28℃
Dnes je 22. červen , svátek má Pavla

Evropský parlament žádá legislativní zákaz manipulace s počitadlem kilometrů

Reklama

Evropský parlament vyzval v minulých dnech Evropskou komisi, aby v průběhu 12 měsíců předložila legislativní návrh s opatřeními proti manipulaci s počitadlem ujetých kilometrů. Parlamentem schválené usnesení má legislativní charakter. Evropská komise může na jeho základě předložit legislativní návrh nebo musí zdůvodnit, proč to nepovažuje za nutné.

Přetáčení tachometru přetrvává

„Přibližně pět až 12 procent ojetých automobilů prodaných v EU a 30 až 50 procent přeshraničně prodaných vozů v Unii mělo přetočené kilometry,“ upozornil zpravodaj usnesení Ismail Ertug. Usnesení schválilo plénum poměrem hlasů 577 pro, 32 proti a 19 poslanců se zdrželo hlasování. Pokud Evropská komise vytvoří na základě tohoto doporučení legislativní návrh, ročně by to mohlo ušetřit šest až devět miliard eur, obnovit důvěru spotřebitelů v trh s ojetými vozidly a zvýšit bezpečnost na silnicích.

Jedná se o příležitost prokázat skutečnou evropskou přidanou hodnotu při ochraně spotřebitelů. Poslanci prosazují zřízení vnitrostátních registrů ujetých kilometrů, ze kterých by byly údaje v rámci EU přeshraničně přístupné. Zájemci o ojetý vůz by tak měli mít možnost ověřit si skutečný stav počitadla kilometrů, a to bez ohledu na to, ve kterém členském státě bylo vozidlo před možným nákupem registrováno.

Častější zaznamenávání údajů o ujetých kilometrech

Údaje z počitadla ujetých kilometrů by měly být povinně zaznamenávány při každé pravidelné technické kontrole vozidla, každé provedené prohlídce, při každém úkonu údržby či opravy, jakož i při jakékoliv návštěvě servisu, a to od první registrace vozidla. Například Belgie a Nizozemsko, kde se údaje z počitadla ujetých kilometrů shromažďují při každé údržbě, servisu, opravě nebo periodické prohlídce vozidel, v krátkém čase téměř vymýtily podvody spojené s přetáčením počitadel kilometrů na svém území.

Intenzivnější úsilí automobilek

Komise by měla podle usnesení monitorovat, jak výrobci automobilů na základě stávajících předpisů Unie uplatňují strategie ochrany před neoprávněnými zásahy do počitadla ujetých kilometrů. Exekutiva EU by také měla definovat jednoznačná kritéria pro účinné kontroly zabezpečení počitadel ujetých kilometrů.

Přetáčení kilometrů trestným činem

Manipulace s počitadlem ujetých kilometrů je zakázána ve 26 členských státech, trestným činem je však pouze v šesti z nich. Z důvodu negativních dopadů na bezpečnost silničního provozu poslanci vyzvali zbylé členské státy, aby rovněž překlasifikovaly neoprávněné zásahy do počitadel kilometrů jako trestný čin.

 

Před 1 hodinou
Táta a máma. Rodiče jsou pro každé dítě těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. Od nich...
Před 2 hodinami
Bowling je halový sport, při kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší...
Dnes, 09:15
Snad neexistuje hrad nebo zámek, ke kterému by se nevázala nějaká zajímavá pověst, legenda či...
Dnes, 08:45
Jedno cizí dítě vás okopává v tramvaji, druhé zároveň řve na celé kolo. Jejich matky...
Včera, 18:53
Telefony, to je věc, bez které se dneska neobejdeme. Téměř každý dospělý má minimálně mobil,...
Včera, 15:36
Krutost popravy vůdců stavovského povstání, které proběhlo 21. června v roce 1621, s vámi otřese...
Včera, 14:51
Levandule se stala nepochybně synonymem vůně. Ve světě se pěstuje na tisících hektarů, především pro...
Včera, 11:49
Náklady na výstavbu věže se odhadují na 13,2 milionu korun, dotace z EU dosáhne 11,7...
Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...
Včera, 10:50
Dnes se podíváme na trochu vážnější téma, a tím jsou planety ve vesmíru, kam by...
Včera, 10:25
Žáci na druhém stupni základních škol i jejich vrstevníci z víceletých gymnázií získávají většinu peněz...
Reklama