10℃
Dnes je 26. září , svátek má Andrea

Jílové v sobotu rozezní vzpomínka na Petera Jurkoviče. Jeho duše patřila muzice

Další fotky

V sobotu nabízí Jílové u Prahy hudební lahůdku – Jurkovič Open Air, festival věnovaný památce kytaráře a muzikanta Petera Jurkoviče (1951 – 2015).

Reklama

Peter Jurkovič byl jedním z nejstylovějších českých bluesových kytaristů, bývalý člen například kapely Bluesberry. Na oči fanoušků se dostal v triu Tucet s intuitivním hudebním všeumělem a skvělým zpěvákem Markem Hlavicou. Marek, původně reportér Mladého světa, svým hlasem a foukací harmonikou Peterovu kapelu skvěle ozdobil a začali se pravidelně objevovat na prestižních festivalech. Následně se toto trio stále více dostávalo do podvědomí hudební veřejnosti a natočilo v Bontonu pěkné CD Co takhle sbalit ňáký baby. Marek Hlavica vždy tíhnul k soulu a funku a koncem devadesátek dal dohromady partu spřízněných muzikantů pod názvem Žáha.
Krom Žáhy hrál Peter také se svými dvěma syny Markem a Jakubem v uskupení Motion Food. nebo bluesovou Highway 61. Pro všechny kapely také skládal hudbu a psal texty, typické ironií a nápaditou hrou s češtinou.

Víc než jako muzikant se ale Jurkovič na domácí scéně prosadil jako kytarář. První kytaru, kopii fenderovské značky Stratocaster, vyrobil doslova na koleně v roce 1986. Ve své zručnosti se ale dále zdokonaloval a v roce 1991 si otevřel legendární dílnu v Jílovém u Prahy.

„Dívám se kuřatům do pr….“, říkal Peter o své práci biologa

Dlužno dodat, že Jurkovič nebyl „oficiálně“ řemeslně vzdělán. Byl graduovaným biologem a při nástupu na dráhu kytaráře opustil kariéru výzkumného pracovníka veterinárního ústavu.
„Peter Jurkovič vystudoval Přírodní vědy na Univerzitě Karlově, obor parazitologie, a již svou diplomovou prací se mu podařil první zásek. Měl totiž původně napsat práci o komárech, ale to léto, kdy si zarezervoval pobyt u jihočeských rybníků, se zrovna bodaví nějak neurodili, a tak musel vzít zavděk mouchou domácí. Zkoumal ji však pečlivě a v diplomce pak podrobně popsal její vývojová stadia v časovém rámci. Na jeho zjištěních je založena metoda určování doby smrti podle muších larev, hojně dodnes používaná kriminalisty po celém světě,“ vzpomínal kytarista YoYo Bandu Mirek Linhart pro portál Muzikus před dvěma lety.

Kytary (a později i baskytary) s původním označením Marcus, později Jurkovič Guitars, má ve svém instrumentáři řada známých českých hudebníků, například basista Vladimír Guma Kulhánek, kytaristé Petr Roškaňuk, Mirek Linhart, Robert Nebřenský, Petr Fiala nebo Norbi Kovács.

Kytara pro ZZ Topa Billyho Gibbonse

Kapitolou samou pro sebe pak jsou Jurkovičovy kytary pro jeho oblíbence z velkého (blues)rockového světa. Postavil nástroj frontmanovi ZZ Top Billymu Gibbonsovi, Eriku Claptonovi a Jeffu Beckovi. Šlo vesměs o nejen muzikálně, ale i výtvarně dokonalé nástroje, na jejichž designu Jurkovič spolupracoval s výtvarníkem Stefanem Milkovem.

Jak uvedl jeden z jeho zákazníků Mirek Linhart: „Peter Jurkovič toho během svého nedlouhého života stihl opravdu hodně. Stal se otcem pěti dětí, dvou dcer a tří synů, ovlivnil a nasměroval spoustu lidí a svým pozitivním přístupem k životu kolem sebe šířil pohodu a radost. V každé slušné prvobytně pospolné společnosti by se patrně stal šamanem.“

V sobotu 14. července se v Jílovém u Prahy v parku za muzeem sejdou přátelé a příznivci Petera Jurkoviče a jeho muziky. Posluchači se mohou těšit na opravdové bombónky, protože vystoupí Dobré ráno Blues Band (14.30), Marcus Jurkovič & Motion Food (16 h), Michal Ambrož +Hudba Praha (18 h), Krausberry (19.30) a Buty (21 h). Odpoledne také dětem zahraje Divadélko Kůzle.
Do Jílové se z Prahy dopravíte autobusem č. 332 z Budějovické, po skončení festivalu bude posílen spoj do Prahy.

FOTO: Peter Jurkovič a spol.

Peter Jurkovič a spol. - 1 MG_5526Peter Jurkovič a spol. - 3 galerie-NEPeter Jurkovič a spol. - 4 bandzone.czPeter Jurkovič a spol. - 5 Muzikus.czPeter Jurkovič a spol. - 6 P1230871
Další fotky
Peter Jurkovič a spol. - JURKOVIC_FEST_A2_V3Peter Jurkovič a spol. - 0 bluesMusic.sk
Před 1 hodinou
V souvislosti s rekonstrukcí tramvajové trati se v budoucnu promění pražská Revoluční ulice, a to...
Před 2 hodinami
Největším investičním projektem Prahy 13 se stal Domov pro seniory, který nese jméno slavné prvorepublikové...
Dnes, 10:00
V neděli 23. 9. 2018 se čeští aktivisté v tichosti seřadili na pražském Pankráci do...
Dnes, 08:26
Pražské metro se o prodlouženém víkendu od 28. do 30. září zastaví na trase C...
Dnes, 08:00
První z řady Valdštejnských besed, pořádaných organizací Šance na návrat, která se snaží pomoci lidem...
Včera, 18:00
Pražští radní schválili návrh vyhlášky omezující provozní dobu restaurací. Nyní začne připomínkové řízení, kdy se...
Včera, 15:00
Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) vypsala tendr na opravu Jižního náměstí v Novém...
Včera, 14:00
Již počtvrté bude v Praze promítán film Zer tureckého režiséra s kurdskými kořeny Kazima Öze,...
Včera, 10:30
Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela...
Včera, 10:13
Whisky, malé pivovary, rajský blok o rajčatech nebo jak kuchyňské zbytky na vyhození povýšit na...
Reklama