Kauza burkiny: Proč celotělové plavky budí takové vášně?

Stačila jedna fotka muslimky v takzvaných burkinách, koupající se v Aqauapalace Praha v Čestlicích, aby rozdělila Čechy na dva nesmiřitelné tábory. Aquapark vzápětí vydal vyjádření, ve kterém burkiny obhajuje jako oděv vhodný ke koupání. V případě, že u nás chce jít muslimka do bazénu, může ale na některých místech naopak narazit.

V diskuzi, která se odehrávala převážně na sociálních sítích, měla řada lidí problém s tím, že jim burkinynepřipadaly jako koupací oděv. Pochybovali rovněž o tom, zda se muslimská žena před vstupem do bazénu osprchovala. Aquapalace Praha zaujal k celé situaci jednoznačné stanovisko.

„Hygiena a bezpečnost návštěvníků pro nás jsou a vždy budou prioritou. Koupání v jakémkoliv venkovním oblečení je striktně zakázáno naším Domovním řádem. V případě, že se s něčím podobným naši návštěvníci setkají, mohou kontaktovat náš personál, který zjedná nápravu. Plavčíci pravidelně vizuálně kontrolují sporné oděvy. Všichni návštěvníci musí dodržovat stejné hygienické zásady.Zvláštním bodem jsou však novinky posledních let, jako například koupací trička nebo burkini, tedy koupací oděvy zahalující větší část těla. Některé modely zakrývají i hlavu, což je vidět na pořízených fotografiích.Toto oblečení je vyrobeno z materiálu vhodného ke koupání. Jedná se o celosvětový trend, se kterým se nesetkáváme jen my v Aquapalace Praha. V tomto případě klientky nic neporušují,“ napsal tým Aquapalace Praha ve svém oficiálním vyjádření.

Muslimka se v burkinách nemůže naopak vykoupat například v Litoměřicích nebo v Jihlavě. Legislativně zákaz burkin nijak upraven není, provozovatel bazénu či aquaparku si tedy u nás může rozhodnout sám, v jakém koupacím oděvu návštěvníky do areálu pustí. Jinak je tomu v některých evropských zemích. Například ve Francii jsou burkiny zakázány lokálně. Někde zákaz platí, jinde došlo k jeho soudnímu zrušení. Je paradoxní, že zatímco řada Čechů je pro to zamezit ženám v přílišném zahalování, jiné Evropany naopak trápí nudisti. Problém s nahatými plavci mají například Španělé, Švýcarům zase vadí nudistická turistika.

Je paradoxní, že burkiny nevznikly v žádné z muslimských zemí. Jejich autorkou je australsko-libanonská designérka, která chtěla i ortodoxním věřícím muslimkám umožnit, aby se mohly věnovat stejným aktivitám (tedy koupání, sezení u bazénu) jako ostatní ženy. Burkiny, které odhalují pouze obličej a konce končetin totiž splňují pravidla hidžábu. V některých muslimských zemích ale přesto mají problém s tím, že se burkiny namočí a poté zvýrazní ženské křivky pod nimi.

Někteří diskutující se odvolávali na to, že když jede Evropanka do muslimské země, musí se rovněž přizpůsobit a chodit (nebo se koupat) zahalená. Opak je ale pravdou. V řadě destinací s převahou muslimů jsou na evropské turisty zvyklí. Koupat se v bikinách, které odhalují téměř vše, tak není problém ani v Saúdské Arábii. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že při pobytu na ostrově Džerbě poblíž Tuniska jsem chodila ve stejném letním oblečení jako v Čechách. Jedinou změnou bylo, že můj oděv přitahoval v arabské zemi daleko větší pozornost. Podobné zkušenosti ale popisují i muslimky žijící v Čechách, které se zahalují a nosí šátek. Poutají zde mužské pohledy více než ženy, které v létě odhalují většinu kůže.

Dalším argumentem, který v diskuzi zazněl, byl ten, že muslimské ženy nemají, co se týče volby oděvu na výběr. Zatímco Evropanka si může zvolit mezi jednodílnými, dvojdílnými plavkami nebo jít na nudistickou pláž, volba muslimky zůstává omezena na burkiny. Zde je na místě podotknout, že podobně jako řada Evropanek netouží odhalit své tělo mezi naturalisty, rovněž ne všechny muslimky oblékají burkiny, když se jdou koupat a naopak nemají problém splynout s davem v bikinách. Otázka toho, jak moc je oděv těchto žen dobrovolný, je značně komplikovaná. Vždy záleží na tom, z jakého prostředí konkrétní žena pochází. V případě, že ale takovou ženu budeme nutit k tomu, aby se odhalila, dopadne to zhruba stejně, jako kdybychom se v aquaparku náhle museli koupat nazí. Řada z nás by si návštěvu pravděpodobně odpustila.

Autor: Kamila Steinbachová

(Ilustrační foto: Depositphotos.com)

Share