1℃
Dnes je 21. březen , svátek má Radek

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Obci Dobřejovice na Praze – východ hrozí milionová škoda kvůli referendu o stavbě betonárky, ke které se již zastupitelé smluvně zavázali. Starosta obce zvažuje protest.

Reklama

Obci hrozí, že bude muset zaplatit miliony korun, které do stavby společnosti České štěrkopísky už investovala.

„Na základě smlouvy, kterou jsme podepsali s obcí, jsme v dobré víře koupili za 23 milionů korun, pořídili jsme EIA s posudky vlivu betonárny na životní prostředí a máme už podepsanou i smlouvu o smlouvě budoucí na provoz betonárky, kde by ztráta dosáhla 4,5 milionu korun za rok,“ popsal zástupce firmy Miroslav Mužík pro server iDnes.cz

Investor zatím žalobu nepodal, čeká s ní na rozhodování zastupitelstva o změně územního plánu, která by stavbu umožnila. Podle závazného hlasování občanů v referendu by však měla být změna z projednávání vyňata.

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel (SNK Dobřejovice občanům) se netají tím, že chce proti výsledku referenda podat protest, jelikož mu neumožňuje řádně vykonávat funkci a chránit tak majetek obce. Referendum podle něj bylo nesmyslné, jelikož lidé nerozuměli otázkám a zmatečné bylo i jeho odůvodnění.

Podle opozice žaloba na náhradu škody nehrozí, investor však podobné úvahy razantně odmítá. Věc tak nejspíš skončí před soudem.

Konání referenda odsouhlasili místní zastupitelé na své schůzi v září na podnět zastupitele Martina Sklenáře. Schválení referenda vyšlo až na druhý pokus, což je podle některých výkladů v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva.

V referendu hlasovalo 475 z celkového počtu 698 oprávněných voličů. Na otázku, zda mají Dobřejovice bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě betonárny, odpovědělo 372 hlasujících ano, 95 bylo proti.

Místní mají obavy především o zásoby podzemní vody, jelikož betonárka by měla mít několik hlubokých studen. Investor však věří, že problém s vodou se podaří vyřešit. Další možné problémy souvisí se zvýšením nákladní dopravy a blízkosti obce. Betonářská auta by však podle vyjádření investora obcí vůbec nejezdila.

Investor obci za změnu územního plánu slíbil jednorázový dar tři miliony korun a 200 tisíc korun za každý rok provozu betonárny. Nyní se naopak zdá, že obec Dobřejovice bude platit miliony korun společnosti České štěrkopísky za zmařenou investici.

Před 2 hodinami
Hlodavců přibylo. Středočeské vodárny spotřebovaly na deratizaci meziročně o čtyři procenta víc nástrah, dohromady téměř...
Včera, 10:50
V soutěži Grand Prix architektů získal první cenu v kategorii Krajinná architektura kruhový hřbitov v...
19.3.2018
Tři rybníky ve Zdiměřicích v Jesenici se v loňském roce začaly revitalizovat. Přispěla k tomu...
19.3.2018
Středočeši cestující dennodenně vlakem do Prahy musí hladovět, anebo si vzít svačinu s sebou. České...
17.3.2018
Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních...
17.3.2018
Vybrat spoj a zaplatit jízdenku přes aplikaci v chytrém telefonu je čím dál běžnější formou...
14.3.2018
Zaměstnavatelé v Praze a Čechách (včetně středních Čech) očekávají v příštím čtvrtletí umírněné náborové plány.
12.3.2018
Desítkám dětí s lehkým až středním mentálním postižením nebo dokonce autismem hrozí, že přijdou o...
9.3.2018
Ve středních Čechách stále klesá počet lidí nakažených chřipkou a dalšími akutními respiračními chorobami.
8.3.2018
Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s...
Reklama