28℃
Dnes je 22. červen , svátek má Pavla

Středočeští záchranáři na náročné Rallye Rejvíz

Letos se uskutečnil už 22. ročník velmi náročné mezinárodní záchranářské soutěže.

Reklama

Rallye Rrejvíz, v níž se Středočeští záchranáři se umístili v první desítce, byla věnován památce jednoho ze zakladatelů soutěže a někdejšího ředitele Záchranné služby v Jeseníku, lékaře Jiřího Stani, který letos v dubnu podlehl dlouhé nemoci.

V letošním roce čekalo soutěžící deset denních a dva noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech těchto stanovištích museli správně na místě události vyhodnotit situaci a zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní a diferenciální diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že je nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.

Zdravotníci si museli poradit například s krizovou intervencí u rodiny po narození mrtvého dítěte, s pacienty s život ohrožujícím krvácením, poradit si s psychicky nemocným mužem, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho z členů soutěžícího týmu, dále je zaměstnali pacienti otráveni oxidem uhelnatým či dva pacienti po zavalení zeminou.

Záchranáři cvičili také spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, ve které se spojila záchranářská část se soutěží hlídek Policie České republiky. Rozhodčími v této policejní části Rallye Rejvíz byli policisté a hodnotili schopnost zasahujících zorientovat se v krizové situaci, kdy je potřeba dostatečně rychle eliminovat nebezpečného útočníka a celkový postup policistů.

„Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Tato setkání dávají možnost sdílet pohledy na jednotlivá pracoviště záchranek a jejich spolupráci, kdy třeba dispečeři operačních středisek mohou přiblížit svou práci a její náročnost záchranářům z terénu. Jednu z takových přenášek vedla i operátorka středočeské záchranky Martina Perná, která posluchačům nastínila význam a fungování operačního střediska a promluvila o náročnosti práce operátorky, o zpracování tísňové výzvy, nebo o třídění pacientů,“ připomíná Petra Effenbergerová, tisková mluvčí  ZZS Středočeského kraje.

Dnes, 12:20
Až do konce července se mohu návštěvníci městského muzea potěšit panenkami a kočárky sběratelky Evy...
Dnes, 09:20
Novodobá historie pivovarnictví se v Berouně začala psát právě před 20 lety, kdy zde v...
20.6.2018
Neznámý pachatel v Kladně poničil po necelém měsíci provozu jedno ze sdílených elektrokol. Bicykl zcela...
14.6.2018
Uživatelé mají k dispozici osmdesát kol s nezaměnitelným designem. Mohou se rozhodnout, zda chtějí při...
13.6.2018
V pátek 1. června na střelnici Sportovně střeleckého klubu ve Zvoleněvsi uspořádala Jednota Československé obce...
12.6.2018
Na prohlídky zkrachovalé kladenské hutě Poldi před opakovanou dražbou nepřišel nikdo ze zájemců. Insolvenční správce...
12.6.2018
Nejvíce řidiče zasáhne rekonstrukce Doberské a Štefánikovy ulice. Úsek silnice III/2384 v celkové délce 3,299...
10.6.2018
Stovky lidí se dnes sešly na pietě za obec Lidice, kterou před 76 lety vypálili...
9.6.2018
Proč za protektorátu stihl neskutečně krutý osud právě Lidice? Podle všeho mělo toto místo smůlu...
8.6.2018
Krutost lidická tragédie otřásla celým světem. Nacistické řádění však zřejmě mělo svůj smysl, cíl a...
Reklama