-1℃
Dnes je 17. prosinec , svátek má Daniel

Starosta Dobřejovic napadnul referendum, ve kterém se občané vyjádřili proti stavbě obří betonárky

Starosta Dobřejovic Jiří Kappel se snaží za každou cenu zvrátit referendum, jímž občané obce minulý měsíc rozhodli, že v obci nechtějí betonárku. Dokonce se domáhá u soudu vyslovení neplatnosti referenda.

Reklama

Občané Dobřejovic přitom naprostou většinou hlasů (372 pro a 95 proti) dali najevo, co si o stavbě betonárky v obci myslí. Občané měli obavy zejména ze zvýšené zátěže pro okolí. Podle nich by výstavba betonárky mohla velmi negativně ovlivnit životní prostředí a lidé by například mohli mít v budoucnu problémy s pitnou vodou, kterou by odčerpávala z hlubinných vrtů betonárka. Odpůrci betonárky rovněž upozornili na skutečnost, že investor uvedl do žádosti o posouzení vlivu na životní prostředí EIA nepravdivé údaje. Obec by byla i velmi zatížena nákladní dopravou.

Dobřejovičtí betonárku nechtějí. Obci hrozí milionová škoda

Zastupitelé se starostou nesouhlasí

Zastupitelstvo obce Dobřejovice se na svém mimořádném jednání dne 9. listopadu zabývalo vyjádřením starosty zaslaným Krajskému soudu v Praze a přijalo usnesení, v němž nesouhlasí s jeho názorem, aby místní referendum bylo prohlášené za neplatné. Zastupitelstvo respektuje a souhlasí s výsledkem místního referenda a prohlašuje, že dle jeho názoru je výsledek místního referenda platný a jeho vyhlášení a průběh byl plně v souladu se zákonem č. 22/2004 Sb. Zároveň si vyhrazuje, aby v souladu s ustanovením §84 odst.4 zákona č. 128/2000 Sb. Zákona o obcích mělo obecní zřízení veškeré pravomoci v samostatné působnosti ve věci referenda Betonárna Dobřejovice. O všech dalších krocích bude rozhodováno na jednáních zastupitelstva obce.

Zastupitel obce Martin Sklenář připomněl, že jak starosta, tak místostarosta vstupovali v roce 2014 s programem, v němž uvádějí, že „nepřipustí další megalomanské stavby v okolí obce s cílem nezvyšovat dopravní, hlukové a prachové zatížení obce“ a zdůrazňuje, že „navíc nesouhlas s výstavbou, právě z důvodu zhoršeného životního prostředí, zcela jasně vyjádřili občané Dobřejovic v říjnovém referendu.“

Lidé v Dobřejovicích betonárku nechtějí

Starosta, který je velkým příznivcem zmiňované stavby, ustál sice na posledním zastupitelstvu návrh na své odvolání, které podal zastupitel Martin Sklenář, bude však muset tomuto návrhu znovu čelit na dalším zasedání zastupitelstva, které se bude konat již tento čtvrtek.

15.12.2018
Třetina vodní elektrárny Slapy se modernizuje. Náklady na rekonstrukci soustrojí TG1 přesáhnou 150 milionů korun,...
14.12.2018
Živý dárek pod stromeček je pro mnoho dětí splněný sen. Bohužel každý rok se pak...
13.12.2018
Středočeský kraj připravuje pozemky pro budoucí obchvat Jesenice u Prahy. Radní dnes schválili výkup parcel...
12.12.2018
Provoz na železniční trati mezi Jílovým u Prahy a Davlí byl dnes zhruba na hodinu...
11.12.2018
Počet akcí pořádaných na zámku Štiřín značně vzrostl, je navíc otevřen celoročně veřejnosti. Proto už...
11.12.2018
"V roce 2016 se muzeum v Jílovém připojilo jako většina organizací k oslavám 700. výročí...
7.12.2018
Nedávno otevřený zámek Chateau Clara Futura v Dolních Břežanech u Prahy získal titul Best of...
JIŘÍ POSPÍŠIL
6.12.2018
Křeslo pražského primátora vyměnil za volební program. Jeho plnění je podle šéfa TOP 09 Jiřího...
6.12.2018
Hrozivý noční požár rodinného domu ve velkopopovických Todicích málem skončil tragicky. Dům začal hořet 19....
6.12.2018
Jesenice u Prahy by mohla v září 2020 otevřít novou základní školu pro 540 dětí...
Reklama