1℃
Dnes je 20. únor , svátek má Oldřich

Bydlení na radnici? Podle občanek jsou takových lidí tisíce

Trvalé bydliště na obecním úřadě má celá řada lidí. V Kladně jich je podle radnice přes 4,5 tisíce, v Berouně odhadem kolem tisícovky. Zdaleka se přitom nejedná jen o bezdomovce. Proč jsou na úřadě přihlášeni? Informaci přinesl kladensky.denik.cz.

Reklama

Kvůli vysokému počtu lidí přihlášených k trvalému pobytu na radnicích nebo úřadech vešla letos v platnost novela, díky které je hned z občanky patrné, že dotyčný „bydlí“ na úřadě. Řada lidí volí tuto variantu ve snaze uniknout exekuci. Podle Deníku je ale rovněž časté, že se na radnici přihlásí lidé, kterým majitel neumožní zřídit si trvalé bydliště v pronajatém bytě nebo bohatí podnikatelé. Naopak bezdomovců je mezi přihlášenými menšina. Podle údajů ministerstva vnitra je v České republice okolo 70 tisíc bezdomovců. V roce 2015 bylo lidí s trvalým bydlištěm na úřadě 381 tisíc.

V Kladně je podle Deníku na úřadě registrováno 4657 lidí, což je o tři lidi méně než na konci roku 2016. Řeší se osmnáct nových rozhodnutí. Lidí s trvalým bydlištěm na radnici ale výrazně nepřibývá ani neubývá.

„Lidé hlášení na radnici mají možnost zadat si do registru obyvatel oficiální doručovací adresu. Písemnosti pak úřad zasílá tam, kde se lidé skutečně zdržují a poštu si vyzvedávají. Málokdo ale tuto možnost využije,“ uvedla mluvčí města Kladna Lenka Růžková.

Mluvčí uznává, že dříve se lidé přihlášením na radnici skutečně vyhýbali různým problémům. Dnes je těchto případů méně, navíc už to není tak efektivní jako kdysi. Úřední zásilka je totiž považována za doručenou, i když jí adresát fyzicky neobdrží. Proto je potřeba mít na radnici uvedenou doručovací adresu. Řešením je také zřízení datové schránky.

„Jejich založením mají lidé s pobytem na úřadu jistotu, že se k nim dostanou všechny důležité písemnosti a bez prodlení. Bez těchto opatření a nevyzvedávání si pošty, si lidé mohou velmi snadno zkomplikovat život. Mnoho si jich také stále neuvědomuje, že například místní poplatek za odpad se vztahuje k trvalému pobytu a i lidé s hlášeným trvalým pobytem na úřadovně musí poplatek hradit. To se netýkají pouze lidí hlášených na úřadovnách. Naprosto stejně jsou na tom i ti, kteří se v místě svého trvalého pobytu dlouhodobě nezdržují,“ vysvětlila Růžková.

Před 9 minutami
Rockový zpěvák Kamil Střihavka se do hlubokého povědomí široké veřejnosti zapsal především rolí Ježíše v...
Včera, 17:15
Jímavou kapitolu v historii městské hromadné dopravy a funebrálního designu v Praze napsala pohřební tramvaj....
Včera, 10:20
Na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava promluvil k davům kněz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný Československý stát. Pojďme...
18.2.2018
V letech 1958–1959 inicioval architekt Jiří Novotný výstavbu sídliště pro 4 200 obyvatel na území...
18.2.2018
Možná vás při toulkách krajinou někdy zaujal osamocený kamenný kříž nebo kámen s vytesaným reliéfem...
17.2.2018
Most v Kladně nad Sítenským údolím je vysoký zhruba 15 metrů, přesto si získal pověst...
16.2.2018
Policisté z Obvodního oddělení Zlonice aktuálně řeší případ trestného činu podvodu, který se stal v obci Zvoleněves...
16.2.2018
Oprava historického mostu vedoucího přes železnici v královském městě Slaný má začít letos v dubnu....
15.2.2018
Kladno chce podobně jako jiná města zavést taxislužbu pro seniory. Plánuje soutěž na nákup auta...
15.2.2018
Ve středu 21. února v 17 hodin bude v malé galerii muzea ve Slaném na...
Reklama