24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

Další fotky

Na větší nezávislost lidí se zrakovým postižením byl zaměřen letošní ročník konference INSPO, která se v sobotu 7. dubna uskutečnila v Kongresovém centru Praha. Představeny tam byly nejrůznější pomůcky, aplikace a programy usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením.

Reklama

Konopí je zdraví prospěšné. Čaje z něj už méně. Jaké potíže mohou přivodit?

Zajímavé bylo například zařízení OrCam MyEye, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké lidi a pro lidi s poruchami čtení. Omer Elad z Izraele uvedl, že zatím není k dispozici v České republice, což by se ale mělo brzy změnit, lidé ho využívají už ve třiceti zemích a ve dvaceti jazycích. Jedná se o malou chytrou kamerku připevněnou na brýlích, která umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných textů z jakéhokoli povrchu (zastávky tramvají, nápisy na obchodech atd.), rozpoznání totožnosti lidí, identifikování produktů, barev a bankovek. Vyjde na 4 500 dolarů, což je podle stávajícího kursu v přepočtu něco přes 90 tisíc korun.

Používáte počítačovou myš každý den a zuřivě klikáte? Možná máte myšitidu

Doslovný záznam mluveného slova v reálném čase

Cenu Nadace Vodafone Rafael za ICT pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením, spojenou s částkou 200 000 korun, na konferenci získal sociální podnik Transkript online za projekt eScribe, což je doslovný záznam mluveného slova v reálném čase s cílem zprostředkovat člověku s postižením řeči slyšící osoby a umožnit tak vzájemnou plnohodnotnou komunikaci. Uživatel se prostřednictvím aplikace spojí přes internet s profesionálním rychlopísařem, který převádí řeč slyšícího člověka do písemné podoby pomocí klávesnice, přičemž zapisovaný text se zobrazuje člověku s postižením sluchu na displeji tabletu, chytrého telefonuč či notebooku.

FOTO: Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - OrCam MyEye 2.0 – foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 1 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 2 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 3 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 1 – foto AC
Další fotky
Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 2 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 3 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 4 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 5 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 6 – foto AC

Pozitivní účinky digitalizace pomáhají lidem s handicapem

Podle organizotárů se za poslední čtvrtstoletí technologie pomáhající lidem s handicapem posunula o obrovský kus cesty. Organizátor konference Jaroslav Winter uvedl, že digitalizace hýbe světem a její pozitivní účinky pomáhají lidem s handicapem zařadit se do běžného života. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy lidem s postižením velmi pomohl zákon o sociálních službách z roku 2006. „Bezesporu jde o zákon, který je v naší komunitě zlomový. Díky němu mohou lidé s postižením žádat o příspěvek na péči a sami si zajišťovat služby,“ uvedl.

Vážný problém! Do roku 2050 bude polovina lidstva krátkozraká. Jak se tomu bránit?

 

Včera, 14:59
Uplynulo 16 let od úmrtí českého herce Vlastimila Brodského. Zemřel vlastní rukou v sobotu 20....
Včera, 10:00
Středočeský kraj bude mít svou destinační agenturu, jejímž úkolem bude koordinovat aktivity členů spolku a...
Včera, 08:35
Až 50 813 korun měsíčně si od dubna vydělají zaměstnanci Škoda Auto. Potěší je také...
Včera, 08:30
Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky Ferdinand Peroutka zemřel před 40 lety. Je nositelem Řádu T. G....
Včera, 08:00
Její portrét se do dnešní doby nedochoval. Dokonce ani nepřítel jejího muže, Václav Hájek z...
19.4.2018
Je esem mezi kardiochirurgy. Se svým týmem provede ročně přes dvě stě operací srdce a...
19.4.2018
První volby do Národního shromáždění, jak se dříve parlamentu říkalo, se odehrály 18. a 25....
18.4.2018
Nejslavnější knižní postava vojáka císaře pána, Josefa Švejka. Stvořil ji spisovatel Jaroslav Hašek, namaloval Josef...
18.4.2018
Děsivý vítr, lidé a zvířata v ohrožení života, stromy, které se nebezpečně nakláněly nad auty....
18.4.2018
Naplno se rozjelo teplejší období roku a s ním, vedle radovánek, koupaček či procházek lesem,...
Reklama