27℃
Dnes je 20. září , svátek má Oleg

Kladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku?

Filmaři si kladenský region oblíbili, a to především okresní město, jehož průmyslová zóna skýtá ideální prostředí pro ponuré kriminální příběhy. Natáčecí lokace ale nalezneme i jinde. V Buštěhradě se například odehrává děj filmu Oběti a vrazi. Asi nepřekvapí, že Lidice vznikaly rovněž ve stejnojmenném městě. A v Unhošti zase bydlela rodinka z Báječných let pod psa.

Reklama

Pustina ze severu Čech. V mnoha scénách jde o Kladno

V Kladně se natáčela řada scén ze seriálového hitu Pustina, ve kterém se vyšetřuje zmizení dcery starostky severočeské vesnice. Jedna z nich se odehrává na autobusovém nádraží. Otec zmizelé Míši Karel, který v seriálu figuruje mezi hlavními podezřelými, sem jde na autobus po propuštění z policejní služebny. Karel je posléze z autobusu vyhozen, jelikož se dostane do konfliktu s bývalými studentkami. Zde můžeme poznat Kladno-Dubí.

V Pavlisově ulici se zase točila scéna, kdy se Karel jde podívat do školy a poté odchází ze školního dvora zadním vchodem, aby se vyhnul policistům. Scéna s policisty, čekajícími před školou, se točila jen z jiné strany budovy na náměstí Edvarda Beneše. O kousek dál ve stejné ulici vznikaly rovněž scény s policejní služebnou, když z ní propouštějí ve třetí epizodě Lukáše (přítele dcery starostky) a o dvě epizody později také Karla.

Záběry v noci, kdy Lukáš míří do svého bytu, v němž vyrábí drogy, zase vznikly v Ininově ulici. V ulici Doktora Steinera se točila scéna, v níž se Lukáš pokouší dealerům prodat svoji drogu smíchanou s hnojivy. Poté od nich touto ulicí odjíždí a vystraší přitom pejskařku. Je naštvaný, protože se mu dealery nepovedlo oklamat a musí vyrobit novou várku drog.

Adrenalinem nabité záběry, kdy se rozjařený Karel projíždí na střeše auta, jsou točeny v Huťské ulici. Na rohu Huťské a ulice U Chladičů odjíždí stopem do Polska Filip Paskowski, který utekl z výchovného ústavu. O kousek dále, v ulici Na Valmetce, nalezneme noční klub Káčko, ve kterém se v Pustině schází mládež. Venkovní scény, které se odehrávají před klubem, se točily právě v této ulici.

Tvůrci seriálu Pustina zavítali i na další místa kladenského okresu. V ulici Vrapická v Buštěhradě vidíme postavu starostky Hanky, jak odchází z lomu. Krátce poté se ve stejné ulici doplahočí po neúspěšném pokusu o sebevraždu z lomu zpět do civilizace, kde ji najde její kamarád Vašíček.

Svoji chvíli slávy si užil i zimní stadion ve Slaném. V šesté epizodě sem míří Hanka za studentkou, se kterou měl její bývalý manžel Karel poměr. Vidíme tu i vnitřek stadionu.

FOTO: Kladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku?

Kladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku? - K12.13. Ro(c)k podvraťáků facebookKladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku? - Z3. filmová místa – Na Prahu – západ zavítali i tvůrci seriálu Pustina. Na snímku Zuzana Stivínová a Jaroslav Dušek – FacebookKladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku? - K12. 13. V Kladně se aktuálně natáčí seriál První republika. – Wikimedia CommonsKladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku? - OLYMPUS DIGITAL CAMERAKladno dějištěm seriálové Pustiny. Jaké další seriály a filmy vznikaly na Kladensku? - K12.13. filmová místa. Mayrau je dnes hornickým skanzenem. Točil se zde seriál 30 případů majora Zemana. – wikimedia commons

Ro(c)k podvraťáků a kladenští mafiáni

Vrátíme-li se zpět do Kladna, objevíme zde i filmovou tvorbu. Natáčel se zde snímek z roku 2006 Ro(c)k podvraťáků v hlavních rolích s Vojtou Kotkem a Jiřím Mádlem. Po slavných komediích Snowborďáci a Rafťáci natočil režisér Karel Janák další film s Kotkem a Mádlem, v němž se dva muzikanti ocitnou tváří v tvář praktikám podsvětí a mafie.

V jednom ze záběrů můžeme rozpoznat náměstí starosty Pavla, kde má květinářství filmová postava Šárka. Úvodní a závěrečná scéna se točila v ulici Huťská. Vidíme zde bývalý zahušťovač kalů na huti Koněv. Zkušebna Povraťáků je v reálu v Dubské ulici. Jde o objekt ze zanedbané části průmyslové zóny Koněv. O kousek dále stojí zavážecí věž bývalé koksovny Vojtěšské huti. Ve filmu pod ní probíhá mafiánův pes. Útěk před mafiány, kdy se Podvraťáci sápou na skálu, se točil nedaleko Kladna-Vrapic.

