9℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Nevidomým a slabozrakým pomůže rychleji číst

Další fotky

Na větší nezávislost lidí se zrakovým postižením byl zaměřen letošní ročník konference INSPO, která se v sobotu 7. dubna uskutečnila v Kongresovém centru Praha. Představeny tam byly nejrůznější pomůcky, aplikace a programy usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením.

Reklama

Konopí je zdraví prospěšné. Čaje z něj už méně. Jaké potíže mohou přivodit?

Zajímavé bylo například zařízení OrCam MyEye, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké lidi a pro lidi s poruchami čtení. Omer Elad z Izraele uvedl, že zatím není k dispozici v České republice, což by se ale mělo brzy změnit, lidé ho využívají už ve třiceti zemích a ve dvaceti jazycích. Jedná se o malou chytrou kamerku připevněnou na brýlích, která umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných textů z jakéhokoli povrchu (zastávky tramvají, nápisy na obchodech atd.), rozpoznání totožnosti lidí, identifikování produktů, barev a bankovek. Vyjde na 4 500 dolarů, což je podle stávajícího kursu v přepočtu něco přes 90 tisíc korun.

Používáte počítačovou myš každý den a zuřivě klikáte? Možná máte myšitidu

Doslovný záznam mluveného slova v reálném čase

Cenu Nadace Vodafone Rafael za ICT pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením, spojenou s částkou 200 000 korun, na konferenci získal sociální podnik Transkript online za projekt eScribe, což je doslovný záznam mluveného slova v reálném čase s cílem zprostředkovat člověku s postižením řeči slyšící osoby a umožnit tak vzájemnou plnohodnotnou komunikaci. Uživatel se prostřednictvím aplikace spojí přes internet s profesionálním rychlopísařem, který převádí řeč slyšícího člověka do písemné podoby pomocí klávesnice, přičemž zapisovaný text se zobrazuje člověku s postižením sluchu na displeji tabletu, chytrého telefonuč či notebooku.

FOTO: Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze

Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - OrCam MyEye 2.0 – foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 1 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 2 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference 3 – Foto PR.KonektorDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 1 – foto AC
Další fotky
Do Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 2 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 3 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 4 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 5 – foto ACDo Česka míří přístroj pro umělé vidění. Uvedli ho na tiskové konferenci v Praze - Z konference INSPO 6 – foto AC

Pozitivní účinky digitalizace pomáhají lidem s handicapem

Podle organizotárů se za poslední čtvrtstoletí technologie pomáhající lidem s handicapem posunula o obrovský kus cesty. Organizátor konference Jaroslav Winter uvedl, že digitalizace hýbe světem a její pozitivní účinky pomáhají lidem s handicapem zařadit se do běžného života. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy lidem s postižením velmi pomohl zákon o sociálních službách z roku 2006. „Bezesporu jde o zákon, který je v naší komunitě zlomový. Díky němu mohou lidé s postižením žádat o příspěvek na péči a sami si zajišťovat služby,“ uvedl.

Vážný problém! Do roku 2050 bude polovina lidstva krátkozraká. Jak se tomu bránit?

 

Dnes, 17:28
Kontrol restaurací ve středních Čechách letos meziročně přibylo. Na téměř dva miliony korun vzrostla i...
Dnes, 11:30
Domácí násilí je nebezpečné nejen pro oběť samotnou, ale i pro její blízké okolí, tedy...
Dnes, 10:00
Ochraně a popularizaci vizuálního umění ve veřejném prostoru se věnuje sochař Pavel Karous. Na jeho...
Dnes, 09:46
Skupina Agrofert, spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, loni získala na dotacích největší objem...
Dnes, 09:24
Obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci od 1. 7. 2019 se stalo klíčovým...
Dnes, 08:00
Podzim má svou vlastní barevnou poezii tvořenou kontrastem přírodních teplých odstínů listí stromů i keřů....
Včera, 17:19
Větší prsa, výplně do vrásek nebo napnutí pleti. To už jsou zákroky, které má v...
Včera, 16:34
Také jste patřili ke generaci pro kterou měla céčka aspoň na nějakou dobu hodnotu téměř...
Včera, 15:13
Návštěvníci některých památek ve středních Čechách získají volný vstup do regionálních muzeí. Umožní to smlouva...
Včera, 14:38
V neděli 16. září 2018 zasahovaly od 15:45 hodin tři jednotky pražských hasičů z Chodovské,...
Reklama