3℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Kdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT

E-maily jsou podle současných teenagerů „pro starý“. Žebříčku popularity vévodí sociální sítě. Stačí to ale k orientaci ve světě moderních technologií? IT znalosti nastupující generace prověří už 8. ročník soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Reklama

„Děti se výborně orientují na sociálních sítích, ovládají hraní her a na internetu si umí nalézt informace, které potřebují. Menší znalosti pak prokazují v práci se sadou pro tvorbu dokumentů, s grafickými programy nebo ve správě e-mailového účtu,“ popsal Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), která soutěž IT-SLOT každoročně pořádá.

FOTO: Kdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT

Kdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT - IT_SLOT_Vitezka_sedmeho_rocnikuKdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT - IT_SLOT_Hodnotne_ceny_sedmy_ronikKdo je ve vaší třídě největší „ajťák“? Znalosti dětí prověří soutěž IT-SLOT - IT_SLOT_finale_sedmy_rocnik

Podle výzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého z června 2017 má více než polovina dětí kolem 14 let ve svém pokoji počítač s internetem a může na něm trávit neomezeně dlouhý čas. „Notebook, tablet nebo chytrý telefon náctiletí používají každý den, je to ale převážně k virtuální komunikaci. Cílem soutěže IT-SLOT je prohloubit zájem žáků o informační technologie jako takové a zároveň podnítit jejich logické myšlení, tolik potřebné k programování,“ poukázal Martin Vodička.

Úzké propojení mladých lidí s multimediálními technologiemi doma i ve školách potvrzují také nejnovější data ČSÚ z roku 2015. Téměř všichni patnáctiletí Češi mají doma internet (98,7 %) a k dispozici notebook (87,5 %) nebo stolní počítač (82,9 %). Ve škole pak může používat internet až 90,4 procenta patnáctiletých Čechů a stolní počítač dalších 79,5 procenta.

Dětí přibývá a školy praskají ve švech. Učí se v cukrárně i rockovém klubu

Soutěž IT-SLOT prověří hloubku znalostí, které mají žáci 8. a 9. tříd mimo jiné i z povinné výuky informatiky. „Loni se klání zúčastnilo 3300 soutěžících ze 183 základních škol a ti nejlepší si odnesli hodnotné ceny pro sebe i své školy. Letos se bude soutěžit například o 13palcový notebook s pokročilými aplikacemi pro školu nebo moderní tablet pro nejlepšího řešitele od firmy DELL,“ vyjmenoval Martin Vodička.

Týden před ukončením registrace pořadatel evidoval 173 přihlášených základních škol z celé České republiky. Přihlásit školu a soutěžící žáky je možné do 20. listopadu na webu soutěže (www.it-slot.cz).

Za Prahu už se přihlásilo 25 škol

Už nyní je jasné, že vysoké zastoupení budou mít v soutěži pražské školy. Doposud se jich přihlásilo 25. Konkrétně se jedná o tyto školy: ZŠ profesora Švejcara ZŠ Burešova, ZŠ a MŠ Lobkovicovo náměsté,  ZŠ a MŠ Na Balabence, ZŠ Mendelova, ZŠ a MŠ Petřiny-jih, ZŠ Klíček, ZŠ Litvínovská 500, ZŠ U Vršovického nádraží, ZŠ Jandusů, ZŠ Olešská, ZŠ Rakovského, ZŠ Křesomyslova, ZŠ Jana Wericha, ZŠ Pod Marjánkou, ZŠ Litvínovská 600, ZŠ a MŠ K Dolům, ZŠ Bratří Venclíků, ZŠ Fryčovická, ZŠ Lupáčova, ZŠ Dr. E. Beneše, ZŠ Břečťanová, ZŠ a MŠ J. A. Komenského, ZŠ Žernosecká a ZŠ Písnická.

Přeplněná škola ve Všenorech: Pomůže rozšíření, nebo je potřeba postavit novou?

Praha – východ a Praha – západ má osm zástupců

Po osmi zástupcích mají v tuhle chvíli v soutěži okresy Praha – východ a Praha – západ. Pět z nich je z okresu Praha – východ. Konkrétně jde o školy ZŠ Šestajovice, ZŠ Kamenice, ZŠ T.G. Masaryka Mnichovice, ZŠ a ZUŠ Líbeznice a 1. ZŠ Říčany. Mezi třemi zástupci z Prahy – západ jsou ZŠ a MŠ Dolní Břežany, ZŠ a MŠ J. Kubálka Všenory a ZŠ Dobřichovice.

Kdo soutěží Kladensko a Berounsko?

V rámci Kladenska se zatím přihlásilo celkem sedm škol. Čtyři z nich jsou ze samotného okresního města. Konkrétně jde o ZŠ Amálka, ZŠ Doberská, 12. ZŠ Kladno Brjanská a ZŠ Pařížská. Z dalších škol v regionu se přihlásila 3. ZŠ Slaný, ZŠ Kvílice z Třebíze a ZŠ Velvary.

Ze sousedního Berounského okresu se doposud registrovaly pouze školy z Berouna. Přihlášená je ZŠ Beroun – Závodí a 3. ZŠ Beroun.

Soutěž IT-SLOT

  • Registrace: do 20. listopadu, školu zaregistruje pověřený zástupce (učitel informatiky nebo matematiky) na it-slot.cz. Po aktivaci registrace bude moci přihlásit jednotlivé účastníky soutěže.
  • 1. kolo soutěže: ve dnech 21. nebo 22. listopadu, probíhá v registrovaných školách on-line, každý soutěžící obdrží unikátní přihlašovací údaje do svého profilu a v něm vyplňuje test, výsledky a 45 finalistů budou vygenerovány systémem pořadatele okamžitě po ukončení prvního kola (při shodném výsledku rozhoduje čas vypracování).
  • 2. kolo soutěže: ve středu 13. prosince, uskuteční se v prostorách Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze, kam finalisty doprovodí učitel, slavnostní vyhlášení a předání cen proběhne bezprostředně po dokončení druhého kola.

Jak připravit dítě na střední školu? Hleďte na jeho zájmy, nikoliv na vlastní přání

Před 23 minutami
Téměř 80 tisíc žáků devátých tříd čeká rozhodnutí, jakou školu dál studovat. Ve výběru jim...
Včera, 10:57
Grog, panák v hospůdce na rohu a něco málo nalít do vánočního cukroví nebo dalších...
Včera, 08:33
Čokoládové nápoje znali už Aztékové, ale klasické tabulkové čokolády vznikly až o mnoho let později,...
Včera, 13:29
Kotlíkové dotace, hit posledních dvou dotačních sezón, už neláká jen stavebníky a domkáře. Zájem, jak...
Včera, 10:55
Fotbalisté Bohemians Praha 1905 potvrdili dobrou formu a ve 14. kole první ligy zvítězili 2:1...
20.11.2017
Zatímco na začátku týdne může v noci mrznout a přes den se dočkáme maximálně 9...
19.11.2017
Příčinou sobotního požáru motorestu u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy bylo vznícení sazí v...
19.11.2017
Půvabná herečka Patricie Solaříková je známá především z nekonečného televizního seriálu Ulice, ve kterém hraje...
19.11.2017
Po doslova raketovém růstu cen bytů v Praze se zdá, že zatímco v hlavním městě...
19.11.2017
Klasickou naivitu Čechů lze popsat trefně: Spořím sice málo, ale důchod chci vysoký. Tak si...
Reklama