Bývalý kladenský důl František Josef navštívili tvůrci seriálu Rapl v doposud posledním díle Zimmer Frei. Odehrává se zde scéna, v níž šéf policie Rohan přiveze dealerům heroin, aby pustili na svobodu jeho manželku a dceru detektiva Kuneše. Ve stejných prostorách se točilo i několik dalších schůzek s mafiány.

Aktuálně se v Kladně natáčí seriál První republika. Kladenské nádraží se tak v říjnu nečekaně proměnilo v buštěhradské nádraží, navíc s dvojjazyčným nápisem. Zajímavé je to, že v Buštěhradě žádné nádraží není, ani nikdy nebylo.

Major Zeman na Kladensku

V Kladně se natáčel milovaný i nenáviděný seriál 30 případů majora Zemana, který vznikl za minulého režimu. Kromě Kladna zavítali tvůrci kriminální seriálů také do nedalekého Libušína, Vinařic, Kamenných Žehrovic nebo na polní letiště ve Velké Dobré. Díl Prokleté dědictví se točil ve známém dole Mayrau, který je v současné době přístupný veřejnosti. Dalším dolem, který se ve stejném díle objevil, je libušínský Max. Tentýž důl můžeme vidět i v dalším krimiseriálu – Panoptikum města pražského. V devátém díle se zde inspektor Bouše pouští do vyšetřování, ačkoliv by si měl užívat dovolenou.

Oběti a vrazi v Buštěhradě

Film Oběti a vrazi v hlavní roli s Karlem Rodenem, který vypráví o vzájemné přitažlivosti dvou nevlastních sourozenců, vznikal mimo jiné i v Buštěhradě. V ulici Hradní se točila scéna, v níž se filmová Jana (Ivana Chýlková) hádá se svým manželem. U rybníka se procházel Karel Roden, když jako Mirek z Obětí a vrahů poslouchal „svou vnitřní hudbu“.

Dojemné scény z Lidic

U Karla Rodena ještě chvíli zůstaneme. Asi není překvapením, že film Lidice, v němž je Roden opět jednou z hlavních postav, který pojednává o vyhlazení stejnojmenného města, se přímo v Lidicích také natáčel. Rodena tak můžeme vidět pod Lidickou hrušní, kde leží na hrobě všech popravených mužů z Lidic. Nedaleko lidického památníku se odehrává davová scéna, ve které lidé přišli uctít památku zesnulých a přivítat lidické ženy. Další scény z filmu Lidice se natáčely například v Kladně nebo na nádraží Královice u Zlonic.

V obci Tuchlovice se točila filmová klasika podle knihy Oty Pavla Smrt krásných srnců. Filmová rodinka z Báječných let pod psa zase bydlela v Unhošti. V Lánech jde v seriálu České století Gottwald vzdát poctu k hrobu Tomáše G. Masaryka.

Znáte ve svém okolí filmovou lokaci, kterou jste v našem přehledu nenašli? Neváhejte se nám ozvat na kamila.steinbachova@a11.cz.

Zdroj: filmovamista.cz

Před 34 minutami
Kladno prodá komerčním investorům pozemky u hlavního vlakového nádraží, rozhodnutí dnes schválili na jednání zastupitelé....
Dnes, 08:32
Aktualizace Zásad územního rozvoje související s modernizací železniční trasy Praha – Kladno počítá s připojením...
Včera, 13:32
Výrobce elektrických a elektronických součástek pro automobily, společnost Mitsubishi Electric Automotive Czech (MEAC), chce ve...
Včera, 12:41
V sobotu 8. září si v Lidicích užili milovníci automobilových a motocyklových veteránů.
Včera, 09:22
Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně představuje výstava historii i současnost oblíbené české hračky už...
Výstavba chodníku uzavřela silnici
18.9.2018
Kvůli budování chodníku mezi městskou částí Švermov a Kladnem je od pondělí 10. září uzavřena...
17.9.2018
Oprava hrobnického domku na národní kulturní památce Budeč poblíž Zákolan na Kladensku má začít na...
17.9.2018
Velká oprava rakovnického koupaliště za více než 25 milionů korun začne ještě na podzim. Vedení...
16.9.2018
Kladenská sdílená kola denně využívají desítky lidí, průměrný počet výpůjček za den činí 180. V...
15.9.2018
Kladno upravuje dvě mateřské školy, zvyšuje tím jejich kapacitu. Práce ve školkách ve Švýcarské a...
Reklama