1℃
Dnes je 21. březen , svátek má Radek

Starosta Dobřejovic napadnul referendum, ve kterém se občané vyjádřili proti stavbě obří betonárky

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel se snaží za každou cenu zvrátit referendum, jímž občané obce minulý měsíc rozhodli, že v obci nechtějí betonárku. Dokonce se domáhá u soudu vyslovení neplatnosti referenda.

Reklama

Občané Dobřejovic přitom naprostou většinou hlasů (372 pro a 95 proti) dali najevo, co si o stavbě betonárky v obci myslí. Občané měli obavy zejména ze zvýšené zátěže pro okolí. Podle nich by výstavba betonárky mohla velmi negativně ovlivnit životní prostředí a lidé by například mohli mít v budoucnu problémy s pitnou vodou, kterou by odčerpávala z hlubinných vrtů betonárka. Odpůrci betonárky rovněž upozornili na skutečnost, že investor uvedl do žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí EIA nepravdivé údaje. Obec by byla i velmi zatížena nákladní dopravou.

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Zastupitelé se starostou nesouhlasí

Zastupitelstvo obce Dobřejovice se na svém mimořádném jednání dne 9. listopadu zabývalo vyjádřením starosty zaslaným Krajskému soudu v Praze a přijalo usnesení, v němž nesouhlasí s jeho názorem, aby místní referendum bylo prohlášené za neplatné. Zastupitelstvo respektuje a souhlasí s výsledkem místního referenda a prohlašuje, že dle jeho názoru je výsledek místního referenda platný a jeho vyhlášení a průběh byl plně v souladu se zákonem č. 22/2004 Sb. Zároveň si vyhrazuje, aby v souladu s ustanovením §84 odst.4 zákona č. 128/2000 Sb. Zákona o obcích mělo obecní zřízení veškeré pravomoci v samostatné působnosti ve věci referenda Betonárna Dobřejovice. O všech dalších krocích bude rozhodováno na jednáních zastupitelstva obce.

Zastupitel obce Martin Sklenář připomněl, že jak starosta, tak místostarosta vstupovali v roce 2014 s programem, v němž uvádějí, že „nepřipustí další megalomanské stavby v okolí obce s cílem nezvyšovat dopravní, hlukové a prachové zatížení obce“ a zdůrazňuje, že „navíc nesouhlas s výstavbou, právě z důvodu zhoršeného životního prostředí, zcela jasně vyjádřili občané Dobřejovic v říjnovém referendu.“

Lidé v Dobřejovicích betonárku nechtějí

Starosta, který je velkým příznivcem zmiňované stavby, ustál sice na posledním zastupitelstvu návrh na své odvolání, které podal zastupitel Martin Sklenář, bude však muset tomuto návrhu znovu čelit na dalším zasedání zastupitelstva, které se bude konat již tento čtvrtek.

Před 2 hodinami
Hlodavců přibylo. Středočeské vodárny spotřebovaly na deratizaci meziročně o čtyři procenta víc nástrah, dohromady téměř...
Včera, 10:50
V soutěži Grand Prix architektů získal první cenu v kategorii Krajinná architektura kruhový hřbitov v...
19.3.2018
Tři rybníky ve Zdiměřicích v Jesenici se v loňském roce začaly revitalizovat. Přispěla k tomu...
19.3.2018
Středočeši cestující dennodenně vlakem do Prahy musí hladovět, anebo si vzít svačinu s sebou. České...
17.3.2018
Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních...
17.3.2018
Vybrat spoj a zaplatit jízdenku přes aplikaci v chytrém telefonu je čím dál běžnější formou...
14.3.2018
Zaměstnavatelé v Praze a Čechách (včetně středních Čech) očekávají v příštím čtvrtletí umírněné náborové plány.
12.3.2018
Desítkám dětí s lehkým až středním mentálním postižením nebo dokonce autismem hrozí, že přijdou o...
9.3.2018
Ve středních Čechách stále klesá počet lidí nakažených chřipkou a dalšími akutními respiračními chorobami.
8.3.2018
Železniční doprava na celém území středních Čech by měla být zapojena do jednotného systému s...
Reklama