8℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Napadení středočeských záchranářů přibývá

Pacienti jsou vůči středočeským záchranářům čím dál agresivnější. Nejčastějšími příčinami jsou alkohol a drogy. Většina zranění záchranářů nejsou vážná a obejdou se bez odborného ošetření a trvalých následků. Posádky ve velké většině případů zvládnou agresivního pacienta samy a věc dál nehlásí, informovala o tom mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Reklama

Počty hlášených případů dosahují za rok řádu jednotek. Vloni středočeští záchranáři zaznamenali čtyři hlášená napadení. Agresivita ošetřovaných ale vzrůstá, mnohdy však nedojde až k fyzickému napadení, pacient si vystačí s nevybíravým slovníkem a třeba pliváním.

V ohrožení se ale nemusí cítit záchranáři jen od pacientů. Takový příjezd ke zraněné osobě v hospodě a její ošetření, kdy parta podnapilých kamarádů vyhodnotí, že ošetření kumpána není dle jejich rozostřeného měřítka dost rychlé či dost odborné, a začnou frajersky záchranáře „povzbuzovat k výkonu“, nebude to, co by záchranář vyhledával.

„Své si často ale zažijí i operátoři tísňové linky 155, kteří od volajících také dostávají svůj díl. Někdy se dá takové chování omluvit, neboť ne každý zvládne krizovou situaci, kdy se například zraní člen jeho rodiny,“ říká mluvčí Effenbergerová. Daleko víc invektiv si do sluchátka operátoři vyslechnou od lidí, kteří volají a blokují linku 155 jen z důvodu jakéhosi ventilu, kdy ze sebe vysypou nepřeberné množství vulgarismů a zavěsí.

Když dojde na přímé napadení v terénu, mezi nejčastějšími způsoby fyzického útoku jsou pěstní ataky, kopání a kousání. Každým hlášeným napadením záchranářů se zabývá policie, útočníci obvykle dostanou pokutu, někdy podmínečný trest.

Změnit status záchranářů na veřejného činitele, tedy status, jaký mají policisté a hasiči, by asi v terénu přímo nepomohlo. Větší účinek by mohlo mít případné zavedení vyšších trestů pro agresory. Pokud má agresivní pacient několik promile v krvi, je mu jedno, kdo je nebo není veřejný činitel. Určitě by to nesnížilo samotný počet útoků, ale bylo by to velmi užitečné pro samotnou ochranu záchranářů v zákoně.

„Teď je zraněná, tak ji odvez!!!“

Posledním otřesným případem byl výjezd záchranářů k vrávorající opilé ženě, která byla na ulici prý nalezena svým přítelem. Posádka po příjezdu ženu podrobně vyšetřila a vyhodnotila, že žena kromě podnapilosti nejeví známky žádného úrazu či jiné zdravotní komplikace. Posádka muži sdělila, že kontaktuje policii, neboť potřebuje dechovou zkoušku, ale že je velmi pravděpodobné, že žena zůstane v jeho péči, protože jí nic není a potřebuje jen vystřízlivět.

V ten okamžik začal muž jednat nepříčetně, do ženy hrubě strčil, až narazila hlavou do vitríny a sesunula se k zemi. Muž k záchranáři jen suše prohodil: „Teď je zraněná, tak ji odvez!!!“ Záchranář už jen v šoku vykřikl: „Co to děláte?!“ Nejprve muž začal do obou záchranářů strkat, pak jednoho udeřil do obličeje. Zatímco se jednomu ze záchranářů podařilo držet útočníka stranou, druhý kontaktoval policii, která se poté o muže postarala. Žena po pádu utrpěla poranění v obličeji a po nezbytném ošetření na místě byla přepravena do benešovské nemocnice na oddělení chirurgie.

Na Bořislavce stavební vrták prorazil tubus metra. Centimetry dělily cestující od katastrofy

Před 1 hodinou
Starostou pražské Uhříněvsi byl na prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Radnice...
Před 3 hodinami
Přinášíme povolební rozhovor se staronovým starostou Říčan Vladimírem Kořenem. Jeho hnutí Klidné město už potřetí...
Včera, 14:25
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje...
Včera, 09:28
Středočeský kraj postaví v Říčanech u Prahy mobilní protihlukovou stěnu u frekventované silnice druhé třídy...
15.11.2018
Starostou Říčan u Prahy se stal potřetí televizní moderátor Vladimír Kořen. Rozhodli o tom zastupitelé...
15.11.2018
V říčanské místní části Kuří vznikne mateřská škola pro 46 dětí. Město ji vybuduje v...
15.11.2018
Novou koalici bude tvořit v Jesenici ODS, STAN a Rozumný rozvoj – TOP 09. Vyplývá to...
15.11.2018
Záchranáři a policie zasahovali 6. listopadu na pražské Štěrboholské spojce. Srazilo se tam osobní auto...
14.11.2018
Kriminalisté z územního odboru Praha venkov - jih prověřují další okolnosti loňské dopravní nehody se...
13.11.2018
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v...
Reklama