-2℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Sdílená kola se Kladeňákům líbí

Ještě před prázdninami spustilo město nový systém sdílených kol. Už v prvním měsíci se zaregistrovalo přes tisíc uživatelů.

Reklama

Na konci prázdnin už systém registroval přes tři tisíce uživatelů a počet denních výpůjček překročil i hranici dvou set padesáti výpůjček..

„V průměru denně evidujeme 180 výpůjček, na počet má pochopitelně vliv počasí.  Výjimkou nejsou dny, kdy zaznamenáme i více než 260 výpůjček, a to je vzhledem k počtu kol skvělé číslo. V drtivé většině lidé využívají kola s elektronickým pohonem. Překvapením je, že Kladeňáci preferují jednorázové výpůjčky oproti sezonnímu předplatnému. Je to s podivem, protože pokud si za sezonu elektrokolo půjčí více než padesátkrát, vyplatí se využít předplatné, u kterého je prvních dvacet minut jízdy zdarma,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

 Kladno nabízí pro své uživatele systém sdílených kol v kombinaci stanicového a bezstanicového režimu, přičemž je už nově  k dispozici osmdesát po celém území města, včetně okrajových čtvrtí.
Černožlutá kola s označením Freebike si může zapůjčit každý po jednoduché registraci na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci, aniž by potřeboval chytrý telefon. Stačí si na jedné ze dvou pevných stanic, a to na Sletišti nebo na Havlíčkově náměstí ve Švermově spárovat uživatelský účet s jakoukoliv kompatibilní kartou, například to může být karta na autobus.

„Pokud by si třeba starší lidé nevěděli s registrací rady, můžou se obrátit na pracovnice recepce hotelu Sletiště, které jim rády pomohou i vše vysvětlí. Navíc na stejném místě už v těchto dnech nabízíme zájemcům kompatibilní karty za vratnou zálohu padesát korun,“ radí Milan Volf.

Stejně tak jednoduché a rychlé je i vrácení kola, což mohou lidé udělat na zmíněných pevných stanicích na Sletišti a ve Švermově anebo na více než virtuálních stanicích ve městě, kde je možné kolo odložit. Většina z těchto míst je vyznačená nejen v mobilní aplikaci a na webových stránkách, ale také je přímo v ulicích uživatelé poznají podle zelených koulí s černými tečkami, tzv. ufonů.

Pokud cyklisté nechají kolo mimo vyznačená parkoviště, zaplatí parkovné ve výši deseti korun.

„Po zkušenostech s předchozím systémem preferujeme samozamykatelná kola, která uživatelé nemusejí poutat řetězem k pevné opoře. Pokud někdo kolo nevhodně odloží, je snadné ho přesunout na lepší místo. Rád bych ale apeloval na uživatele, aby při vracení kol mimo stanice uvažovali rozumně a parkovali tak, aby nikomu kolo nepřekáželo,“ žádá kladenský primátor a doplňuje svoji neblahou zkušenost: „Nikdy by mne nenapadlo, že když nabídneme lidem cestování po městě na kvalitních kolech s elektrickým pohonem, že si na nich bude někdo účelově vybíjet svoji agresi. Přestože se situace velmi zklidnila, bylo pro mne opravdu velkým rozčarováním, že kola někdo úmyslně ničil. Všechny případy jsme předali Policii ČR. Vandalové by si měli uvědomit, že jsou kola chráněná GPS a GSM systémem a po Kladně je navíc dost kamer, které mohou viníka odhalit. A především, že demolování kola není žádný přestupek, ale trestný čin, za který hrozí vězení.“

O systém sdílených kol, který zavedlo město Kladno, mají zájem i v dalších městech. „Měli jsme zde například delegace z Trnavy, systém si přijeli prohlédnou i zástupci Londýna. Kladně je hodnocen i mnoha spolky a kluby, které se o problematiku čisté mobility více zajímají,“ sdělil Milan Volf.

Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

 

 

Lokalita Dlouhá míle. Pozemky pro stavbu parkovacího domu s kapacitou 1000 míst pražští zastupitelé vykoupí, zjistil Náš REGION.
Dnes, 10:00
Majetkový výbor doporučil zastupitelům hl. města Prahy, aby urychleně odkoupili pozemky v lokalitě Dlouhá míle...
8.12.2018
Cílem bývají i zdejší stopy hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Právě odtud se datují skladatelovy začátky.
7.12.2018
Unhošť na Kladensku znovu vypíše tendr na stavbu sběrného dvora, původní muselo město zrušit kvůli...
JIŘÍ POSPÍŠIL
6.12.2018
Křeslo pražského primátora vyměnil za volební program. Jeho plnění je podle šéfa TOP 09 Jiřího...
5.12.2018
Příslušníci HZS Středočeského kraje i letos pokračovali ve školení učitelů v oblasti ochrany člověka za...
4.12.2018
Vánoční pohlednice vydává slánské infocentrum, a prodává je za sympatickou adventní cenu sedm korun.
1.12.2018
Po tiskové konferenci už je jasno. Tomáš Plekanec si zvolil Kladno, střídavé starty odehraje v...
28.11.2018
Nové vedení Kladna chce zrušit takzvanou piknikovou vyhlášku, která má zajišťovat větší pořádek ve městě....
28.11.2018
Rakovník a Slaný chystají na příští rok obnovu letních kin, investice půjdou například do modernizace...
28.11.2018
Kladenský plán mobility řeší například bezpečnost chodců, parkování, systém veřejné dopravy i dopravní zátěž. Obyvatelé...
Reklama