-4℃
Dnes je 17. prosinec , svátek má Daniel

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Obci Dobřejovice na Praze – východ hrozí milionová škoda kvůli referendu o stavbě betonárky, ke které se již zastupitelé smluvně zavázali. Starosta obce zvažuje protest.

Reklama

Obci hrozí, že bude muset zaplatit miliony korun, které do stavby společnosti České štěrkopísky už investovala.

„Na základě smlouvy, kterou jsme podepsali s obcí, jsme v dobré víře koupili za 23 milionů korun, pořídili jsme EIA s posudky vlivu betonárny na životní prostředí a máme už podepsanou i smlouvu o smlouvě budoucí na provoz betonárky, kde by ztráta dosáhla 4,5 milionu korun za rok,“ popsal zástupce firmy Miroslav Mužík pro server iDnes.cz

Investor zatím žalobu nepodal, čeká s ní na rozhodování zastupitelstva o změně územního plánu, která by stavbu umožnila. Podle závazného hlasování občanů v referendu by však měla být změna z projednávání vyňata.

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel (SNK Dobřejovice občanům) se netají tím, že chce proti výsledku referenda podat protest, jelikož mu neumožňuje řádně vykonávat funkci a chránit tak majetek obce. Referendum podle něj bylo nesmyslné, jelikož lidé nerozuměli otázkám a zmatečné bylo i jeho odůvodnění.

Podle opozice žaloba na náhradu škody nehrozí, investor však podobné úvahy razantně odmítá. Věc tak nejspíš skončí před soudem.

Konání referenda odsouhlasili místní zastupitelé na své schůzi v září na podnět zastupitele Martina Sklenáře. Schválení referenda vyšlo až na druhý pokus, což je podle některých výkladů v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva.

V referendu hlasovalo 475 z celkového počtu 698 oprávněných voličů. Na otázku, zda mají Dobřejovice bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě betonárny, odpovědělo 372 hlasujících ano, 95 bylo proti.

Místní mají obavy především o zásoby podzemní vody, jelikož betonárka by měla mít několik hlubokých studen. Investor však věří, že problém s vodou se podaří vyřešit. Další možné problémy souvisí se zvýšením nákladní dopravy a blízkosti obce. Betonářská auta by však podle vyjádření investora obcí vůbec nejezdila.

Investor obci za změnu územního plánu slíbil jednorázový dar tři miliony korun a 200 tisíc korun za každý rok provozu betonárny. Nyní se naopak zdá, že obec Dobřejovice bude platit miliony korun společnosti České štěrkopísky za zmařenou investici.

15.12.2018
Třetina vodní elektrárny Slapy se modernizuje. Náklady na rekonstrukci soustrojí TG1 přesáhnou 150 milionů korun,...
14.12.2018
Živý dárek pod stromeček je pro mnoho dětí splněný sen. Bohužel každý rok se pak...
13.12.2018
Středočeský kraj připravuje pozemky pro budoucí obchvat Jesenice u Prahy. Radní dnes schválili výkup parcel...
12.12.2018
Provoz na železniční trati mezi Jílovým u Prahy a Davlí byl dnes zhruba na hodinu...
11.12.2018
Počet akcí pořádaných na zámku Štiřín značně vzrostl, je navíc otevřen celoročně veřejnosti. Proto už...
11.12.2018
"V roce 2016 se muzeum v Jílovém připojilo jako většina organizací k oslavám 700. výročí...
7.12.2018
Nedávno otevřený zámek Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech u Prahy získal titul Best of...
JIŘÍ POSPÍŠIL
6.12.2018
Křeslo pražského primátora vyměnil za volební program. Jeho plnění je podle šéfa TOP 09 Jiřího...
6.12.2018
Hrozivý noční požár rodinného domu ve velkopopovických Todicích málem skončil tragicky. Dům začal hořet 19....
6.12.2018
Jesenice u Prahy by mohla v září 2020 otevřít novou základní školu pro 540 dětí...
Reklama