7℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Evropský parlament žádá legislativní zákaz manipulace s počitadlem kilometrů

Reklama

Evropský parlament vyzval v minulých dnech Evropskou komisi, aby v průběhu 12 měsíců předložila legislativní návrh s opatřeními proti manipulaci s počitadlem ujetých kilometrů. Parlamentem schválené usnesení má legislativní charakter. Evropská komise může na jeho základě předložit legislativní návrh nebo musí zdůvodnit, proč to nepovažuje za nutné.

Přetáčení tachometru přetrvává

„Přibližně pět až 12 procent ojetých automobilů prodaných v EU a 30 až 50 procent přeshraničně prodaných vozů v Unii mělo přetočené kilometry,“ upozornil zpravodaj usnesení Ismail Ertug. Usnesení schválilo plénum poměrem hlasů 577 pro, 32 proti a 19 poslanců se zdrželo hlasování. Pokud Evropská komise vytvoří na základě tohoto doporučení legislativní návrh, ročně by to mohlo ušetřit šest až devět miliard eur, obnovit důvěru spotřebitelů v trh s ojetými vozidly a zvýšit bezpečnost na silnicích.

Jedná se o příležitost prokázat skutečnou evropskou přidanou hodnotu při ochraně spotřebitelů. Poslanci prosazují zřízení vnitrostátních registrů ujetých kilometrů, ze kterých by byly údaje v rámci EU přeshraničně přístupné. Zájemci o ojetý vůz by tak měli mít možnost ověřit si skutečný stav počitadla kilometrů, a to bez ohledu na to, ve kterém členském státě bylo vozidlo před možným nákupem registrováno.

Častější zaznamenávání údajů o ujetých kilometrech

Údaje z počitadla ujetých kilometrů by měly být povinně zaznamenávány při každé pravidelné technické kontrole vozidla, každé provedené prohlídce, při každém úkonu údržby či opravy, jakož i při jakékoliv návštěvě servisu, a to od první registrace vozidla. Například Belgie a Nizozemsko, kde se údaje z počitadla ujetých kilometrů shromažďují při každé údržbě, servisu, opravě nebo periodické prohlídce vozidel, v krátkém čase téměř vymýtily podvody spojené s přetáčením počitadel kilometrů na svém území.

Intenzivnější úsilí automobilek

Komise by měla podle usnesení monitorovat, jak výrobci automobilů na základě stávajících předpisů Unie uplatňují strategie ochrany před neoprávněnými zásahy do počitadla ujetých kilometrů. Exekutiva EU by také měla definovat jednoznačná kritéria pro účinné kontroly zabezpečení počitadel ujetých kilometrů.

Přetáčení kilometrů trestným činem

Manipulace s počitadlem ujetých kilometrů je zakázána ve 26 členských státech, trestným činem je však pouze v šesti z nich. Z důvodu negativních dopadů na bezpečnost silničního provozu poslanci vyzvali zbylé členské státy, aby rovněž překlasifikovaly neoprávněné zásahy do počitadel kilometrů jako trestný čin.

 

Včera, 18:00
Během víkendu bylo ve Středočeském kraji při honech postřeleno několik lidí. Záchranná služba eviduje jen...
Včera, 16:00
Co je to normální sexuální touha a kdy už je žena považovaná za frigidní? Definice...
Včera, 14:00
"V listopadu 1989 jsem sledoval, co děje v Československu, taky kvůli tomu, že my jsme...
Včera, 12:26
Ustavující zastupitelstvo hlavního města se sejde tento čtvrtek 15. listopadu. Primátorem zastupitelé zvolí Zdeňka Hřiba...
Včera, 12:00
Vánoce má Hanka Křížková velmi ráda a snaží se je vždy strávit v klidu a...
Včera, 10:00
Cítit se nemocný není v pořádku. Stejně tak chudoba není žádná ctnost. Jestliže se cítíte...
11.11.2018
Přední český bubeník Tokhi před časem představil nový hudební projekt Royal Squad. Spolu se svojí...
11.11.2018
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doprovází nás už více než...
11.11.2018
Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství...
11.11.2018
Strážníci budou během dnešního dne pomocí tlampačů informovat Pražany o doporučení nevětrat z důvodu zápachu...
Reklama