27℃
Dnes je 20. září , svátek má Oleg

Letošní koupací sezóna skončila. Vysoké teploty se začaly na kvalitě vody projevovat většinou až na jejím konci

Na konci srpna proběhlo poslední zhodnocení kvality koupacích vod na 21 sledovaných přírodních koupalištích ve středních Čechách. Letošní oficiální koupací sezóna skončila 1. září.

Reklama

„I když se letošní prázdniny vyznačovaly extrémními teplotami a slunečným počasím, voda si v průběhu koupací sezóny na většině sledovaných lokalit udržela dobrou kvalitu. Přesto jsme oproti loňské sezóně, kdy to nutné nebylo, vyhlásili na dvou místech zákaz koupání, a to na jezerech Poděbrady a Ostrá na Nymbursku. Co se vodních nádrží týká, oproti loňsku měla voda o něco lepší kvalitu na Slapech než na Orlíku,“ hodnotí ředitelka KHS Jarmila Rážová.

Na přehradní nádrži Slapy se prakticky po celou sezónu držela výborná kvalita vody, pouze k jejímu  konci došlo k mírnému zhoršení v Županovicích a Staré Živohošti, kde byla  voda byla klasifikována stupněm 2. Také na Orlíku byla voda až do poloviny července výborná, zbytek sezóny ovšem poznamenal zvýšený výskyt sinic. Ke konci každé sezóny byla voda nevhodná ke koupání pravidlem také v písníku Bakov nad Jizerou, ovšem letos k takové nepříjemné situaci pro návštěvníky této lokality nedošlo, a voda si zde udržela svou kvalitu na stupni 3.

Ke konci sezóny se však extrémně teplé počasí začalo projevovat a na některých lokalitách se kvalita vody vlivem vysokého obsahu sinic a chlorofylu razantně zhoršovala.  V přírodních koupalištích Jureček a Vyžlovka v okrese Praha – východ bylo dosaženo stupně 4 a voda tak byla označena jako nevhodná ke koupání. Na jezeře Poděbrady a Ostrá na Nymbursku došlo ke konci sezóny dokonce k tak výraznému zhoršení, že zde byl vyhlášen zákaz koupání. I tady byl tento stav způsoben výrazným zvýšením obsahu sinic.

Také v letošní sezóně jsme na některých místech zaznamenali atypický vývoj – například na přírodním koupališti Nový rybník v Příbrami se vyskytly sinice, které zde v předchozích sezónách zaznamenány nebyly a lokalita, známá kvalitní vodou, byla v celém měsíci srpnu hodnocena stupněm 3 – zhoršená kvality vody. Zrovna tak na Tyršově koupališti v Rakovníku, kde byla voda dokonce hodnocena dokonce stupněm 4 a tudíž ke koupání nevhodná.

I přes tyto výkyvy ale hodnotíme sezónu jako dobrou a koupání bylo na většině středočeských přírodních koupališť pro návštěvníky příjemným zážitkem.

Zdroj: KHS Středočeského kraje

Člověk nebo pes? To je věčný boj na koupališti! Mají se psi koupat tam, kde malé děti?

 

Před 3 hodinami
Snad každý zažil situaci, kdy doslova usínal ve stoje a jedinou záchranou byl spánek. Ovšem...
Dnes, 14:00
Multivitaminy, minerální látky, sportovní doplňky... existuje jich mnoho. Některé jsou pro tělo prospěšné, některé mu...
Dnes, 10:00
Určitě rádi. Vůdčí osobností obou projektů je totiž dlouhá léta utajovaný syn Jana Wericha Jiří,...
Dnes, 09:16
Komerční článek
Pokud prodáváte nemovitost a přemýšlíte, jak na tom co nejvíce vydělat, ušetřete si hledání. Vybrali...
Dnes, 08:00
Co je dnes opravdu zdravé? Je důležitější, aby "zdravé" potraviny měly nízký obsah kalorií nebo...
Včera, 18:00
Česká pošta vydala ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem (NZM) novou příležitostní známku, která připomíná...
Včera, 16:30
Kladno bude spolupracovat s investorem hypermarketu na Růžovém poli. Zastupitelé schválili smlouvu, která se zabývá...
Včera, 16:00
57 českých krav čekalo na svou smrt deset dní v nákladním voze, a to na...
Včera, 15:30
Příbram opraví psí útulek v místní části Lazec. Rekonstrukce si vyžádá 3,6 milionu korun bez...
Včera, 14:30
V sobotu 15. září ožily veřejné prostory Dolních Chaber sousedskými slavnostmi Zažít město jinak. Od...
Reklama