12℃
Dnes je 20. září , svátek má Oleg

Hlavní město chce stavební uzávěru pro pozemky pod silničními okruhy

Pražský magistrát zahájil přípravu vyhlášení stavební uzávěry pro pozemky, kudy povede severozápadní část Pražského okruhu, a pro pozemky pod plánovaným úsekem vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol přezdívaného Vlasta. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní.

Reklama

Úředníci nyní začnou zpracovávat podklady nutné pro vyhlášení uzávěry. Úsek Pražského okruhu na jihu města mezi D1 a D8 má nyní platnou uzávěru. Vnitřní ani vnější okruh nejsou dosud dokončeny. Vnitřní staví ze svých peněz Praha, vnější stát.

Důvodem vyhlášení uzávěry je, aby na pozemcích nevznikly stavby, které by později zkomplikovaly stavbu okruhu. Okruh je sice zanesen v územním plánu, ten však ale nedokáže pozemky na rozdíl od uzávěry pro stavby stoprocentně ochránit. „Územní plán může zajistit ochranu pouze v rámci ploch pro vlastní dopravní stavbu, nikoli však pro nezbytné související stavby,“ píše se v dokumentu.

Pražský okruh ve zmíněném úseku již platnou stavební uzávěru v minulosti měl. Platila od roku 1997, avšak v roce 2013 ji zrušil Nejvyšší soud. Hranice uzávěry byla vymezena 120 metry od plánované komunikace. Ve stejném rozsahu by měla být zřízena i nyní.

Vnitřní okruh chybí v severovýchodní části Prahy. Tato část vnitřního okruhu přezdívaného Vlasta má vést z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol po povrchu i několika tunely.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Hotový je v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem do Prahy 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou až k Barrandovskému mostu a Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

Vnější okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Chybí severozápadní část mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí a jihovýchodní část mezi Běchovicemi a dálnicí D1.

Zdroj: čtk

Zdiby se snaží usměrňovat dopravu v obci, chybí okruh kolem Prahy

Dnes, 16:00
Snad každý zažil situaci, kdy doslova usínal ve stoje a jedinou záchranou byl spánek. Ovšem...
Dnes, 14:00
Multivitaminy, minerální látky, sportovní doplňky... existuje jich mnoho. Některé jsou pro tělo prospěšné, některé mu...
Dnes, 10:00
Určitě rádi. Vůdčí osobností obou projektů je totiž dlouhá léta utajovaný syn Jana Wericha Jiří,...
Dnes, 09:16
Komerční článek
Pokud prodáváte nemovitost a přemýšlíte, jak na tom co nejvíce vydělat, ušetřete si hledání. Vybrali...
Dnes, 08:00
Co je dnes opravdu zdravé? Je důležitější, aby "zdravé" potraviny měly nízký obsah kalorií nebo...
Včera, 18:00
Česká pošta vydala ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem (NZM) novou příležitostní známku, která připomíná...
Včera, 16:30
Kladno bude spolupracovat s investorem hypermarketu na Růžovém poli. Zastupitelé schválili smlouvu, která se zabývá...
Včera, 16:00
57 českých krav čekalo na svou smrt deset dní v nákladním voze, a to na...
Včera, 15:30
Příbram opraví psí útulek v místní části Lazec. Rekonstrukce si vyžádá 3,6 milionu korun bez...
Včera, 14:30
V sobotu 15. září ožily veřejné prostory Dolních Chaber sousedskými slavnostmi Zažít město jinak. Od...
Reklama