4℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Elektromobily Tesla míří do Česka – Supercharger ve Vestci už funguje

Nabíjecí stanice Tesla Supercharger ve Vestci u Prahy je už v provozu! Po osmi stojanech Tesly byly zprovozněny i tři rychlonabíječky ČEZ.

Reklama

V případě ČEZ se jedná o rychlodobíječky od firmy ABB, jež jsou první z pětačtyřiceti, které by český energetický koncern chtěl umístit v rámci evropského dotačního programu CEF. Deset by jich měl postavit ještě do konce letošního roku, zbytek pak příští rok. Stanice obvykle bývají po dvou stojanech, takže půjde zhruba o 20 až 25 lokací. ČEZ také plánuje brzké spuštění placení pomocí mobilní aplikace. Zákazník si aplikaci stáhne, nabije si kredit a z něj zaplatí.

Dobíjení je otázkou minut

Stanice Tesla Supercharger vznikla v areálu motelu U krbu na Vídeňské ulici na jižním okraji Prahy přímo u nájezdu na Pražský okruh. Dobíjení zde probíhá výkonem až 135kW, přičemž majitelé automobilů Tesla zakoupených do 31. prosince letošního roku jej mají již doživotně předplacené v ceně auta. Rychlost nabíjení elektromobilů je často diskutovaným tématem. Zatímco rychlonabíjecí stanice od ČEZu či PRE se pyšní výkonem 50kW, majitelé Tesel se dle vyjádření automobilky budou moci dočkat brzy ještě většího výkonu než současných 135kW, údajně by mohlo jít o více jak 350kW. Hned u nabíjecí stanice vyrůstá tajuplná budova se zatmavenými skly, o níž se spekuluje, že by to mohla být první prodejna elektromobilů Tesla v České republice. Tuto domněnku se nám ale nepodařilo potvrdit.

FOTO: Tesla Supercharger

Tesla Supercharger - Tesla SuperchargerTesla Supercharger - Tesla SuperchargerTesla Supercharger - Tesla SuperchargerTesla Supercharger - Tesla Supercharger

Deset tisíc Superchargerů Tesla

K 1. dubnu 2017 Tesla celosvětově disponovala celkem 5400 vlastními dobíjecími stanicemi se stojany Supercharger umožňujícími výrazné zkrácení doby nabíjení elektromobilů – proces ukládání elektrické energie do baterie probíhá v řádu minut namísto hodin. V Čechách už jedna taková stanice přes rok stojí – koncem července loňského roku byla zprovozněno šest stojanů na nabíjecí stanici Tesla Supercharger společnosti E.ON ve Vystrkově u Humpolce. Do konce letošního roku by Tesla chtěla po celém světě provozovat více než deset tisíc svých rychlonabíjecích stanic Supercharger, z nichž část by měla být vybavena solárními panely.

Nové přibudou i u nás

Rychlá výstavba nabíjecích stanic ze strany Tesly souvisí s tím, že již koncem roku by měl přijít na trh Model 3, nejmenší model v nabídce kalifornské automobilky a to s atraktivní cenou dostupnou za cenu srovnatelnou s klasickou konkurencí, která se spoléhá na spalovací motory. Malý sedan s futuristickým vzhledem interiéru a exteriéru by měl začínat cenově přibližně na 900.000 Kč.

Právě velký zájem ve formě takřka 400 tisíc předobjednávek nového vozu podnítil Teslu ke vzniku ambiciózního plánu výstavby dobíjecích stanic ještě předtím, než do Modelu 3 usednou první zákazníci. Velká většina plánů na expanzi se týká především Spojených států, kde už Tesla nabízí dostatek dobíjecích stanic pro běžnou dopravu napříč celou zemí. Evropa ale nezůstává stranou, a tak se kromě našich východních sousedů a oblasti Balkánu dotkne rozvoj infrastruktury i České republiky. Již za několik měsíců by k dobíjecím stanicím ve Vestci a Vystrkově měly přibýt Superchargery na dálnici mezi Prahou a Brnem, poblíž Olomouce a v srdci hlavního města.

 

Dnes, 10:00
Ve středních Čechách opět mírně přibylo nemocných s akutním onemocněním dýchacích cest. Nejvíce nemocných je...
Včera, 12:07
Středočeský kraj dá dotace na nové kotle i žadatelům, které na jaře při podávání žádost...
Včera, 07:49
Nikdo by už nepoznal, že to bývala skládka. V městské části Praha 9-Koloděje, za přispění...
14.12.2017
Pokud jste zavítali do Zlatník, Zdiměřic, Hodkovic, Hrnčířů, Kunratic či na Kocandu, pravděpodobně jste narazili...
14.12.2017
Středočeský rodák, malíř a ilustrátor s neotřelým stylem, Josef Lada nás před 60 lety navždy opustil...
14.12.2017
Po Facebooku se začala šířit zpráva o tom, že po středních Čechách jezdí bílá dodávka,...
13.12.2017
Podáním žádosti o finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj IROP (Integrovaný regionální operační...
11.12.2017
Již více než rok mají každé pondělí dopoledne občané s trvalým bydlištěm v Jesenici možnost...
10.12.2017
Půjčovny lyží, které se nacházejí přímo u středočeských skiareálů, pro letošní rok ponechaly stejné ceny...
8.12.2017
Říčanská radnice připravuje zásadní změnu územního plánu, která si klade za cíl regulovat výstavbu tak,...
Reklama