-8℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Martin Dočekal: Chcete se připojit k šílenství jménem Bitcoin?

Kryptoměny jsou fenomén. I díky poslednímu vývoji ceny Bitcoinu se o něj začala zajímat i mainstreamová média na denní bázi. Jak vůbec kryptoměny fungují a jak do nich případně investovat?

Reklama

Kryptoměny jsou novodobé peníze tvořené elektronicky. Nemají žádnou centrální autoritu a nejsou kontrolovány. Spojuje je technologie blockchain, na které jsou založeny. Jedná se o databázi, která registruje všechny transakce provedené uživateli. Kombinací s kryptografií pak umožňuje zajistit anonymitu operací a zamezit tak neoprávněným transakcím. Tím se dostáváme i k nevýhodě některých kryptoměn, a to je rychlost transakce. Než dojde k ověření transakce, je daný řetěžec blokován, aby nedošlo k vícenásobnému utrácení jedné částky. Ta je třeba u Bitcoinu 10 minut.

Komentář Martina Dočekala: 3 důvody, proč je hloupost investovat do zlata

Není to jen Bitcoin

Bitcoin byl první kryptoměnou, která vešla v obecnou známost. I díky jeho mohutně rostoucí ceně mu byla v uplynulém roce věnována velká pozornost i v běžných médiích. Nicméně kryptoměn jsou dnes stovky. Většina z nich řeší konkrétní problém a mají svůj účel.

Investice? Spíš spekulace

Nebudu zastírat, že mám v kryptoměnách část svého portfolia. Nicméně přistupuji k nim tak, jak pokládám za správné – tedy jako ke spekulaci, a nikoliv investici. Z hlediska zhodnocení je to násobně nejvýnosnější aktivum, které vlastním. Osobně v nich vidím dlouhodobý potenciál, ale přistupuji k němu pragmaticky. Mám zde jen takový objem majetku, o který (nebo o jeho podstatnou část) mohu kdykoliv přijít.

Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne?

Trochu mě až děsí překotný vývoj v posledním roce. To se dá ilustrovat třeba na tom, že tento článek jsem od jeho první verze do té poslední musel třikrát upravovat. Za jeden týden Bitcoin překonal nejprve hranici 10 000 USD, poté se chvíli ustálil na 13 000 USD a k poslednímu datu se už obchodoval za 18 000 USD. Výkyvy ceny v desítkách procent v rámci jednoho dne nejsou výjimkou.

Jak tedy na konkrétní investici?

Doporučuji nespekulovat jen na cenu. Pokud se necháte zlákat články v bulvárních médiích a chcete být součástí této rallye, přeji vám hodně štěstí a kupte si Bitcoin. Daleko větší smysl mi ale dává, abych kupoval něco, čemu věřím. Pokud takovou kryptoměnu najdu, má asi cenu ji dlouhodobě držet. Možná se dá více peněz vydělat na spekulacích, ale takto k nim nepřistupuji.

Lepší je trochu hledat a nastudovat si tzv. white paper. To je popis každé kryptoměny – zde se dozvím, kdo za danou měnou stojí, odkdy je na trhu a jaký problém řeší. Pokud je to problém, který mi dává smysl, investuji do ní.

Sundejte si růžové brýle: Martin Dočekal radí, jak investovat do nemovitostí

Kde obchodovat?

Vyberte si platformu, která je zejména bezpečná. Je potřeba si připustit, že se nacházíte v prostředí, kde se pohybují lidé, kteří mají velmi blízko k IT na úrovni, o níž se vám ani nezdá.

Osobně nepovažuji za bezpečné nahrávat svá osobní data včetně dokladů totožnosti a provázanosti s účtem (který by měl být nový a vyčleněn taktéž jen pro tyto případy) na ruské a čínské servery. Pokud obchodujete s většími objemy peněz, je rozumné používat jich i několik najednou. Pamatujte na fakt, že kryptoměny jsou oblast neregulovaná a při krachu platformy či podvodu na ní se budete jen těžko bránit. O své peníze prostě přijdete.

Naprosto základním zabezpečením je opravdu složité a dlouhé heslo a minimálně dvoufázové zabezpečení – tedy kombinace s potvrzením přes generovaný kód, zasílaný na telefon nebo alternativa ve formě aplikací, jako je Google Authenticator.

Taktéž není vhodné držet měny ve velkých objemech na dané burze. Ideální řešením je to hardwarové, tedy například skvělý český vynález TREZOR nebo jeho alternativa Ledger, což jsou fyzické peněženky na kryptoměny.

Komentář Petra Fejtka: Proč jít do penzijních fondů

Výběr konkrétní platformy je pak na vás, pro začátečníky doporučuji zejména Coinbase, která nabízí asi největší uživatelskou přívětivost. Nevýhodou mohou být vysoké poplatky (až 3,99 % objemu při platbě kartou) a přístup jen k základním měnám – tedy Bitcoinu, Ethereu a Litecoinu. Příjemným benefitem je i fakt, že vklady jsou kryty pojištěním v případě krádeže či prolomení hesla k účtu. Pro zkušenější hráče se pak nabízí burza GDAX, která je součástí stejné skupiny.

Pokud chcete nakupovat i exotičtější měny, pak se nabízí Poloniex nebo Bittrex, které aktuálně listují asi 50 různých příležitostí. Jedná se o dvě vůbec největší platformy, což však ve světě kryptoměn až tolik neznamená. Stačí si vzpomenout na rok 2014, kdy byla uzavřena burza Mt. Gox. Tenkrát investoři přišli asi o 850 tisíc Bitcoinů, tedy v dnešních cenách asi o 300 mld. Kč.

Při výběru té vaší tedy sledujte, kolik informací o vás chce (je potřeba kopie občanského průkazu?), na její limity, poplatky a hlavně reputaci a rychlost. U některých menších bývá problém i s likviditou. A to se vám ve chvíli, kdy potřebujete rychle nakoupit či prodat, úplně nehodí.

FOTO: Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne?

Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - BitcoinNázor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne? - Graf investiční bubliny
Včera, 13:20
Divadlo hraje už od dětství, a že by dělal něco jiného, si Jan Hrušínský, herec,...
Včera, 09:00
Plných patnáct měsíců. Tak dlouho byla skladba Petra Nováka a Ivo Plicky Já budu chodit...
Včera, 08:00
Možná si to od některých schytám, ale je to téma, o kterém je nutné mluvit...
21.2.2018
„Tak nám Evropská unie chce zakázat hranolky,“ paní Povondrová. „A kdyby jenom hranolky, ale i...
20.2.2018
Spisovatelka, režisérka, dramaturgyně a především silná osobnost, spojená s pražským Švandovým divadlem, která ráda dosahuje...
20.2.2018
Jsou zázrakem pro naše zdraví. A mohou například zajistit, abychom my muži byli opravdu muži...
20.2.2018
Rockový zpěvák Kamil Střihavka se do hlubokého povědomí široké veřejnosti zapsal především rolí Ježíše v...
20.2.2018
Za druhé světové se bulharské carství v roce 1943 úplně nesmyslně přidalo na stranu německých...
19.2.2018
Komerční článek
Pokud se divíte, kdo to jsou černí pasažéři elektroodpadu, tak stejně jako v hromadných dopravních prostředcích...
19.2.2018
Jímavou kapitolu v historii městské hromadné dopravy a funebrálního designu v Praze napsala pohřební tramvaj....
Reklama