15℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Středočeští záchranáři na náročné Rallye Rejvíz

Letos se uskutečnil už 22. ročník velmi náročné mezinárodní záchranářské soutěže.

Reklama

Rallye Rrejvíz, v níž se Středočeští záchranáři se umístili v první desítce, byla věnován památce jednoho ze zakladatelů soutěže a někdejšího ředitele Záchranné služby v Jeseníku, lékaře Jiřího Stani, který letos v dubnu podlehl dlouhé nemoci.

V letošním roce čekalo soutěžící deset denních a dva noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech těchto stanovištích museli správně na místě události vyhodnotit situaci a zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní a diferenciální diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že je nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.

Zdravotníci si museli poradit například s krizovou intervencí u rodiny po narození mrtvého dítěte, s pacienty s život ohrožujícím krvácením, poradit si s psychicky nemocným mužem, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho z členů soutěžícího týmu, dále je zaměstnali pacienti otráveni oxidem uhelnatým či dva pacienti po zavalení zeminou.

Záchranáři cvičili také spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, ve které se spojila záchranářská část se soutěží hlídek Policie České republiky. Rozhodčími v této policejní části Rallye Rejvíz byli policisté a hodnotili schopnost zasahujících zorientovat se v krizové situaci, kdy je potřeba dostatečně rychle eliminovat nebezpečného útočníka a celkový postup policistů.

„Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Tato setkání dávají možnost sdílet pohledy na jednotlivá pracoviště záchranek a jejich spolupráci, kdy třeba dispečeři operačních středisek mohou přiblížit svou práci a její náročnost záchranářům z terénu. Jednu z takových přenášek vedla i operátorka středočeské záchranky Martina Perná, která posluchačům nastínila význam a fungování operačního střediska a promluvila o náročnosti práce operátorky, o zpracování tísňové výzvy, nebo o třídění pacientů,“ připomíná Petra Effenbergerová, tisková mluvčí  ZZS Středočeského kraje.

Včera, 16:26
Ze slánského muzea ukradl zloděj dva pozlacené kalichy vyrobené ze stříbra v hodnotě téměř půl...
Včera, 15:52
Operátor tísňové linky strážníků Městské policie Kladno přijal nevšední oznámení o velké ještěrce, která se...
Včera, 10:56
V Buštěhradu skončila oprava další části zámku, kam se přesunulo městské infocentrum z provizorních prostor....
Včera, 08:51
Do lánského zámku přijel prezident T. G. Masaryk poprvé v roce 1921. Přesně po 97...
13.8.2018
Nedostatečná diskuse, změny v územním plánu a nesplnění některých volebních slibů nejvíce vadí zástupcům opozičních...
13.8.2018
V blízkosti ohně je asi 22 vagonů uhlí, které se hasiči snaží před plameny uchránit....
11.8.2018
Do Lán na Kladensku dorazil průvod složený z historických aut a koní, který vyrazil před...
11.8.2018
Z pražského hlavního nádraží dnes v 9:19 vyjel do středočeského Stochova historický vlak. Parní vlak...
10.8.2018
U národní kulturní památky Budeč poblíž Zákolan na Kladensku ode dneška stojí včelí boží muka....
9.8.2018
Slánští policisté nyní prošetřují případ trestného činu krádeže, ke kterému došlo v době od poledních...
Reklama