28℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

Soukromí populárního komika Miroslava Horníčka. Co měl společného s Karlem Čapkem?

V letošní roce uplyne přesně 100 let od narození velikána českého humoru Miroslava Horníčka. Kulaté výročí připomene Památník Karla Čapka na Strži u Dobříše poutavou výstavou Miroslav Horníček – aristokrat humoru.

Reklama

Výstava otevřená od 29. dubna do 31. srpna ukáže tuto všestrannou osobnost české kultury v celé její šíři. Návštěvníci si tak Horníčka vybaví nejen jako nezapomenutelného vypravěče, herce, spisovatele nebo dramatika, ale také jako scénáristu, režiséra či talentovaného výtvarníka.

„Důvodem, proč pořádáme výstavu právě o Miroslavu Horníčkovi je jednak nepominutelné, stoleté výročí jeho narození a také to, že cítíme jeho vnitřní spřízněnost s Karlem Čapkem právě pokud jde o esprit, moudrost a inteligentní, laskavý humor. Lidí jako Karel Čapek nebo Miroslav Horníček, kteří svou tvorbou uměli v lidech probouzet to dobré, bude vždy jako šafránu, a i proto tato výstava do Památníku patří“, říká ředitelka Památníku Karla Čapka Kristina Váňová.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

Klobouk, křeslo, dokumenty

Výstava Miroslav Horníček – aristokrat humoru otevírá umělcův soukromý archiv. Kromě publikací, scénářů, plakátů, LP desek a originálů koláží uvidí návštěvníci třeba i Horníčkův klobouk, jeho pověstné křeslo se stolkem, psací stroj, fotoaparát a další unikáty v podobě kreseb od Jiřího Šlitra, knihy s věnováním od Jana Wericha, Františka Hrubína, Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala a Františka Nepila. A nechybí ani dopis Jiřího Suchého, v němž na Miroslava Horníčka vzpomíná jako na dlouholetého tvůrčího partnera a přítele. Návštěvníci se můžou těšit i na dokumentární filmy z umělcova archivu, jako například Bytost mého bytu, v němž lze nahlédnout do Horníčkova příbytku. Ten byl zároveň jeho soukromým útočištěm, místem vzpomínek a příběhů i bohatou uměleckou galerií.

Jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert žil v Praze. Víte ale kde má hrob?

Pašerák smích

„Smích je jediný způsob, jak propašovat mládí do pozdního věku,“ říkával Miroslav Horníček. Nejenže měl pravdu, ale především on sám se toho hesla držel po celý život. Hlavně ve chvílích, kdy čelil těžké životní tragédii. Velkou životní ztrátu – nešťastné úmrtí jediného syna – překonal zejména prací a usilovnou snahou rozdávat smích ostatním. Díky jeho činorodosti tak měli autoři výstavy, Vladimíra Šplíchalová a Milan Svoboda, z čeho vybírat.

FOTO: Miroslav Horníček

Miroslav Horníček - 4_Miroslav-Horníček-ve-svém-populárním-televizním-pořadu-Hovory-H_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 3_Miroslav-Horníček-ve-hře-Byli-jednou-dva_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 5_Miroslav-Horníček-na-autogramiádě-v-roce-1992_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 1_Miroslav-Horníček-v-ateliéru-na-chalupě-v-Kytlici_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 2_Letošní-jaro-v-Památníku-Karla-Čapka-na-Strži-přináší-novou-výstavu-věnovanou-Miroslavu-Horníčkovi_foto-Památník-KČ_repro-zdarma

Návštěvníky už v zahradě okolo domu přivítají volně vlající potisky z Horníčkových vtipných citátů. Hlavní poklady a relikvie z jeho života jsou pak k vidění v přízemí budovy, kde budou život a dílo nevšedního umělce připomínat až do 31. srpna. Výstava se poté přesune do Středočeské vědecké knihovny v Kladně, kde bude přístupná od 5. září do 5. října.

 

20.7.2018
Zásadní změnu čeká v době letních prázdnin frekventovaný dopravní uzel u kladenského gymnázia. Nové povrchy...
19.7.2018
S novým koučem, ale stejně vysokými ambicemi, půjdou do sezony hokejisté prvoligového Kladna. Rytíři, kteří...
16.7.2018
Na silnici I/7 u Třebíze na Kladensku se v neděli před 15:00 srazilo pět aut....
13.7.2018
V Petrovcově výstavní síni Muzea T. G. M. Rakovník se návštěvník díky výstavě ocitá v...
12.7.2018
U obce Černuc na Kladensku se dnes ráno srazil vlak s osobním autem. V autě...
9.7.2018
Ulice Cyrila Boudy v kladně se dočká rekonstrukce, která ji od středy11. července do 2....
9.7.2018
Výletní trasy pro celé rodiny a projekt Klubu českých turistů Středočeská desítka speciál, to je...
2.7.2018
Do Prahy zamíří legendární skupina Smokie. S velkolepou show přijede do Tipsport Arény 8. prosince....
1.7.2018
Petr Mareš je jediným rodilým Pražanem ze čtveřice, kterou nyní můžete vídat na obrazovkách veřejnoprávní...
29.6.2018
Vysvědčení dostali i žáci ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Dubská v Kladně....
Reklama