14℃
Dnes je 18. červenec , svátek má Drahomíra

Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Trvalé bydliště na obecním úřadě má celá řada lidí. V Kladně jich je podle radnice přes 4,5 tisíce, v Berouně odhadem kolem tisícovky. Zdaleka se přitom nejedná jen o bezdomovce. Proč jsou na úřadě přihlášeni? Informaci přinesl kladensky.denik.cz.

Reklama

Kvůli vysokému počtu lidí přihlášených k trvalému pobytu na radnicích nebo úřadech vešla letos v platnost novela, díky které je hned z občanky patrné, že dotyčný „bydlí“ na úřadě. Řada lidí volí tuto variantu ve snaze uniknout exekuci. Podle Deníku je ale rovněž časté, že se na radnici přihlásí lidé, kterým majitel neumožní zřídit si trvalé bydliště v pronajatém bytě nebo bohatí podnikatelé. Naopak bezdomovců je mezi přihlášenými menšina. Podle údajů ministerstva vnitra je v České republice okolo 70 tisíc bezdomovců. V roce 2015 bylo lidí s trvalým bydlištěm na úřadě 381 tisíc.

V Kladně je podle Deníku na úřadě registrováno 4657 lidí, což je o tři lidi méně než na konci roku 2016. Řeší se osmnáct nových rozhodnutí. Lidí s trvalým bydlištěm na radnici ale výrazně nepřibývá ani neubývá.

„Lidé hlášení na radnici mají možnost zadat si do registru obyvatel oficiální doručovací adresu. Písemnosti pak úřad zasílá tam, kde se lidé skutečně zdržují a poštu si vyzvedávají. Málokdo ale tuto možnost využije,“ uvedla mluvčí města Kladna Lenka Růžková.

Mluvčí uznává, že dříve se lidé přihlášením na radnici skutečně vyhýbali různým problémům. Dnes je těchto případů méně, navíc už to není tak efektivní jako kdysi. Úřední zásilka je totiž považována za doručenou, i když jí adresát fyzicky neobdrží. Proto je potřeba mít na radnici uvedenou doručovací adresu. Řešením je také zřízení datové schránky.

„Jejich založením mají lidé s pobytem na úřadu jistotu, že se k nim dostanou všechny důležité písemnosti a bez prodlení. Bez těchto opatření a nevyzvedávání si pošty, si lidé mohou velmi snadno zkomplikovat život. Mnoho si jich také stále neuvědomuje, že například místní poplatek za odpad se vztahuje k trvalému pobytu a i lidé s hlášeným trvalým pobytem na úřadovně musí poplatek hradit. To se netýkají pouze lidí hlášených na úřadovnách. Naprosto stejně jsou na tom i ti, kteří se v místě svého trvalého pobytu dlouhodobě nezdržují,“ vysvětlila Růžková.

16.7.2018
Na silnici I/7 u Třebíze na Kladensku se v neděli před 15:00 srazilo pět aut....
13.7.2018
V Petrovcově výstavní síni Muzea T. G. M. Rakovník se návštěvník díky výstavě ocitá v...
12.7.2018
U obce Černuc na Kladensku se dnes ráno srazil vlak s osobním autem. V autě...
9.7.2018
Ulice Cyrila Boudy v kladně se dočká rekonstrukce, která ji od středy11. července do 2....
9.7.2018
Výletní trasy pro celé rodiny a projekt Klubu českých turistů Středočeská desítka speciál, to je...
2.7.2018
Do Prahy zamíří legendární skupina Smokie. S velkolepou show přijede do Tipsport Arény 8. prosince....
1.7.2018
Petr Mareš je jediným rodilým Pražanem ze čtveřice, kterou nyní můžete vídat na obrazovkách veřejnoprávní...
29.6.2018
Vysvědčení dostali i žáci ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Dubská v Kladně....
29.6.2018
Mezinárodní porota v letošním ročníku ocenila přes tisíc prací. Jsou mezi nimi malby, kresby, grafiky,...
28.6.2018
Zkrachovalá kladenská huť Poldi byla na druhý pokus vydražena za 251 milionů korun.
Reklama