24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Posmrtný odpočinek v luxusu. Od hrobky barona Ringhoffera po stopách slavného rodu

Třináctý ročník 20 kilometrů dlouhého pochodu startuje již v sobotu 21. dubna v 9.30 hodin v Mirošovicích u nádraží. Vede přes Dolní Lomnici, Velké Popovice, Kostelec u Křížků a končí v Kamenici, kde bude zajištěna doprava zpátky do Mirošovic. To pokud tam přijedete autem či vlakem.

Reklama

Žluté lány hyzdí naši krajinu a pesticidy nám otrávily podzemní vody. Kde je situace nejhorší?

Baron Ringhoffer pečoval o krajinu

Naučná stezka Krajinou barona Rinhoffera připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Baron František Ringhoffer, majitel strojního imperia na pražském Smíchově a představitel tehdejší společenské elity, založil pivovar ve Velkých Popovicích a řadu dalších výrob jako měděný hamr, pilu, cihelnu, mlékárnu. On a jeho rodina s velkou péčí udržovali krajinu, vysazovali aleje, upravovali cesty a okolí svých rezidencí zámku Štiřína a zámku Kamenice. Dodnes je tato jejich starost o krajinu patrná. Turistická cesta Krajinou barona Ringhoffera je výjimečnou procházkou v okolí Prahy.

FOTO: Stezka barona Ringhoffera

Stezka barona Ringhoffera - Kostelec – U Křížků – KostelStezka barona Ringhoffera - Kostelec – Židovský hřbitovStezka barona Ringhoffera - Kozel Olda ve Velkopopovickém pivovaruStezka barona Ringhoffera - Velkopopovický pivovar

To nejhezčí z okolí Kamenice a Velkých Popovic

Rozhodnete-li se pro tuto jarní sobotní aktivitu, tak váš výšlap povede po naučné stezce přes Přírodní park Velkopopovicko. Na informačních tabulích na deseti zastaveních uvidíte tvář Ringhofferovy krajiny v průběhu ročních období. Seznámíte se s historií rodiny – životem a dílem, podnikatelskými aktivitami. Přečtete si o pamětihodnostech a obcích na trase. Projdete se kolem pivovarských studní v Habří, pivovaru ve Velkých Popovicích, Struhařovského rybníku, zámku Štiřín, hrobky rodiny v Kamenici, rotundy sv. Martina v Kostelci u Křížků.

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

Zřícenina Zlenice i postní šneci

Prodloužíte-li si trasu (připraveny jsou i cyklotrasy), nebo uděláte-li si malé odbočky, můžete vidět například Památník Josefa Lady v Hrusicích, zříceninu Zlenice, zámeček v Lojovicích, Zámek Berchtold v Kunicích, židovský hřbitov v Kostelci u Křížků, rozhlednu Ládví – Vlková. Po cestě můžete ověřit fámu, zda rodina průmyslníka chovala postní velké šneky, kteří se za komunismu „rozutekli“ do volné přírody.

Krajina barona Ringhoffera je o krásné přírodě i dobrém pivě

Kniha o rodině barona Ringhoffera

Po cestě jsou pro pochodníky připraveny kontrolní razítkovací zastávky s nejrůznějšími zpestřujícími soutěžemi. V cíli, za všechna razítka, čekají na účastníky odměny a diplom. V průběhu akce si můžete koupit novou knihu o rodině barona Ringhoffera. Kdo se zajímá o historii pivovarnictví či místního kraje, neměla by mu uniknout právě vydaná kniha autorky Evy Kršňákové s názvem Velkopopovická legenda. Textem i množstvím dobových dokumentů a fotografií představuje legendární podnikatelskou rodinu Ringhofferů, založení pivovaru ve Velkých Popovicích, jeho rozvoj, proměny i další vývoj až do dnešních dnů.

Žil tu první český poustevník v historii. Ze Svatého Jana vede i nejstarší turistická stezka končící na hradě královských pokladů

Občerstvit se lze na startu, v cíli, nebo v pivovaru ve Velkých Popovicích, kde můžete absolvovat prohlídku pivovaru či pohladit maskota – kozla Oldu. Nevyjde-li vám čas, vrátíte se za kozlem vlakem, který pojede od května z Prahy přes Strančice po vlečkové trati až do pivovaru.

Včera, 10:40
Přímo v samém centru Říčan vznikne ještě letos floristický park s přírodním charakterem. Relaxační a...
19.4.2018
V sobotu 21. dubna se uskuteční v Kosově Hoře Majáles vítězství, jenž připomene, že v...
17.4.2018
Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem vytváří obdobný pocit...
11.4.2018
Pavel Zdanovec je jednoznačně naším nejúspěšnějším trenérem v posledních letech. Přinášíme s ním krátký rozhovor...
10.4.2018
Ota Hofman byl nejen scenáristou, ale také dramaturgem i spisovatelem. Jeho Návštěvníci, Pan Tau, Chobotnice...
9.4.2018
Národní muzeum a Slovenské národné múzeum připravily v rámci Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy pořádané při...
9.4.2018
Méně odpadků než dříve našli dobrovolníci při letošním 13. ročníku akce Čistá řeka Sázava, který...
9.4.2018
Kamenice u Prahy chystá přestavbu čistírny odpadních vod, která by zvýšila její kapacitu. Předpokládané náklady...
9.4.2018
S teplým počasím nachází opět využití Lesní posilovna na Tehovské cestě. Díky ní si dospělí...
6.4.2018
Vestec a Jesenice odmítají Vesteckou spojku. Neuvádějí ji proto ani ve svém územním plánu. Bojí...
Reklama