-1℃
Dnes je 18. listopad , svátek má Romana

Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční

Malou vesničku s názvem Rozkoš v okrese Praha-jih protíná biokoridor. Problém je, že je nefunkční a pro zvěř představuje smrtelnou past. Zastupitelstvo Jesenice, pod kterou biokoridor katastrálně spadá, odmítlo na svém jednání v lednu věc řešit. Navzdory odborným posudkům a doporučením. Největší odpůrce řešení problému s biokoridorem se obrnil mlčením.

Reklama

Biokoridor je přírodní pás v krajině, který spojuje stanoviště obývané zvířaty, rostlinami a dalšími organismy. „Jde o zajištění konektivity v krajině,“ potvrzuje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Má tedy umožnit migraci zvířat i rostlin, ale nejen ji. Biokoridor je bezpochyby důležitou součástí české krajiny.

Ten v Rozkoši je však nefunkční. Říká to odborný posudek, který má Náš REGION k dispozici. „V současné době je lokální biokoridor v úseku mezi zastavěným územím Rozkoše nefunkční, je přerušen několika místními komunikacemi, zejména pak oplocením pozemků,“ uvádí v posudku autorizovaná projektantka ÚSES Milena Morávková. Tady čtenáře upozorňujeme na tajemnou zkratku ÚSES. Znamená Územní systém ekologické stability, jehož součástí jsou i biokoridory, a je pro případ biokoridoru v Rozkoši důležitá.

Problémů s biokoridorem v Rozkoši je totiž hned několik. Suma sumárum, biokoridor v Rozkoši přírodě neslouží, protože se přes něj zvěř nedostane. Pokud už by se do něj přece jen nějaké nebohé zvíře zatoulalo, čeká ho po překonání několika plotů smrt na jedné ze tří obecních cest, nemluvě o místní trafostanici. Velké parkoviště, stavební suť a zbývající obecní inženýrské sítě už jsou vlastně jen zanedbatelné překážky. Dnes vede tento koridor jako součást Územního systému ekologické stability přímo prostředkem zastavěné oblasti v Rozkoši. Pozemky v biokoridoru mají různé majitele. Navíc je součástí tří územních plánů, konkrétně Průhonic, Jesenice a Metropolitního plánu hl. m. Prahy.

Hrozí kolaps domácí péče? Charitní sestry se připojují ke stávkové pohotovosti

Se slušným přístupem na Jesenické zastupitelstvo nechoďte

Majitelé pozemku proto požádali zastupitelstvo, aby nefunkční koridor přesunuli a fakticky tak uvolnili možnost vzniku funkčního biokoridoru, který by navázal na další zeleň. Argumentovali také tím, že už před lety jednali se zastupitelstvem a měli přislíbenou tuto změnu. O případné úpravě statusu soukromých pozemků, na nichž je vytyčen nefunkční biokoridor v Rozkoši, nechtělo Jesenické zastupitelstvo na lednovém zasedání ani slyšet. Pozemky jsou totiž vedeny jako ochranná zeleň a zároveň jsou součástí Územního systému ekologické stability. Navzdory odborným posudkům a doporučením zastupitelé Jesenice odmítli zrušit biokoridor, čímž trvali na jeho vedení prostředkem vesnice. Lidé mají ale s koridorem problémy dlouhodobě. „Koupil jsem pozemek s plotem už od developera, a ten byl stavebním úřadem normálně zkolaudovaný,“ říká například jeden z majitelů pozemků.

Nejhlasitějším odpůrcem změny byla názorově ne zcela ukotvená zastupitelka Sylva Marková, která od roku 2006 sedí v zastupitelstvu, a to nejdříve za ODS, v roce 2010 poté úspěšně kandidovala za Rozumný rozvoj a od roku 2014 hájí v zastupitelstvu hodnoty Strany zelených: „Já jsem tady asi 12 let nebo jakou dobu, ale hlavně tohlecto, co vy říkáte, to vám nemůže slíbit nikdo příčetnej a každej ví, že tohlecto se schvaluje v zastupitelstvu, a žádnej jeden vám nemůže slíbit, že vám tady 20 lidí schválí nějakej váš nápad do územního plánu, to prostě nejde…. Tak jste si to koupili, tak to máte,“ hřímala z pozice zastupitele Sylva Marková na nebohého žadatele upozorňujícího na nefunkčnost biokoridoru. Paní Markovou Náš REGION oslovil, na dotazy však neodpověděla.

Pokud ale znovu nahlédneme do odborného posudku autorizované projektantky ÚSES paní Morávkové, najdeme tam jednoznačnou pasáž. „Vzhledem k těmto skutečnostem je možno uvažovat se zrušením části lokálního biokoridoru…. Je však nutno zajistit návaznost na skladebné části ÚSES za hranicí řešeného území,“ uvádí v odborném posudku. Řešení tedy existuje a podobný postup doporučuje i stanovisko černošického odboru územního plánování: „Pozemky se nacházejí v proluce mezi stávajícím zastavěným územím a zastavitelnými plochami pro bydlení, jejich určením pro bydlení by došlo k přirozenému propojení původně historické části Rozkoše s již realizovanou novou obytnou zástavbou.“

Vcelku rozumný postoj v zastupitelstvu se dá tušit minimálně u starostky Jesenice Radky Vladykové, která zmíněné jednání o biokoridoru zahájila korektně: „My jsme tam čekali na vyjádření Průhonic…, takže se to může dát prověřit…, navazování biokoridoru, nevěděli jsme, jestli to Průhonice schválí…“ Náš REGION se bude případem biokoridoru v Rozkoši a postojem radnice zabývat i dále.

FOTO: Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční

Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční - biokoridorObec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční - biokoridor rozkoš 1Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční - biokoridor rozkoš5Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční - biokoridor rozkoš4Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční - biokoridor rozkoš3
Další fotky
Obec má rozkošný biokoridor, jenže nefunkční - biokoridor rozkoš2

 

Včera, 11:34
Starostou pražské Uhříněvsi byl na prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Radnice...
Včera, 09:30
Přinášíme povolební rozhovor se staronovým starostou Říčan Vladimírem Kořenem. Jeho hnutí Klidné město už potřetí...
16.11.2018
Povodí Vltavy chce do roku 2025 investovat na Orlické přehradě až 1,7 miliardy korun. Vybuduje...
16.11.2018
Středočeský kraj postaví v Říčanech u Prahy mobilní protihlukovou stěnu u frekventované silnice druhé třídy...
15.11.2018
Starostou Říčan u Prahy se stal potřetí televizní moderátor Vladimír Kořen. Rozhodli o tom zastupitelé...
15.11.2018
V říčanské místní části Kuří vznikne mateřská škola pro 46 dětí. Město ji vybuduje v...
15.11.2018
Novou koalici bude tvořit v Jesenici ODS, STAN a Rozumný rozvoj – TOP 09. Vyplývá to...
15.11.2018
Záchranáři a policie zasahovali 6. listopadu na pražské Štěrboholské spojce. Srazilo se tam osobní auto...
14.11.2018
Kriminalisté z územního odboru Praha venkov - jih prověřují další okolnosti loňské dopravní nehody se...
13.11.2018
Středočeské hejtmanství přispěje na stavbu kanalizace v Psárech u Prahy i na úpravu rybníka v...
Reklama