Léto Ester Janečkové: děti beru k moři a na Prague Pride

Oblíbená televizní moderátorka Ester Janečková má před sebou pestré léto. Je to období, kdy se nevysílá Pošta pro tebe ani Sama doma, a tak má o prázdninách volno. Bude ho trávit především s rodinou, hlavně s šestiletou dcerou Sárou. A navíc věnuje svůj čas online LGBT poradně Sbarvouven.cz, jejíž patronkou je od jejího vzniku v roce 2015.

Poradna pomáhá gayům, lesbám i transgender osobám projít coming outem, postavit se šikaně nebo zvládat konflikty s rodinou. Provozuje ji spolek Prague Pride, který vždy v srpnu pořádá v Praze stejnojmenný LGBT festival. V čele jeho duhového průvodu Ester letos opět půjde. Má k tomu silné důvody.

Co Vás přivedlo k patronství poradny Sbarvouven.cz?

Měla jsem vždycky hodně přátel mezi lesbami a gayi. Hodně z nich byli moji spolužáci na Divadelní fakultě, hlavně ale žije v naší blízké rodině krásný a harmonický lesbický pár. Věděla jsem, že to homosexuálové v naší společnosti často nemají lehké. Nedocházelo mi ale, jak vážné to může být. A vůbec jsem netušila, jak velké těžkosti, obavy a úzkosti zažíval můj milovaný synovec Filip. Jeho smrtí (spáchal sebevraždu 2. 2. 2014 v nedožitých patnácti letech) se vše změnilo. Z Filipova dopisu na rozloučenou bylo jasné, jak těžko se mu
jako gayi v naší společnosti žilo. Psal, že svým skutkem chce aspoň trochu změnit svět plný nenávisti. A abychom to, co se stalo, vykřičeli do světa. Brzy poté se na mě začala obracet spousta mladých lidí podobných Filipovi. Mluvila jsem o tom s prezidentem Prague Pride Czeslawem Walkem a ten mi řekl, že už delší dobu přemýšlí o založení poradny pro LGBT mládež. A tak jsme začali s přípravami.

Kdo v poradně nabízí své služby?

Máme zhruba čtyřicet mentorů. Jsou to převážně gayové a lesby, kteří si v minulosti sami prošli různými zkušenostmi. Pro práci v poradně absolvovali školení a kurzy, navíc jejich poradenskou činnost supervizují naši tři skvělí psychologové. Mezi mentory je i moje sestra Svatava, maminka Filipa. Na tu se obracejí především mladí kluci, ale také rodiče, kteří si nevědí rady s orientací svých dětí.

Je pochopitelné, že nemůžete hovořit o konkrétních příbězích. Ale naznačíte, s jakými problémy už poradna pomáhala?

Skladba klientů je opravdu pestrá. Rozhodně nejvíc nám píší mladí lidé, kteří řeší otázky kolem své sexuální orientace nebo již mají jasno a bojí se coming outu. Píšou ale i lidé po dvacetiletém manželství. Připustili si, že jejich orientace je jiná a chystají se vyoutovat své manželce, manželovi. A mají, pochopitelně, obrovské obavy. Kontaktují nás ale i učitelé, kteří mají ve třídě transgender žáka a je to pro ně velká neznámá. V naší poradně se mohou obrátit s žádostí o radu přímo na trans mentory.

Jak vy sama hovoříte se svými dětmi o otázkách sexuální identity?

Mluvím s nimi o tom naprosto přirozeně a otevřeně a hned odmalinka. Máme to snadnější, protože naše děti milují naše lesbické tety, které spolu žijí už 27 let. Klukům jsme už před lety s manželem řekli, že výběr partnera pro život je velmi důležitý, a že bychom jim přáli, aby milovali úžasného člověka a aby i on miloval je. A že je nám naprosto jedno, jestli to bude holka nebo kluk. Kluci u toho protahovali oči a tvářili se dost pubertálně, ale vědí o tom.

Co byste doporučila rodičům, kterým se třeba letos vrátí dítě z letního tábora s tím, že se zamilovalo do osoby stejného pohlaví?

Je přirozené, že to pro rodiče asi bude šok. Není to něco, co bychom pro své děti plánovali. Důležité je ale uvědomit si, že to rozhodně neplánovaly ani ty naše děti. A že jsou pořád stejnými milovanými bytostmi, které teď navíc budou asi potřebovat ještě víc naší podpory. A že k nám mají důvěru, když se odvážily s něčím takovým svěřit. Je třeba myslet na to, že takovému nahlas vyřčenému coming outu předchází většinou dost těžký vnitřní coming out plný úzkostí a hledání sebe sama. Tápajícím rodičům doporučuji navštívit webovou stránku naší poradny na adrese www.sbarvouven.cz, kde najdou řadu článků a videí, která jim pomohou odpovědět na řadu otázek.

Kde jinde mohou rodiče hledat informace a podporu?

Ze Středních Čech je to kousek do Prahy, kde se v srpnu koná LGBT festival Prague Pride. Není to jen sobotní duhový průvod, ale celý týden plný různých akcí. V programu je třeba i setkání podpůrné skupiny pro trans lidi, Queer Teens workshop pro mladé lidi řešící otázky své genderové a sexuální identity, diskuse o homofobních útocích na internetu a jak se jim bránit, ale třeba i společná modlitba.

Vy své děti na Prague Pride pustíte?

Nejenom že je pustím, ony tam se mnou chodí pravidelně.

Jak plánujete strávit zbytek letošních prázdnin?

Hned první týden v červenci jede celá naše rodina i s kamarády na lodě do Holandska. Pak budu s dcerou cestovat všude možně po České republice. Týden budeme i s rodinou Svatavy a dalšími příbuznými v Krkonoších. A na závěr léta se ještě vydáme do milovaného Chorvatska.

(red)

foto: Archiv Ester Janečkové

 

Share