17℃
Dnes je 24. červen , svátek má Jan

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Obci Dobřejovice na Praze – východ hrozí milionová škoda kvůli referendu o stavbě betonárky, ke které se již zastupitelé smluvně zavázali. Starosta obce zvažuje protest.

Reklama

Obci hrozí, že bude muset zaplatit miliony korun, které do stavby společnosti České štěrkopísky už investovala.

„Na základě smlouvy, kterou jsme podepsali s obcí, jsme v dobré víře koupili za 23 milionů korun, pořídili jsme EIA s posudky vlivu betonárny na životní prostředí a máme už podepsanou i smlouvu o smlouvě budoucí na provoz betonárky, kde by ztráta dosáhla 4,5 milionu korun za rok,“ popsal zástupce firmy Miroslav Mužík pro server iDnes.cz

Investor zatím žalobu nepodal, čeká s ní na rozhodování zastupitelstva o změně územního plánu, která by stavbu umožnila. Podle závazného hlasování občanů v referendu by však měla být změna z projednávání vyňata.

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel (SNK Dobřejovice občanům) se netají tím, že chce proti výsledku referenda podat protest, jelikož mu neumožňuje řádně vykonávat funkci a chránit tak majetek obce. Referendum podle něj bylo nesmyslné, jelikož lidé nerozuměli otázkám a zmatečné bylo i jeho odůvodnění.

Podle opozice žaloba na náhradu škody nehrozí, investor však podobné úvahy razantně odmítá. Věc tak nejspíš skončí před soudem.

Konání referenda odsouhlasili místní zastupitelé na své schůzi v září na podnět zastupitele Martina Sklenáře. Schválení referenda vyšlo až na druhý pokus, což je podle některých výkladů v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva.

V referendu hlasovalo 475 z celkového počtu 698 oprávněných voličů. Na otázku, zda mají Dobřejovice bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě betonárny, odpovědělo 372 hlasujících ano, 95 bylo proti.

Místní mají obavy především o zásoby podzemní vody, jelikož betonárka by měla mít několik hlubokých studen. Investor však věří, že problém s vodou se podaří vyřešit. Další možné problémy souvisí se zvýšením nákladní dopravy a blízkosti obce. Betonářská auta by však podle vyjádření investora obcí vůbec nejezdila.

Investor obci za změnu územního plánu slíbil jednorázový dar tři miliony korun a 200 tisíc korun za každý rok provozu betonárny. Nyní se naopak zdá, že obec Dobřejovice bude platit miliony korun společnosti České štěrkopísky za zmařenou investici.

5 nejlepších vodních přehrad pro letní koupačku ve středních Čechách
20.6.2018
Vodní záchranáři v neděli na Slapské přehradě zahájí letní sezonu. Až do 2. září budou...
18.6.2018
Muzeum Říčany zve děti z lavic a od počítačů, místo toho jim poskytne prostor, v...
17.6.2018
Od poloviny května si můžete před starou radnicí prohlédnout unikátní výstavu Ota Hofman 90, která...
17.6.2018
V sobotu 23. června se uskuteční již tradiční akce představující největší společné ukázky současné i...
16.6.2018
Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města. I takhle by se dal označit...
16.6.2018
Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Průhonice zasahovala od začátku letošního roku u deseti událostí. Jednalo se...
15.6.2018
Vedení radnice se podařilo vyjednat s Českými drahami koupi pozemků přímo u nádraží. Využití těchto...
15.6.2018
V pátek 22. června si budete moci v dolnobřežanském vědeckém centru vyslechnout přednášku laureáta Nobelovy...
15.6.2018
Kamýk nad Vltavou má nový vor. Padesátimetrové plavidlo postavil pomocí starých vorařských technik za 14...
14.6.2018
V areálu restaurace U Henců se budou letos v létě opět konat letní divadelní aktivity,...
Reklama