4℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky!

Na dnešní den připadá svátek svaté Barbory. Podle lidové tradice je považován za magický čas, vhodný pro jednoduchý věštěcký rituál.

Reklama

FOTO: Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky!

Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - spring_flower_nature_green_white_plant_blossom_floral-898084.jpg!dDnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Kalteysen_St._Barbara_Altarpiece_(detail)Dnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Sv. BarboraDnes je čarovný den. Nastříhejte si barborky! - Francisco Goya, sv. Barbora

Pro svobodné i vdané

Dívky, které zajímá, jaké jsou v příštím roce jejich vyhlídky na svatbu, si dnes nařezají větvičky třešní nebo višní, tzv. barborky a dají je doma do vázy. Pokud větvička do Štědrého dne rozkvete, do roka bude dívka pod čepcem. Jednotlivé větvičky je možné pojmenovat mužskými jmény, aby bylo jasnější i jméno nastávajícího.

Větévky si mohou přinést i vdané paní, aby jim věštba řekla, zda bude příští rok šťastný. Otázky ohledně peněz odpovídají větvičky zlatého dešťě. To, zda do Štědrého dne rozkvetou a jak moc, předpoví finanční situaci.

Jak na to?

Ideální je, jsou-li větvičky před uříznutím vystaveny na 4 až 5 týdnů teplotám kolem nuly a níž. Větvičky řežeme tak, abychom strom či keř co nejméně poškodili. Nejvhodnější větvičky bývají na jižní, tedy prosluněné straně. Vybereme ty, které mají shluky baculatých pupenů, protože obsahují kvítky. Větvičky nařežeme v délce přibližně 50 cm, jejich konečnou délku budeme zkracovat podle vázy. Uříznuté větve necháme několik hodin v chladnější místnosti a poté je na hodinu ponoříme celé do vlažné vody. Konce větviček je důležité nařezat šikmými řezy ostrým, čistým nožíkem. Pupeny, které budou ve váze pod hladinou vody, ulomíme. Větvičky můžeme někdy namočit do vody celé, aby v suché místnosti nezaschly. Urychlení procesu pomáhá blízko vázy postavit mísa s jablky, ta totiž uvolňují etylen, látku, která dřeviny ke kvetení povzbuzuje.

Svatá Barbora

Tato světice bývala volávána na pomoc při krizových, těžkých obdobích, například za morových epidemií. V katolické církvi je řazena mezi mučednice. Bývá též vzývána jako přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti, ačkoliv její vlastní smrt příliš šťastná nebyla. Za její křesťanskou víru ji setnul vlastní otec, před tím byla ještě zbičována, pálena a byly jí uříznuty prsy.

Před 2 hodinami
Velmi opatrní by měli být senioři na Kladensku, varují policisté. V poslední době se rozmohli...
Před 3 hodinami
Jeho vtipy máme nebo jsme měli pod sklem pracovního stolu, mnohým odvážně visely na nástěnce....
Včera, 17:21
Vzpomínáte si ještě na dřívější hodobóžové vánoční stromečky? Typický "socialistický vánoční stromeček" byl charakteristický svou...
Včera, 15:05
Osobní vlak při zastavování nedobrzdil, když se snažil v půl jedenácté dopoledne zastavit na pražském...
Včera, 12:55
Hasičská jednotka JSDH Rudná bude dovybavena izolovanými dýchacími přístroji přetlakového typu. V současnosti disponují technikou...
Včera, 12:44
Během třetího prosincového víkendu se slunečného počasí podle meteorologů nedočkáme. Může dokonce sněžit. Teploty se...
Včera, 09:37
O nadcházejícím víkendu na českých a moravských horách naplno začne lyžařská sezona. Poprvé v nynější...
14.12.2017
Tomáš Garrique Masaryk v prezidentské funkci působil dlouhých 17 let. Žádný z jeho nástupců ve...
14.12.2017
Veselé, šikovné a do té doby zdravé Róze je jako blesk z čistého nebe zjištěna...
13.12.2017
Jindy poklidné Úhonice obchází v posledních dnech strach a nejistota. Po městečku a okolí se...
Reklama