9℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Starosta Dobřejovic napadnul referendum, ve kterém se občané vyjádřili proti stavbě obří betonárky

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel se snaží za každou cenu zvrátit referendum, jímž občané obce minulý měsíc rozhodli, že v obci nechtějí betonárku. Dokonce se domáhá u soudu vyslovení neplatnosti referenda.

Reklama

Občané Dobřejovic přitom naprostou většinou hlasů (372 pro a 95 proti) dali najevo, co si o stavbě betonárky v obci myslí. Občané měli obavy zejména ze zvýšené zátěže pro okolí. Podle nich by výstavba betonárky mohla velmi negativně ovlivnit životní prostředí a lidé by například mohli mít v budoucnu problémy s pitnou vodou, kterou by odčerpávala z hlubinných vrtů betonárka. Odpůrci betonárky rovněž upozornili na skutečnost, že investor uvedl do žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí EIA nepravdivé údaje. Obec by byla i velmi zatížena nákladní dopravou.

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Zastupitelé se starostou nesouhlasí

Zastupitelstvo obce Dobřejovice se na svém mimořádném jednání dne 9. listopadu zabývalo vyjádřením starosty zaslaným Krajskému soudu v Praze a přijalo usnesení, v němž nesouhlasí s jeho názorem, aby místní referendum bylo prohlášené za neplatné. Zastupitelstvo respektuje a souhlasí s výsledkem místního referenda a prohlašuje, že dle jeho názoru je výsledek místního referenda platný a jeho vyhlášení a průběh byl plně v souladu se zákonem č. 22/2004 Sb. Zároveň si vyhrazuje, aby v souladu s ustanovením §84 odst.4 zákona č. 128/2000 Sb. Zákona o obcích mělo obecní zřízení veškeré pravomoci v samostatné působnosti ve věci referenda Betonárna Dobřejovice. O všech dalších krocích bude rozhodováno na jednáních zastupitelstva obce.

Zastupitel obce Martin Sklenář připomněl, že jak starosta, tak místostarosta vstupovali v roce 2014 s programem, v němž uvádějí, že „nepřipustí další megalomanské stavby v okolí obce s cílem nezvyšovat dopravní, hlukové a prachové zatížení obce“ a zdůrazňuje, že „navíc nesouhlas s výstavbou, právě z důvodu zhoršeného životního prostředí, zcela jasně vyjádřili občané Dobřejovic v říjnovém referendu.“

Lidé v Dobřejovicích betonárku nechtějí

Starosta, který je velkým příznivcem zmiňované stavby, ustál sice na posledním zastupitelstvu návrh na své odvolání, které podal zastupitel Martin Sklenář, bude však muset tomuto návrhu znovu čelit na dalším zasedání zastupitelstva, které se bude konat již tento čtvrtek.

15.9.2018
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Říčanech u Prahy vyjde podle dokumentace na 146 milionů korun....
15.9.2018
Policisté z okrsku Praha-venkov jih vyšetřují krádež tří kol za více než 30 tisíc korun. Ta měl...
14.9.2018
Mnichovice propojí s Prahou více než čtrnáctikilometrová asfaltová cyklostezka za 122 milionů korun. Povede přes...
13.9.2018
Paní Miluše Křížová z Prahy 6 je důchodkyně, které je přes osmdesát let. Tři roky...
12.9.2018
Malou vesničku s názvem Rozkoš v okrese Praha-jih protíná biokoridor. Problém je, že je nefunkční...
9.9.2018
Praha zaplatí za projekt dostavby vnitřního silničního okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy zhruba 307 milionů...
4.9.2018
Říčany u Prahy otevřely nový sportovní areál pro školáky, sportovní kluby i veřejnost. Jeho součástí...
4.9.2018
Středočeští hasiči vyjížděli 24. srpna k požáru jedoucího nákladního vlaku na trati z Prahy do...
4.9.2018
Policisté prověřují případ vloupání do rekreační chaty v katastru obce Kaliště, ke kterému došlo 18....
29.8.2018
Říčany u Prahy od pondělí zavádějí městskou dopravu zdarma. Tři nové minibusy provozované ČSAD Benešov...
Reklama