26℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Když dcera nemá tatínka. Jak život dospělé ženy poznamená chybějící mužský vzor?

Táta a máma. Rodiče jsou pro každé dítě těmi nejdůležitějšími lidmi na světě. Od nich přebírá základní hodnoty a právě oni mu dávají pocit sebedůvěry a vlastní hodnoty. Každý z rodičů sehrává svou úlohu. Jenomže když chybí otec, je to problém. Vztah otce a dcery ovlivňuje další život dospívající dívky a posléze ženy více, než by se mohlo zdát.

Reklama

Otec má jiné postavení než matka

Matka dítě nosí a pak ho porodí. Vztah si tedy vytváří k dítěti už během těhotenství. Muž – otec si s dítětem vytvoří vztah až po jeho narození. Bylo by však chybou myslet si, že by kvůli tomu sehrál méně důležitou úlohu. Psychologové se shodují na tom, že otec je pro správný vývoj dítěte skutečně nepostradatelný. Pro dítě je vzor, nositel jeho cílů a jeho úloh do života. U děti by právě vzor otce měl budovat pevnou vůli a disciplínu, ale také sebekritičnost. Tedy návod, jak sám nad sebou zvítězit a dosáhnout svého.

Otec a strýc Pejska a Kočičky. Jaký byl skutečný vztah bratří Čapků k dětem?

Otec dále dítě učí odhadovat své možnosti a schopnosti. Učí ho spolehnout se na sebe, mohou si věřit. A jak se pozná dobrý vztah s otcem? Znamená to společně trávit čas, povídat si, aby mohlo dítě otci důvěřovat a vždy se na něj spolehnout. Důležitá je navíc autorita otce jako hranice, které by dítě nemělo překročit. Kombinace všeho dohromady pak vytváří stabilní osobnost dítěte. A jak to souvisí s dcerou?

Vztah otce a dcery

Máma je v pubertě dívky člověkem, se kterou se dospívající dcera porovnává a z jejího postoje k sobě samé si vytváří i svůj obraz. To ale neznamená, že by byl otec méně důležitý. To, jaký vztah si dcera vybuduje s otcem, ji naopak bude provázet celý život. A to zejména v partnerské oblasti, myslí si odborníci. Matka totiž slouží coby zdroj identifikace děvčete. Naproti tomu otec je jakýmsi zrcadlem, od kterého se dcera učí vztahu k opačnému pohlaví. A utváří si také představy o budoucím partnerovi.

5 tipů, jak sbalit každého chlapa. Držte se návodu našich babiček

Pokud je otec milý, empatický, pozorný a spolehlivý, tak je pravděpodobné, že to bude dcera vyžadovat i od ostatních mužů. Když je ale otec nedostačující, nevěnuje dostatečné množství pozornosti, chová se agresivně, tak pravděpodobně i dcera bude trpět pocity méněcennosti a nebo tohle bude dokonce považovat za normální.

Chybějící sebeúcta

I vlastní sebehodnota a sebeláska ovlivňuje navazování zdravých vztahů s ostatními lidmi. Když ale není sebedůvěra na svém místě, nebo úplně chybí, tak dívka může těžko navazovat kvalitní vztahy. A právě při budování vlastní sebehodnoty sehrávají roli rodiče.

V případě dívky je důležité přijetí z otcovy strany, napomáhá to dceři uvěřit ve vlastní atraktivitu a vybudovat si tak sebedůvěru. Když otec dokáže dceru pochválit, uznat její přednosti, uznat, že se jí něco povedlo, tak z ní tím spíše vyroste žena, která uvěří ve vlastní schopnosti. Právě na otci také záleží, jaký vztah bude mít dívka k sobě samé.

Rakovina, nespavost a nomofobie. Co všechno nám způsobují mobilní telefony?

Co se stane, když táta chybí

Můžou tu být pochybnosti, že žena nedokáže vést rodinný život. Může mít zlost na otce, že ji opustil a toto zklamání projektovat na všechny muže. Nebo je může vnímat jako stejně nespolehlivé jako byl její otec. To, že mužský vzor chybí, si pak žena kompenzuje nejrůznějším způsobem. Časté je to, že dívka začíná vést intimní život dříve než její vrstevnice. Může se to projevovat i tak, že si vybírá starší muže – třeba právě ve věku jejího otce, kterého nepoznala. Případně může často střídat sexuální partnery.

5 jazyků lásky zachrání každý vztah. Které známe a proč je důležité se je naučit?

Může být ve vztazích nejistá, pociťovat vlastní selhání – nízkou sebedůvěru, nedostatečné přijetí. Bude tak vyžadovat neustále důkazy lásky od partnera. Nebo může mít extrémní strach z opuštění, může být žárlivá. Nemusí to ale platit na sto procent. Nejlepší ze všeho je v případě podobných pocitů vyhledat odborníka a poradit se s ním. Naučit se, jaké chyby ve vztazích nevědomky děláme a co s tím. Mužský vzor ale může být naplněn i někým jiným, než otcem. Třeba dědečkem, strýcem, starším bratrem. Ti mohou roli otce v životě dívky částečně nahradit.

Včera, 10:03
Dobře vybraná hra patří mezi nejlepší dárky, kterými můžeme potěšit děti. Procvičí jejich myšlení, manuální...
Včera, 09:24
Řada středočeských měst v uplynulých čtyřech letech vsadila na přísnější regulaci hazardu. Pro úplný zákaz...
Včera, 09:00
Mám asi neobvyklou fobii. Bojím se labutí. Když jsem byla malá, nikdy mi nic labutě...
Včera, 08:20
Bohém a king české hudební scény včera oslavil své další narozeniny a má dnešním dnem...
Včera, 08:14
Možná se vám pár informací tohoto druhu hodí právě teď v létě. Je to taková...
14.7.2018
Pražští radní mají příští úterý schvalovat společný podnik dopravního podniku (DPP) a Penty na výkup...
14.7.2018
Představme si sendvič. Dva kusy pečiva a mezi nimi něco dobrého. Právě to uprostřed bývá...
14.7.2018
Architektonická soutěž na úpravy Masarykova a Malého náměstí v Benešově spěje do finále. Porota vybrala...
14.7.2018
Jsou lidé, kteří nemají rádi například pavouky a jiný otravný hmyz. Jiní ale naopak pavouky...
14.7.2018
Coca Cola je stálicí mezi slazenými nápoji a myslíme, že určitě i zůstane. Spoustu z...
Reklama