2℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Horolezectví jako nejlepší sport na babí léto. Kde všude se dá lézt?

„Horolezci, horolezkyně, horolezčata“. Známý popěvek jen ilustruje nadšení Čechů pro horolezectví, které se, spolu s pěší turistikou a vodáctvím, hrdě řadí mezi typicky české aktivní trávení volného času již od začátku dvacátého století. Češi prostě milují pobyt v přírodě a odvážnější si pro fenomenální výhled rádi vyšplhají na kdejakou skálu. Pro ty, kteří si svých životů cení o něco více než tradiční horolezci, či jen nemají zkušené přátele, kteří by je při lezení jistili, je tu trend tzv. Zajištěných cest.

Reklama

Fenomén známý jako via ferrata či Kletterstig je známý po celém světě. Jeho kolébkou jsou italské Alpy, ale rozhodně za nimi nemusíte cestovat tak daleko. Jedná se o profesionálně připravené cesty vyznačené kovovými lany připevněnými ke skále. Za pomoci speciálního postroje vybaveného karabinami může takovou cestu vzhůru po skále zdolat i téměř úplný nesportovec. Několik míst k vyzkoušení zajištěného lezení najdeme i ve vzdálenosti do hodiny a půl od Prahy. Potenciálnímu lezci v hledání ferrat může pomoci hned několik specializovaných webů, shromažďujících souřadnice i recenze mnoha cest v České republice i ve světě.

Kdo jednou zkusí – chce znovu. České Švýcarsko, Slánská hora, Děčín, Bechyně, Tábor, Bečov nad Teplou….. to je jen několik málo typů na lezení po zajištěných cestách v České republice. Do dvou hodin cesty autem je takových cest nespočet i za hranicemi, konkrétně v blízkosti Žitavy, Drážďan, Bad Schandau nebo Budyšína.

5 důvodů, proč je chůze tím nejlepším sportem. Kdy začít? Okamžitě

Největší nabídka zajištěných cest různé náročnosti je na oblíbené ferratě v Děčíně. Pastýřská stěna v Děčíně je skvělým typem na výlet pro celou rodinu nebo kolektivní team building. Ve vzdálenosti cca 150 metrů od ferraty je možné si zapůjčit kompletní vybavení nutné pro výstup.

Písemně doložitelná historie evropských zajištěných cest se začala psát na konci patnáctého století, konkrétně v roce 1492, kdy francouzský král Karel VIII. požádal důstojníka své armády, aby mu bezpečně zajistil výstup na dvoutisícový Mont Aiguille. Bez zajištěných úseků by to nebylo možné a pusté skalní pilíře byly považovány za nedostupné. Za pomocí lan, žebříků a kovových háků byl výstup uskutečněn, na vrcholku hory pak byly dokonce vztyčeny tři kříže a odsloužena mše.

V devatenáctém století dochází k výstavbě ocelovými lany zajištěných cest v německých a rakouských Alpách. V roce 1843 byla pod taktovkou Fridricha Simony postavena první zajištěná cesta, vedoucí na Dachstein. Roku 1869 se do historie lezení zapsali tři nadšení vlastenci a horolezci bratři Thomas, Rupert a Michel Groderovi. Téměř dva měsíce zatloukali kramle, sekali umělé stupy na Grossglockner a 5. srpna byla zajištěná cesta otevřena. O čtyři roky později byla tímto způsobem zpřístupněna nejvyšší hora Německa, Zugspitze. Jednalo se ovšem jen o několik málo počinů, motivovaných romantickým zájmemo přírodu a krásy vlasti.

Golf není sport jen pro bohaté. Golfisté se snaží přilákat do svých řad nové hráče

Počátek moderních zajištěných cest je spojen s první světovou válkou. Italská fronta se táhla přes skalnaté hřebeny Dolomit a Julských alp Alp vzdušnou čarou o délce téměř 380 kilometrů. Zásobování a strategické přesuny vyžadovaly vybudování přístupových cest. Rakouští i italští vojáci tak budovali ve stěnách dolomitských vrcholů žebříky, dolovali galerie a tunely a exponovaná místa opatřovali lany. Mnohé ze současných sportovních ferrat jsou na místech starých vojenských zajištěných cest.

Zájem dnešních turistů stojí za masovým šířením ferrat a zvyšování počtu zajištěných cest všude po světě. V nabídce jsou cesty, které si užijí maminky s dětmi i adrenalinové lezecké zážitky pro sportovce a milovníky dobrodružství. Doba lezení se pohybuje od několika desítek minut po celodenní lezecké výzvy. Odměnou je vždy pocit vítězství nad skálou, a především fenomenální výhled, který si z běžné vyhlídky prostě nikdy neužijete.

Dr. Lukáš Valeš, politolog
Před 2 hodinami
Proč hipsteři ovládli letošní volby v Praze? Protože Pražené zkoušejí dalšího králíka z klobouku, řekl...
Před 3 hodinami
V Berouně v den výročí republiky pojmenují most přes Berounku po prvním prezidentovi Tomáši Garriguovi...
Zdeněk Hřib (Piráti)
Před 3 hodinami
Nezkušenou Krnáčovou vystřídá nezkušený Hřib. Nová koalice na magistrátu se rodí. Nejlepší řešení je podle...
Dnes, 14:00
Stolování bylo vždy gastronomickým zážitkem mnoha kultur. Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli opravdu...
Dnes, 11:50
Máte doma psa a přemýšlíte, jestli má ten správný obojek? A víte, podle čeho psí...
Dnes, 11:30
I když vypadá chov želvy jako nenáročný koníček, opak je pravdou. Musíte o ni velmi...
Dnes, 10:00
„Jaké mám koupit pečivo?," zní otázka. „Kup nějaké tmavé," je častá odpověď. Mezi celozrnným, vícezrným...
Dnes, 08:00
Počasí se mění. Postupně měníte svůj šatník, začínáte si zvykat na svůj nový zimní nápoj,...
Včera, 17:30
To, kdy jste byli dítě a dobu spánku vám určovali vaše rodiče, je dávno pryč....
Včera, 16:42
Ne každý si při pohledu za spěchajícím sanitním vozem, nebo při průjezdu okolo nehody, kde...
Reklama