17℃
Dnes je 24. červen , svátek má Jan

Hrabě Drákula, Lochneska nebo bájný červ Olgoj chorchoj. Český záhadolog Ivan Mackerle poodkrýval tajemství, ze kterých máme husinu

Další fotky

Dnes by se dožil 76 let český kryptozoolog, záhadolog a spisovatel Ivan Meckerle. Rodák z Plzně, kterého od mala přitahovala podivná stvoření, tajemná místa a legendy. Absolvent strojního inženýrství na ČVUT, který se vzdal své profese, aby si splnil sen. Stal se „lovcem záhad“.

Reklama

Narodil se 12. března 1942 v Plzni. Jako malý chlapec se kvůli otcově profesi automobilového konstruktéra často stěhoval. Už ve třech letech se poprvé dostává do Prahy, kde nakonec v roce 2013 i umírá. Zpočátku šel ve stopách svého otce. Získal titul inženýra na ČVUT a i přesto, že byl ve své původní profesi úspěšný, svůj život nakonec zasvětil tomu, co bylo jeho srdci nejbližší. Záhadám, tajemnu, hledání pravdy v jevech, které věda odmítá.

Drsná procházka pražským podsvětím. Kolik tisíc se dá vyžebrat na Karlově mostě?

Od mala ho přitahovalo tajemno

Už od dětství se v něm projevovala touha po objevování a cit pro mystiku a tajemno. Jako malý chlapec miloval knihy Jaroslava Foglara, a dokonce si se svými kamarády založil po vzoru Rychlých šípů klub Svorná šestka. Od dobrodružných chlapeckých výprav po nejbližším okolí se za svůj život dopracoval k tak velkým dobrodružstvím, jako bylo pátrání po fenomenální Lochneské příšeře nebo bájném písečném červovi s názvem Olgoj chorchoj.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

Se svými zahraničními expedicemi, díky kterým se stal známým pro záhadology po celém světě, začal v roce 1989 po Sametové revoluci. Do té doby v letech 1980-1990 projížděl celou republiku se svým kolegou Michalem Brumlíkem s cyklem přednášek „Krásné záhady naší planety“. Když bylo potom v roce 1989 možné vycestovat, rozhodl se, že se záhadami, které mu do té doby byly tolik vzdálené, rozjede.

Zrádná poušť Gobi

Podnikal expedice nejen po Evropě, ale také do Asie, Afriky, Jižní Ameriky a Tichomoří. Oblast jeho zájmu byla velice široká. Mezi jeho nejznámější expedice patří ta do pouště Gobi, která jej zvláště proslavila. Vydal se sem za již zmiňovaným červem Olgoj chorchoj.

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

Záhadné zvíře, které má žít v mongolské poušti Gobi a mít tak silný jed, že dokáže zabít i velblouda, nemohla nechat Ivana Mackerleho chladného. Vydal se tedy na expedici za tímto obávaným, ale ne zas tolik známým tvorem, o kterém prý Mongolové neradi mluví. Zajímavé je, že všechna svědectví jsou si až nápadně podobná. Většina svědků popisuje olgoje jako půlmetrového červa, který dokáže zabít dokonce i na vzdálenost několika metrů. Měl by mít v sobě velice silný jed, jehož pomocí dokáže zabít nejen člověka, ale i velblouda a to téměř okamžitě.

Znáte kontroverzního génia? „Faust“ z Malé Strany měl tři doktoráty, vyvolával ďábla a kolaboroval s nacisty i StB

Bohužel se při výpravě nepodařilo červa nalézt. Očití svědci, kteří však situaci popisují ve většině případů stejně, nám však dokazují, že je existence tohoto tvora více než možná.

S olgojem se pojí hrůzný zážitek samotného Mackerleho, kterého v poušti probudila hrozná noční můra, že mu bájný červ skočil na záda. Možná shodou okolností měl po svém probuzení všude po zádech modřiny a i otok naplněný krví. Co jej způsobilo, nikdy nezjistil.

