25℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Obci Dobřejovice na Praze – východ hrozí milionová škoda kvůli referendu o stavbě betonárky, ke které se již zastupitelé smluvně zavázali. Starosta obce zvažuje protest.

Reklama

Obci hrozí, že bude muset zaplatit miliony korun, které do stavby společnosti České štěrkopísky už investovala.

„Na základě smlouvy, kterou jsme podepsali s obcí, jsme v dobré víře koupili za 23 milionů korun, pořídili jsme EIA s posudky vlivu betonárny na životní prostředí a máme už podepsanou i smlouvu o smlouvě budoucí na provoz betonárky, kde by ztráta dosáhla 4,5 milionu korun za rok,“ popsal zástupce firmy Miroslav Mužík pro server iDnes.cz

Investor zatím žalobu nepodal, čeká s ní na rozhodování zastupitelstva o změně územního plánu, která by stavbu umožnila. Podle závazného hlasování občanů v referendu by však měla být změna z projednávání vyňata.

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel (SNK Dobřejovice občanům) se netají tím, že chce proti výsledku referenda podat protest, jelikož mu neumožňuje řádně vykonávat funkci a chránit tak majetek obce. Referendum podle něj bylo nesmyslné, jelikož lidé nerozuměli otázkám a zmatečné bylo i jeho odůvodnění.

Podle opozice žaloba na náhradu škody nehrozí, investor však podobné úvahy razantně odmítá. Věc tak nejspíš skončí před soudem.

Konání referenda odsouhlasili místní zastupitelé na své schůzi v září na podnět zastupitele Martina Sklenáře. Schválení referenda vyšlo až na druhý pokus, což je podle některých výkladů v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva.

V referendu hlasovalo 475 z celkového počtu 698 oprávněných voličů. Na otázku, zda mají Dobřejovice bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě betonárny, odpovědělo 372 hlasujících ano, 95 bylo proti.

Místní mají obavy především o zásoby podzemní vody, jelikož betonárka by měla mít několik hlubokých studen. Investor však věří, že problém s vodou se podaří vyřešit. Další možné problémy souvisí se zvýšením nákladní dopravy a blízkosti obce. Betonářská auta by však podle vyjádření investora obcí vůbec nejezdila.

Investor obci za změnu územního plánu slíbil jednorázový dar tři miliony korun a 200 tisíc korun za každý rok provozu betonárny. Nyní se naopak zdá, že obec Dobřejovice bude platit miliony korun společnosti České štěrkopísky za zmařenou investici.

15.9.2018
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun....
15.9.2018
Policisté z okrsku Praha-venkov jih vyšetřují krádež tří kol za více než 30 tisíc korun. Ta měl...
14.9.2018
Mnichovice propojí s Prahou více než čtrnáctikilometrová asfaltová cyklostezka za 122 milionů korun. Povede přes...
13.9.2018
Paní Miluše Křížová z Prahy 6 je důchodkyně, které je přes osmdesát let. Tři roky...
12.9.2018
Malou vesničku s názvem Rozkoš v okrese Praha-jih protíná biokoridor. Problém je, že je nefunkční...
9.9.2018
Praha zaplatí za projekt dostavby vnitřního silničního okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy zhruba 307 milionů...
4.9.2018
Říčany u Prahy otevřely nový sportovní areál pro školáky, sportovní kluby i veřejnost. Jeho součástí...
4.9.2018
Středočeští hasiči vyjížděli 24. srpna k požáru jedoucího nákladního vlaku na trati z Prahy do...
4.9.2018
Policisté prověřují případ vloupání do rekreační chaty v katastru obce Kaliště, ke kterému došlo 18....
29.8.2018
Říčany u Prahy od pondělí zavádějí městskou dopravu zdarma. Tři nové minibusy provozované ČSAD Benešov...
Reklama