Kladenští radní dali stopku dávkám na bydlení

Kladenští radní se rozhodli rázně zakročit proti obchodu s chudobou a zablokovali státem vyplácené dávky na bydlení. Následovalo je několik dalších měst a obcí na Kladensku. Tento krok však podle kritiků není globálně správný, řeší pouze lokální problém a odsouvá ho tak jinam.

Kontroverzní krok se rozhodl učinit primátor Milan Volf s tím, že by bylo dobré, aby i ostatní obce učinily to samé rozhodnutí. Otázkou však je, kde tito lidé budou nadále žít. Každopádně kvůli novelizaci zákona o hmotné nouzi zanikne nárok na doplatek na bydlení pro všechny lidi, uzavírající nové smlouvy. Novela začala platit, přestože ji odmítaly veškeré senátní výbory, které ji projednávaly. Odborníci z Platformy pro sociální bydlení tak nyní iniciují podání ústavní stížnosti.

Odborníci z Platformy pro sociální bydlení považují novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi za problematickou, neboť se domnívají, že je v rozporu s ústavou. Ústavně-právní výbor Senátu PČR ji dokonce doporučil zamítnout. Přesto se novela dočkala podpisu prezidenta Miloše Zemana. Možnost k ústavnímu přezkoumání se ale otevřela až nyní, když novela nabyla účinnosti.

Má to ovšem širší podtext. Zastavené vyplácení doplatku na bydlení v případě města Kladna budí vážné pochyby. Jak říká předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka: „Obzvláště v Kladně tento postup vyvolává obavy z účelové šikany místních občanů v bytové nouzi. V minulosti Kladno dostalo dotaci EU na opravu domu v sociálně vyloučené lokalitě, místo toho však obyvatele domu vystěhovalo do ubytoven a dotaci použilo v rozporu s původním účelem. Nyní chce Kladno vyhánět tytéž lidi z ubytoven jinam. Ničím se přitom neprovinili.”

 

Rozpor s ústavou je zde dle Štěpána Ripky zcela jasný. „Na jedné straně tu máme pomoc garantovanou státem pro každého občana v hmotné nouzi, včetně principu rovnosti, a na druhé straně nyní stojí starostové, kteří si dokážou v parlamentu prosadit, že o této státní pomoci budou rozhodovat u konkrétních lidí sami. Je to stejné, jako kdyby se nějaký starosta rozhodl, že ve svém městě nechce seniory, a zablokoval pro ně výplatu důchodu.”
Dle zástupců Platformy si tato novela nemohla klást žádné ambice na celoplošné řešení bytové nouze. Pokud u bydlení chudých dominují spekulanti a obchodníci s chudobou, jak tvrdí primátor Kladna Milan Volf, tak zablokováním pár ulic se problém nevyřeší. Pouze se se značnými náklady přesune o kus dál. Ten samý efekt přinesla stejná situace v Ústeckém kraji, kde na sebe postupně reagovalo několik obcí se slovy, že se musí bránit příchodu lidí ze sousedních měst, kde už zóny vytyčili.
Sociální dávku v Kladně měsíčně pobírá 760 žadatelů, celkový počet závislých osob této dávce ovšem podle dostupných údajů dosahuje 3 až 3,5 tisíce.

Autor: Kryštof Sahula

(Foto: Bohumil Brejžek, Náš REGION)

Share