7℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Syndrom malé sukně nesouvisí s váhou a rozhodně se nevyplácí jej podceňovat!

Syndromem malé sukně lékaři označují jeden z příznaků nádorového onemocnění vaječníků. Zpočátku se výrazně neprojevuje. Břišní dutina je dost velká a tumor může růst dlouho, aniž by o sobě dal vědět, než začne svým objemem tlačit na okolní tkáně a orgány. Prvotními projevy jsou bolesti břicha, podbřišku, nadýmání a pálení žáhy. V pokročilém stadiu se zvětšuje objem břicha, přichází častá nutnost močení, nechutenství, někdy i dýchací obtíže.

Reklama

Věk, dědičnost a prevence

Nejčastěji jsou diagnózou zatíženy ženy mezi padesáti pěti až sedmdesáti pěti lety, většinou s výskytem rakoviny v rodině. Asi patnáct procent nemocných je nositelkami mutace v genu BRCA-1 nebo BRCA- 2 spojenými se vznikem nádorů prsu, přičemž prevence snižující riziko jeho vzniku neexistuje. Může jej snížit dlouhodobé užívání antikoncepce, částečně i těhotenství a kojení. Pacientkám s prokázanou mutací v genech je doporučeno odstranění vaječníků a vejcovodů.

Ženy vyšší rizikové skupiny by měly pravidelně navštěvovat preventivně gynekologa a věnovat zvýšenou pozornost signálům těla. Při podezření na zhoubný nález je vhodná návštěva onkogynekologického centra.

Kde nalézt zdravotnickou pomoc? Napoví nová krajská mapa

 

Pozitivní nález

Rakovinu vaječníků řeší operace a následná chemoterapie. Léčebné postupy prošly vývojem a jsou kombinovány s biologickou léčbou. Cílem operace je odstranění nádorových ložisek. V pokročilé fázi jsou odstraněny reprodukční orgány, výstelky malé pánve, téměř u poloviny žen části střeva a až u třetiny žen slezina, část jater, bránice či další orgány.

Buňky nádorů jsou na chemoterapii velmi citlivé a dobře na ni reagují. Biologická léčba využívá molekul specifických pro nádorové buňky či pochody na povrchu i uvnitř nich a je schopna zaměřit se selektivně právě na ně. Doplňkem léčby je imunoterapie, která posiluje imunitní systém pacientky.

V Klánovicích vznikají sochy věnované slavným, kteří se setkali s rakovinou

Klinické studie

Unikátní přípravek DCVAC/OvCa vyvinuli čeští vědci na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a ve FN Motol. Ve vývoji pokračují odborníci české společnosti Sotio. Dosud byl podán dvěma stovkám pacientek v klinických studiích fáze II a díky dosavadním nadějným výsledkům je plánovaná i poslední fáze III. Léčba využívá vlastních imunitních buněk, ty jsou před léčbou odebrány z krve pacientky, mimotělně vystaveny antigenům nádorové tkáně a poté aplikovány zpět do těla. Vyvolávají vlastní imunitní reakci cílenou přímo proti nádoru.

FOTO: Syndrom malé sukně

Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 1Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 2Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 3Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 4

V léčbě i výzkumu nových léčebných postupů patříme ke světové špičce. Podílíme se na definici a schválení světových léčebných postupů, zlepšení chirurgické léčby i vývoji imunoterapie. Díky setkáním pacientek s odborníky i přípravě edukačních materiálů usiluje Nadační fond Hippokrates o lepší informovanost o daném problému.

Včera, 18:00
Během víkendu bylo ve Středočeském kraji při honech postřeleno několik lidí. Záchranná služba eviduje jen...
Včera, 16:00
Co je to normální sexuální touha a kdy už je žena považovaná za frigidní? Definice...
Včera, 14:00
"V listopadu 1989 jsem sledoval, co děje v Československu, taky kvůli tomu, že my jsme...
Včera, 12:26
Ustavující zastupitelstvo hlavního města se sejde tento čtvrtek 15. listopadu. Primátorem zastupitelé zvolí Zdeňka Hřiba...
Včera, 12:00
Vánoce má Hanka Křížková velmi ráda a snaží se je vždy strávit v klidu a...
Včera, 10:00
Cítit se nemocný není v pořádku. Stejně tak chudoba není žádná ctnost. Jestliže se cítíte...
11.11.2018
Přední český bubeník Tokhi před časem představil nový hudební projekt Royal Squad. Spolu se svojí...
11.11.2018
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doprovází nás už více než...
11.11.2018
Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství...
11.11.2018
Strážníci budou během dnešního dne pomocí tlampačů informovat Pražany o doporučení nevětrat z důvodu zápachu...
Reklama