Tajemství skotského Loch Ness

Jeho pozornosti nemohla samozřejmě ujít ani Lochneská příšera. Fantastické zvíře údajně žijící ve skotském jezeře Loch Ness. Fotografie málokterého záhadného tvora obletěly tolikrát svět jako „Nessie“. Záhadě chtěl přijít na kloub i Ivan Mackerle, který podnikl výpravu do Skotska už ke konci sedmdesátých let. A to s veškerou technikou. Příšeru však neobjevil, zato si k tomuto ‚mýtu‘ vytvořil velice láskyplný vztah.

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

Na „hrad“ za Drákulou

Dalo by se říci, že pokud Vás napadne nějaká záhada, bájné stvoření nebo třeba legenda, Ivan Mackerle ji prozkoumal. Pokud Vám běhá mráz z hraběte Drakuly, pak by Vás mělo zajímat, že jeho hrob se doposud nepodařilo najít. I přesto, že údajné místo pod oltářem v klášteře na ostrůvku Snagov bylo prohledáno, Draculovy kosti se nenašly. A bohužel ani Mackerle nebyl v tomto ohledu úspěšnější. Sám však přiznává, že naděje na nalezení nejslavnějšího upíra historie stále žije.

Více o jeho expedicích na osobním webu Ivana Mackerleho.

FOTO: Ivan Mackerle

Ivan Mackerle - Ivan MackerleIvan Mackerle - Olgoj chorchojIvan Mackerle - Poušť Gobi, ve které se má nacházet písečný červ Olgoj chorchojIvan Mackerle - Jezero Loch Ness, SkotskoIvan Mackerle - Lochneská příšera
Další fotky
Ivan Mackerle - Údajné zachycení Lochneské příšery satelitemIvan Mackerle - Vlad III. Drákula, předloha pro hororového upíra DraculuIvan Mackerle - Vlad III. DraculaIvan Mackerle - Vlad III. Napichovač na obraze Marka AyreraIvan Mackerle - Ivan MackerleIvan Mackerle - Ivan Mackerle

Ivan Mackerle velice významně přispěl ke světové záhadologii. Dalo by se říci, že byl jedním z těch, kterým můžeme i v takto velice nejisté a často neuvěřitelné oblasti důvěřovat. Své expedice popisuje pravdivě a oceňme, že přiznává neúspěchy. Pokud Vás osobnost Ivana Mackerleho zaujala, můžete se o jeho pátráních dozvědět více přímo na jeho osobním webu či v mnoha knihách, jichž byl autorem.

 

Čím dnešní dívky odrazují chlapce
Dnes, 08:00
Výběr životního partnera je jednou z nejdůležitějších věcí v životě každého člověka. Proto je třeba...
Včera, 14:34
Vodní katastrofa to není dnes již planý poplach, ale nebezpečí, které může přijít. Měli by...
Včera, 11:00
Křesťanská tradice přetransformovala slavnosti letního slunovratu do svátku Jana Křtitele a tím posunula i děj...
Včera, 10:25
Holení břitvou má v našich zemích nádech jisté exotiky. Vzbuzuje lehké obavy, ale hlavně velkou...
Včera, 09:18
Cyklisté v Česku mohou sto let od vzniku Československa oslavit jízdou po trase, která v...
Včera, 08:50
Unikátní podzemní vodní chrám v egyptském stylu najdete jen pár kilometrů za Prahou. Jmenuje se...
Včera, 08:00
Chirurgické zákroky je důležité správně načasovat. Nezáleží na tom, zda podstupujeme operaci ze zdravotních či...
22.6.2018
Táta a máma. Rodiče jsou pro každé dítě těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. Od nich...
22.6.2018
Bowling je halový sport, při kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší...
22.6.2018
Snad neexistuje hrad nebo zámek, ke kterému by se nevázala nějaká zajímavá pověst, legenda či...
Reklama