28℃
Dnes je 22. červen , svátek má Pavla

Syndrom malé sukně nesouvisí s váhou a rozhodně se nevyplácí jej podceňovat!

Syndromem malé sukně lékaři označují jeden z příznaků nádorového onemocnění vaječníků. Zpočátku se výrazně neprojevuje. Břišní dutina je dost velká a tumor může růst dlouho, aniž by o sobě dal vědět, než začne svým objemem tlačit na okolní tkáně a orgány. Prvotními projevy jsou bolesti břicha, podbřišku, nadýmání a pálení žáhy. V pokročilém stadiu se zvětšuje objem břicha, přichází častá nutnost močení, nechutenství, někdy i dýchací obtíže.

Reklama

Věk, dědičnost a prevence

Nejčastěji jsou diagnózou zatíženy ženy mezi padesáti pěti až sedmdesáti pěti lety, většinou s výskytem rakoviny v rodině. Asi patnáct procent nemocných je nositelkami mutace v genu BRCA-1 nebo BRCA- 2 spojenými se vznikem nádorů prsu, přičemž prevence snižující riziko jeho vzniku neexistuje. Může jej snížit dlouhodobé užívání antikoncepce, částečně i těhotenství a kojení. Pacientkám s prokázanou mutací v genech je doporučeno odstranění vaječníků a vejcovodů.

Ženy vyšší rizikové skupiny by měly pravidelně navštěvovat preventivně gynekologa a věnovat zvýšenou pozornost signálům těla. Při podezření na zhoubný nález je vhodná návštěva onkogynekologického centra.

Kde nalézt zdravotnickou pomoc? Napoví nová krajská mapa

 

Pozitivní nález

Rakovinu vaječníků řeší operace a následná chemoterapie. Léčebné postupy prošly vývojem a jsou kombinovány s biologickou léčbou. Cílem operace je odstranění nádorových ložisek. V pokročilé fázi jsou odstraněny reprodukční orgány, výstelky malé pánve, téměř u poloviny žen části střeva a až u třetiny žen slezina, část jater, bránice či další orgány.

Buňky nádorů jsou na chemoterapii velmi citlivé a dobře na ni reagují. Biologická léčba využívá molekul specifických pro nádorové buňky či pochody na povrchu i uvnitř nich a je schopna zaměřit se selektivně právě na ně. Doplňkem léčby je imunoterapie, která posiluje imunitní systém pacientky.

V Klánovicích vznikají sochy věnované slavným, kteří se setkali s rakovinou

Klinické studie

Unikátní přípravek DCVAC/OvCa vyvinuli čeští vědci na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a ve FN Motol. Ve vývoji pokračují odborníci české společnosti Sotio. Dosud byl podán dvěma stovkám pacientek v klinických studiích fáze II a díky dosavadním nadějným výsledkům je plánovaná i poslední fáze III. Léčba využívá vlastních imunitních buněk, ty jsou před léčbou odebrány z krve pacientky, mimotělně vystaveny antigenům nádorové tkáně a poté aplikovány zpět do těla. Vyvolávají vlastní imunitní reakci cílenou přímo proti nádoru.

FOTO: Syndrom malé sukně

Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 1Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 2Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 3Syndrom malé sukně - Syndrom malé sukně 4

V léčbě i výzkumu nových léčebných postupů patříme ke světové špičce. Podílíme se na definici a schválení světových léčebných postupů, zlepšení chirurgické léčby i vývoji imunoterapie. Díky setkáním pacientek s odborníky i přípravě edukačních materiálů usiluje Nadační fond Hippokrates o lepší informovanost o daném problému.

Před 1 hodinou
Táta a máma. Rodiče jsou pro každé dítě těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. Od nich...
Před 2 hodinami
Bowling je halový sport, při kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší...
Dnes, 09:15
Snad neexistuje hrad nebo zámek, ke kterému by se nevázala nějaká zajímavá pověst, legenda či...
Dnes, 08:45
Jedno cizí dítě vás okopává v tramvaji, druhé zároveň řve na celé kolo. Jejich matky...
Včera, 18:53
Telefony, to je věc, bez které se dneska neobejdeme. Téměř každý dospělý má minimálně mobil,...
Včera, 15:36
Krutost popravy vůdců stavovského povstání, které proběhlo 21. června v roce 1621, s vámi otřese...
Včera, 14:51
Levandule se stala nepochybně synonymem vůně. Ve světě se pěstuje na tisících hektarů, především pro...
Včera, 11:49
Náklady na výstavbu věže se odhadují na 13,2 milionu korun, dotace z EU dosáhne 11,7...
Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...
Včera, 10:50
Dnes se podíváme na trochu vážnější téma, a tím jsou planety ve vesmíru, kam by...
Včera, 10:25
Žáci na druhém stupni základních škol i jejich vrstevníci z víceletých gymnázií získávají většinu peněz...
Reklama