2℃
Dnes je 20. leden , svátek má Ilona

Martin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší

Nejčastějším požadavkem, se kterým se většina investičních a finančních poradců setkává, je výpočet a příprava investičního portfolia na důchodový věk. Bohužel mnoho obyvatel nemá žádnou představu o tom, kolik peněz odkládat a do jakých nástrojů.

Reklama

Většina lidí si dnes uvědomuje, že ze státního důchodu by maximálně přežívalo. Tato situace se navíc výhledově bude jen zhoršovat – náhradový poměr, podle kterého se určuje výše důchodu, se snižuje a snižovat bude. Ten se dnes pro představu pohybuje u většiny lidí kolem 35 – 40 % hrubé mzdy. Čím dále do důchodového věku máte, tím spíše se touto otázkou doporučuji zabývat.

Názor Martina Dočekala: Investovat do Bitcoinu nebo ne?

Při přípravě na důchodový věk postupujte přesně opačně, než většina vašich přátel a známých – nezačínejte částkou, kterou chcete / můžete odkládat, ale individuální představou s kolika penězi plus státní důchod mohu bez problémů žít a nikoliv přežívat. Na tuto částku se snažte podle svých možností dosáhnout.

Komentář Martina Dočekala: 3 důvody, proč je hloupost investovat do zlata

Zapomeňte na našem trhu oblíbenou „tisícovku měsíčně do penzijka“. Tímto způsobem a při jeho zhodnocení nemá většina lidí šanci vytvořit dostatečný balík peněz pro čerpání rozumné renty v důchodu. Musíte hledat cesty, jak peníze reálně zhodnocovat, nikoliv spořit v různých produktech. Celou situaci asi nejlépe vykreslí následující tabulka:

Kolik musí spořit/investovat 40letý člověk, který chce mít soukromou rentu 20 tisíc měsíčně od 65 do 85 let věku v závislosti na míře zhodnocování jeho úspor?

Tisícovka-na-důchod-tabulka

Také váš šokovaly uvedené částky? Právě z toho důvodu je potřeba hledat nástroje, které dosahují vyššího zhodnocení, než ty garantované. Ty se dnes výnosově pohybují mezi 1 a 3 % p.a.

Nicméně uznávám, že renta na úrovni 20tis Kč/měs je nadprůměrným požadavkem. Pojďme se podívat na běžnější příklad – 10tis Kč/měs. Výpočet je proveden tak, že ji budeme čerpat opět 20 let (od 65 do 85 let).

Ve výpočtu je již počítáno s inflací na úrovni 2,5%, kterou také mnoho lidí přehlíží. 

Snad vám uvedená data pomohou k vystřízlivění z představy, kolik je potřeba odkládat peněz a jak dlouho. Na jednotlivé nástroje, které se dají použít, se podíváme někdy v budoucnu.

FOTO: Martin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší

Martin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší - senior, důchod-peníze-úspory-spoření-starší-mužMartin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší - Tisícovka na důchod tabulkaMartin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší - tisícovka na důchod tabulka 2Martin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší - peníze, koruny, loterie,Martin Dočekal: Proč tisícovka odkládaná na důchod nic neřeší - Investice, peníze, euro, rozpočet_pixabay
Tento článek pochází z webu Profi Poradenství & Finance.
Před 2 hodinami
Třináctiletá Alice Jelínková odjela v pátek dopoledne autobusem do Prahy. Odsud se pak v 16.50...
Včera, 14:50
Komerční článek
Tři stateční zhubli pod vedením odborníků ze STOBu 131 kilo (Jirka 31 kg, Vašek 27...
18.1.2018
Siný vítr způsobuje pády stromů, větví a ztrátu elektřinu po celé republice, i ve středních...
18.1.2018
Meteorologové vydali výstrahu před silným sněžením a nárazovými větry, které mohou místy dosahovat rychlosti až...
18.1.2018
Ceny pohonných hmot ve středních Čechách mírně vzrostly. Litr benzinu stojí průměrně 31,08 koruny, o...
18.1.2018
Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý...
17.1.2018
Sníh dnes komplikoval dopravu v celém Česku. Například dálnice D1 na Vysočině byla neprůjezdná kvůli...
17.1.2018
Marně budou lidé hledat ve svých schránkách volební lístky před druhým kolem letošních prezidentských voleb. ...
17.1.2018
Středočeské silnice jsou dnes s opatrností sjízdné, místy jsou na nich zbytky sněhu. Zledovatělá vrstva...
16.1.2018
Naše stověžaté město se objevilo ve výběru New York Times. Bylo zařazeno mezi 52 tipů...
Reklama