5℃
Dnes je 21. říjen , svátek má Brigita

Sdílená kola se Kladeňákům líbí

Ještě před prázdninami spustilo město nový systém sdílených kol. Už v prvním měsíci se zaregistrovalo přes tisíc uživatelů.

Reklama

Na konci prázdnin už systém registroval přes tři tisíce uživatelů a počet denních výpůjček překročil i hranici dvou set padesáti výpůjček..

„V průměru denně evidujeme 180 výpůjček, na počet má pochopitelně vliv počasí.  Výjimkou nejsou dny, kdy zaznamenáme i více než 260 výpůjček, a to je vzhledem k počtu kol skvělé číslo. V drtivé většině lidé využívají kola s elektronickým pohonem. Překvapením je, že Kladeňáci preferují jednorázové výpůjčky oproti sezonnímu předplatnému. Je to s podivem, protože pokud si za sezonu elektrokolo půjčí více než padesátkrát, vyplatí se využít předplatné, u kterého je prvních dvacet minut jízdy zdarma,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

 Kladno nabízí pro své uživatele systém sdílených kol v kombinaci stanicového a bezstanicového režimu, přičemž je už nově  k dispozici osmdesát po celém území města, včetně okrajových čtvrtí.
Černožlutá kola s označením Freebike si může zapůjčit každý po jednoduché registraci na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci, aniž by potřeboval chytrý telefon. Stačí si na jedné ze dvou pevných stanic, a to na Sletišti nebo na Havlíčkově náměstí ve Švermově spárovat uživatelský účet s jakoukoliv kompatibilní kartou, například to může být karta na autobus.

„Pokud by si třeba starší lidé nevěděli s registrací rady, můžou se obrátit na pracovnice recepce hotelu Sletiště, které jim rády pomohou i vše vysvětlí. Navíc na stejném místě už v těchto dnech nabízíme zájemcům kompatibilní karty za vratnou zálohu padesát korun,“ radí Milan Volf.

Stejně tak jednoduché a rychlé je i vrácení kola, což mohou lidé udělat na zmíněných pevných stanicích na Sletišti a ve Švermově anebo na více než virtuálních stanicích ve městě, kde je možné kolo odložit. Většina z těchto míst je vyznačená nejen v mobilní aplikaci a na webových stránkách, ale také je přímo v ulicích uživatelé poznají podle zelených koulí s černými tečkami, tzv. ufonů.

Pokud cyklisté nechají kolo mimo vyznačená parkoviště, zaplatí parkovné ve výši deseti korun.

„Po zkušenostech s předchozím systémem preferujeme samozamykatelná kola, která uživatelé nemusejí poutat řetězem k pevné opoře. Pokud někdo kolo nevhodně odloží, je snadné ho přesunout na lepší místo. Rád bych ale apeloval na uživatele, aby při vracení kol mimo stanice uvažovali rozumně a parkovali tak, aby nikomu kolo nepřekáželo,“ žádá kladenský primátor a doplňuje svoji neblahou zkušenost: „Nikdy by mne nenapadlo, že když nabídneme lidem cestování po městě na kvalitních kolech s elektrickým pohonem, že si na nich bude někdo účelově vybíjet svoji agresi. Přestože se situace velmi zklidnila, bylo pro mne opravdu velkým rozčarováním, že kola někdo úmyslně ničil. Všechny případy jsme předali Policii ČR. Vandalové by si měli uvědomit, že jsou kola chráněná GPS a GSM systémem a po Kladně je navíc dost kamer, které mohou viníka odhalit. A především, že demolování kola není žádný přestupek, ale trestný čin, za který hrozí vězení.“

O systém sdílených kol, který zavedlo město Kladno, mají zájem i v dalších městech. „Měli jsme zde například delegace z Trnavy, systém si přijeli prohlédnou i zástupci Londýna. Kladně je hodnocen i mnoha spolky a kluby, které se o problematiku čisté mobility více zajímají,“ sdělil Milan Volf.

Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

 

 

Dnes, 09:28
Jsme v přírodním parku Džbán, na náhorní plošině Rovina nad Kounovem. Neví se zcela přesně,...
Včera, 09:26
V anketě Informační centrum roku 2018 hlasovala veřejnost on-line od konce června do konce srpna...
18.10.2018
Při nehodě u Hořešovic na Kladensku zemřel řidič dodávky. Silnice číslo 7 mezi Slaným a...
18.10.2018
V opozici budou SPD, Naše město, Strana svobodných občanů a Unie pro sport a zdraví....
18.10.2018
Kladenskou huť Poldi čeká 16. listopadu další dražba, tentokrát exekutorská elektronická za přísnějších podmínek. Její...
18.10.2018
Na přístavbu 1. základní školy ve Slaném na Kladensku musí být upraven projekt kvůli problémům...
18.10.2018
Paní Marie Jeřábková, rozená Šťulíková, jako jedna z mála dětí přežila tragédii v Ležákách. Spolu...
18.10.2018
Důvodem návštěvy byla odměna pro školačky, které našly v Pavlisově ulici v Kladně ztracenou peněženku...
17.10.2018
Kladenský soud se po odvolacím řízení musí znovu zabývat případem parkovacího domu ve Slaném. Dům...
17.10.2018
Místní zahrádkáři mají díky semínkovně ideální šanci vyměňovat si osivo ze svých zahrádek.
Reklama