14℃
Dnes je 23. říjen , svátek má Teodor

Středočeští záchranáři na náročné Rallye Rejvíz

Letos se uskutečnil už 22. ročník velmi náročné mezinárodní záchranářské soutěže.

Reklama

Rallye Rrejvíz, v níž se Středočeští záchranáři se umístili v první desítce, byla věnován památce jednoho ze zakladatelů soutěže a někdejšího ředitele Záchranné služby v Jeseníku, lékaře Jiřího Stani, který letos v dubnu podlehl dlouhé nemoci.

V letošním roce čekalo soutěžící deset denních a dva noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech těchto stanovištích museli správně na místě události vyhodnotit situaci a zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní a diferenciální diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že je nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.

Zdravotníci si museli poradit například s krizovou intervencí u rodiny po narození mrtvého dítěte, s pacienty s život ohrožujícím krvácením, poradit si s psychicky nemocným mužem, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho z členů soutěžícího týmu, dále je zaměstnali pacienti otráveni oxidem uhelnatým či dva pacienti po zavalení zeminou.

Záchranáři cvičili také spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, ve které se spojila záchranářská část se soutěží hlídek Policie České republiky. Rozhodčími v této policejní části Rallye Rejvíz byli policisté a hodnotili schopnost zasahujících zorientovat se v krizové situaci, kdy je potřeba dostatečně rychle eliminovat nebezpečného útočníka a celkový postup policistů.

„Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Tato setkání dávají možnost sdílet pohledy na jednotlivá pracoviště záchranek a jejich spolupráci, kdy třeba dispečeři operačních středisek mohou přiblížit svou práci a její náročnost záchranářům z terénu. Jednu z takových přenášek vedla i operátorka středočeské záchranky Martina Perná, která posluchačům nastínila význam a fungování operačního střediska a promluvila o náročnosti práce operátorky, o zpracování tísňové výzvy, nebo o třídění pacientů,“ připomíná Petra Effenbergerová, tisková mluvčí  ZZS Středočeského kraje.

Včera, 16:30
park, bude mít 76 metrů Ve slánském lesoparku Háje vzniká lanový park pro děti od...
21.10.2018
Jsme v přírodním parku Džbán, na náhorní plošině Rovina nad Kounovem. Neví se zcela přesně,...
20.10.2018
V anketě Informační centrum roku 2018 hlasovala veřejnost on-line od konce června do konce srpna...
18.10.2018
Při nehodě u Hořešovic na Kladensku zemřel řidič dodávky. Silnice číslo 7 mezi Slaným a...
18.10.2018
V opozici budou SPD, Naše město, Strana svobodných občanů a Unie pro sport a zdraví....
18.10.2018
Kladenskou huť Poldi čeká 16. listopadu další dražba, tentokrát exekutorská elektronická za přísnějších podmínek. Její...
18.10.2018
Na přístavbu 1. základní školy ve Slaném na Kladensku musí být upraven projekt kvůli problémům...
18.10.2018
Paní Marie Jeřábková, rozená Šťulíková, jako jedna z mála dětí přežila tragédii v Ležákách. Spolu...
18.10.2018
Důvodem návštěvy byla odměna pro školačky, které našly v Pavlisově ulici v Kladně ztracenou peněženku...
17.10.2018
Kladenský soud se po odvolacím řízení musí znovu zabývat případem parkovacího domu ve Slaném. Dům...
Reklama