17℃
Dnes je 24. září , svátek má Jaromír

Posmrtný odpočinek v luxusu. Od hrobky barona Ringhoffera po stopách slavného rodu

Třináctý ročník 20 kilometrů dlouhého pochodu startuje již v sobotu 21. dubna v 9.30 hodin v Mirošovicích u nádraží. Vede přes Dolní Lomnici, Velké Popovice, Kostelec u Křížků a končí v Kamenici, kde bude zajištěna doprava zpátky do Mirošovic. To pokud tam přijedete autem či vlakem.

Reklama

Žluté lány hyzdí naši krajinu a pesticidy nám otrávily podzemní vody. Kde je situace nejhorší?

Baron Ringhoffer pečoval o krajinu

Naučná stezka Krajinou barona Rinhoffera připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Baron František Ringhoffer, majitel strojního imperia na pražském Smíchově a představitel tehdejší společenské elity, založil pivovar ve Velkých Popovicích a řadu dalších výrob jako měděný hamr, pilu, cihelnu, mlékárnu. On a jeho rodina s velkou péčí udržovali krajinu, vysazovali aleje, upravovali cesty a okolí svých rezidencí zámku Štiřína a zámku Kamenice. Dodnes je tato jejich starost o krajinu patrná. Turistická cesta Krajinou barona Ringhoffera je výjimečnou procházkou v okolí Prahy.

FOTO: Stezka barona Ringhoffera

Stezka barona Ringhoffera - Kostelec – U Křížků – KostelStezka barona Ringhoffera - Kostelec – Židovský hřbitovStezka barona Ringhoffera - Kozel Olda ve Velkopopovickém pivovaruStezka barona Ringhoffera - Velkopopovický pivovar

To nejhezčí z okolí Kamenice a Velkých Popovic

Rozhodnete-li se pro tuto jarní sobotní aktivitu, tak váš výšlap povede po naučné stezce přes Přírodní park Velkopopovicko. Na informačních tabulích na deseti zastaveních uvidíte tvář Ringhofferovy krajiny v průběhu ročních období. Seznámíte se s historií rodiny – životem a dílem, podnikatelskými aktivitami. Přečtete si o pamětihodnostech a obcích na trase. Projdete se kolem pivovarských studní v Habří, pivovaru ve Velkých Popovicích, Struhařovského rybníku, zámku Štiřín, hrobky rodiny v Kamenici, rotundy sv. Martina v Kostelci u Křížků.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

Zřícenina Zlenice i postní šneci

Prodloužíte-li si trasu (připraveny jsou i cyklotrasy), nebo uděláte-li si malé odbočky, můžete vidět například Památník Josefa Lady v Hrusicích, zříceninu Zlenice, zámeček v Lojovicích, Zámek Berchtold v Kunicích, židovský hřbitov v Kostelci u Křížků, rozhlednu Ládví – Vlková. Po cestě můžete ověřit fámu, zda rodina průmyslníka chovala postní velké šneky, kteří se za komunismu „rozutekli“ do volné přírody.

Krajina barona Ringhoffera je o krásné přírodě i dobrém pivě

Kniha o rodině barona Ringhoffera

Po cestě jsou pro pochodníky připraveny kontrolní razítkovací zastávky s nejrůznějšími zpestřujícími soutěžemi. V cíli, za všechna razítka, čekají na účastníky odměny a diplom. V průběhu akce si můžete koupit novou knihu o rodině barona Ringhoffera. Kdo se zajímá o historii pivovarnictví či místního kraje, neměla by mu uniknout právě vydaná kniha autorky Evy Kršňákové s názvem Velkopopovická legenda. Textem i množstvím dobových dokumentů a fotografií představuje legendární podnikatelskou rodinu Ringhofferů, založení pivovaru ve Velkých Popovicích, jeho rozvoj, proměny i další vývoj až do dnešních dnů.

Žil tu první český poustevník v historii. Ze Svatého Jana vede i nejstarší turistická stezka končící na hradě královských pokladů

Občerstvit se lze na startu, v cíli, nebo v pivovaru ve Velkých Popovicích, kde můžete absolvovat prohlídku pivovaru či pohladit maskota – kozla Oldu. Nevyjde-li vám čas, vrátíte se za kozlem vlakem, který pojede od května z Prahy přes Strančice po vlečkové trati až do pivovaru.

Před 37 minutami
V Říčanech u Prahy začal od soboty opět platit zákaz průjezdu kamionů. Původní zákaz vyhlášený...
Včera, 09:39
Činorodá maminka tří dětí, úspěšná manažerka a po čtyřech letech v čele jesenické radnice i...
22.9.2018
Je tomu rok, co jsem zakládala běžeckou skupinu na Facebooku: Běhat umí každý – Praha...
20.9.2018
Požár byl hasičům nahlášen po 6:30, zpočátku nebylo jasné, z čeho plameny vycházejí, místo nebylo...
20.9.2018
Kynologické centrum Pesopark v Uhříněvsi bude mít nový krytý výcvikový plac s rozlohou 250 metrů čtverečních....
20.9.2018
Poté, co Náš REGION upozornil na potíže s biokoridorem v obci Rozkoš, se Jeseničtí politici začali...
19.9.2018
Stavební povolení na vybudování Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D8 by mohl stát získat...
19.9.2018
Rok trvala stavba víceúčelového sortovního areálu u Říčanského lesa, který budou využívat žáci přilehlé školy,...
15.9.2018
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun....
15.9.2018
Policisté z okrsku Praha-venkov jih vyšetřují krádež tří kol za více než 30 tisíc korun. Ta měl...
Reklama