litoměřicích. A uvítali by jej zřejmě i občané dalších města a obcí. Vyjdou jim jejich zastupitelé vstříc?

FOTO: Zákaz dlouhých psích vodítek

Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 1Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 2Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 3Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 4Zákaz dlouhých psích vodítek - Dlouhá psí vodítka jsou v metru zakázaná, jeden a půl metru musí stačit. Bude to platit i pro náš region?
Další fotky
Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 6Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 5Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 7Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 8Zákaz dlouhých psích vodítek - Zákaz dlouhých psích vodítek 9
Dr. Lukáš Valeš, politolog
Před 1 hodinou
Proč hipsteři ovládli letošní volby v Praze? Protože Pražené zkoušejí dalšího králíka z klobouku, řekl...
Před 2 hodinami
V Berouně v den výročí republiky pojmenují most přes Berounku po prvním prezidentovi Tomáši Garriguovi...
Zdeněk Hřib (Piráti)
Před 2 hodinami
Nezkušenou Krnáčovou vystřídá nezkušený Hřib. Nová koalice na magistrátu se rodí. Nejlepší řešení je podle...
Dnes, 14:00
Stolování bylo vždy gastronomickým zážitkem mnoha kultur. Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli opravdu...
Dnes, 11:50
Máte doma psa a přemýšlíte, jestli má ten správný obojek? A víte, podle čeho psí...
Dnes, 11:30
I když vypadá chov želvy jako nenáročný koníček, opak je pravdou. Musíte o ni velmi...
Dnes, 10:00
„Jaké mám koupit pečivo?," zní otázka. „Kup nějaké tmavé," je častá odpověď. Mezi celozrnným, vícezrným...
Dnes, 08:00
Počasí se mění. Postupně měníte svůj šatník, začínáte si zvykat na svůj nový zimní nápoj,...
Včera, 17:30
To, kdy jste byli dítě a dobu spánku vám určovali vaše rodiče, je dávno pryč....
Včera, 16:42
Ne každý si při pohledu za spěchajícím sanitním vozem, nebo při průjezdu okolo nehody, kde...
Reklama