12℃
Dnes je 20. září , svátek má Oleg

Do České republiky poprvé míří unikátní mužský tbiliský operní sbor Suliko, zapsaný na seznamu UNESCO. Vystoupí v pražském Rudolfinu!

Další fotky

Naprosto unikátní vystoupení chystá gruzínský soubor sólistů Tbiliské opery „Suliko“. Jediný mužský “operní sbor” zapsaný na seznamech UNESCO vystoupí 9. listopadu 2018 v pražském Rudolfinu. Soubor, který zpívá bez účasti hudebních nástrojů, takzvaně acapella, byl založen v roce 2007a stal se jedním z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii.

Reklama

FOTO: Suliko v Praze

Suliko v Praze - Suliko fotoSuliko v Praze - Suliko foto souborSuliko v Praze - Suliko plakat Rudolfinum (kopie)Suliko v Praze - Suliko plakat RudolfinumSuliko v Praze - Suliko soubor foto x
Další fotky
Suliko v Praze - Suliko soubor foto xxSuliko v Praze - Suliko soubor hudba

„Je to jediný soubor na světě gruzínské folklórní hudby, kde jsou interprety současní sólisté opery. Soubor je miláčkem publika nejen v Gruzii, ale i za jejími hranicemi. Gruzínská hudba, folklór, vícehlasný zpěv se staly obchodní značkou Gruzie. Mnoha lidem na světě se zalíbila gruzínská hudba. Všude zanechávají okouzlující, nezapomenutelný dojem,” říkají zástupce produkcí Royal Wedding Prague a Events Production, které představení do České republiky přivážejí.

Rudolfinum neboli Dům umělců či parlament navrhli čeští vlastenci. Pochopitelně studovaní ve Vídni

Soubor „Suliko“ zaznamenal obrovské ohlasy všude, kde vystupoval, například v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, USA a dalších zemích. V jejich obsáhlém repertoáru je folklór, gruzínské městské písně, takzvané romance, které jsou interpretovány vícehlasně. Soubor se také mnohokrát účastnil oficiálních recepcí gruzínských velvyslanectví v různých zemích světa. Byl vyznamenán státními cenami. Mužský soubor bude v Praze poprvé a jejich koncert ve Dvořákově síni Rudolfina bude nezapomenutelnou a neobvyklou podívanou!

Ondřej G. Brzobohatý si zazpíval svou píseň Modlitba z Anděla Páně 2 s nezvyklým sborem. Některým zpěvákům nebyly ani 3 roky

Zajímavost na závěr:  Soubor „Suliko“ je vokální a instrumentální soubor vytvořený Ivanem Galuashvilim, složený ze sólistů  z opery v Tbilisi. Ačkoli dostali velmi vysokou úroveň klasického výcviku, zůstávají umělci připojeni k tradiční gruzínské hudbě, včetně polyfonního zpěvu. Tyto písně byly zapsány jako nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Večerní program nás ponoří do děl z tradičního repertoáru i současných gruzínských skladatelů. Některé písně jsou spojeny s kultem révy a mnoho pochází z osmého století. Píseň je přítomna ve všech aktivitách každodenního života. Od pracovních písní, kterým říkají Naduri a zahrnují zvuky fyzického úsilí v hudbě, přes vánoční písně neboli Alilo, stejně jako léčebné písně. Byzantské liturgické hymny byly také začleněny do gruzínské polyfonní tradice a dokonce se staly hlavním rysem tradice.

Zpěv jako klíč k duši. Jak je možné, že v nás vyvolává rozmanité emoce?

Vstupenky na unikátní koncert souboru Suliko v Praze lze pořídit v předprodejních sítích Ticketstream nebo Ticketart.

Dnes, 16:00
Snad každý zažil situaci, kdy doslova usínal ve stoje a jedinou záchranou byl spánek. Ovšem...
Dnes, 14:00
Multivitaminy, minerální látky, sportovní doplňky... existuje jich mnoho. Některé jsou pro tělo prospěšné, některé mu...
Dnes, 10:00
Určitě rádi. Vůdčí osobností obou projektů je totiž dlouhá léta utajovaný syn Jana Wericha Jiří,...
Dnes, 09:16
Komerční článek
Pokud prodáváte nemovitost a přemýšlíte, jak na tom co nejvíce vydělat, ušetřete si hledání. Vybrali...
Dnes, 08:00
Co je dnes opravdu zdravé? Je důležitější, aby "zdravé" potraviny měly nízký obsah kalorií nebo...
Včera, 18:00
Česká pošta vydala ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem (NZM) novou příležitostní známku, která připomíná...
Včera, 16:30
Kladno bude spolupracovat s investorem hypermarketu na Růžovém poli. Zastupitelé schválili smlouvu, která se zabývá...
Včera, 16:00
57 českých krav čekalo na svou smrt deset dní v nákladním voze, a to na...
Včera, 15:30
Příbram opraví psí útulek v místní části Lazec. Rekonstrukce si vyžádá 3,6 milionu korun bez...
Včera, 14:30
V sobotu 15. září ožily veřejné prostory Dolních Chaber sousedskými slavnostmi Zažít město jinak. Od...
Reklama