25℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Oáza klidu v kraji průmyslu. Zámecký park Veltrusy ukrývá unikáty

Další fotky

Počasí láká k výletům. Pokud hledáte neobyčejný, pak je jedinečným lákadlem procházka zámeckým parkem Veltrusy, který je volně přístupný po celý rok.

Reklama

Projdete parkem, uvidíte nejen romantické pavilony, ale také romantická lesní zákoutí i pole a pastviny, které k parku, který kdysi býval říčním ostrovem, neodmyslitelně patří.

Po ranní kávě u hlavní vstupní brány se můžete vypravit kolem daňčí obory, kde chovají daňky skvrnité, kteří tu mají domov už od roku 1802. Dále vede cesta přes Charlottinu kapličku, oranžerii a sochu sv. Jana Nepomuckého až k zámku odkud pak dojdete Osovou alejí k pětici unikátních staveb.

FOTO: Zámek i park Veltrusy – průřez časem

Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Zámek VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - Veltrusy, SB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (8)
Další fotky
Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (5)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (6)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (9)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park Veltrusy – KKB (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Park VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (4)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - Kočáry, VeltrusyZámek i park Veltrusy – průřez časem - aristokracie začátek konce 3Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (1)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (3)Zámek i park Veltrusy – průřez časem - zámek Veltrusy (2)

Jednou z nich je Holandský selský dům obklopený, který je obklopený sadem s nově vysázenými historickými odrůdami stromů, narazíme také na sušárnu ovoce a uprostřed venkovní jízdárny pak na pavilon Marie Terezie. Nad Mlýnským potokem vítá návštěvníky Červený mlýn a pokud se chcete dostat k Egyptskému pavilonu, pak se dáte přes most se sfingou.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Kde se občerstvit
V parku nedaleko sfingy a pavilonu Marie Terezie naleznete Galerii Na konci světa (již zmíněný Holandský selský dům) s občerstvením a hřištěm pro děti. U zámecké brány je Kavárna Důlék (název má zvláštní, ale prostý – sídlí v budově, které se říká Dům lékaře) a nechybí ani zámecká restaurace několik desítek metrů od zámku.

Cestou veltruským parkem návštěvníci dojdou i k Okružní aleji, také k Mlýnskému potoku, přes který se klene několik mostů, objevitelská procházka pokračuje přes Platanovou louku a končí u Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova v blízkosti Dórského chrámu.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

V parku veltruského zámku máme mnohdy pocit úžasné volnosti, svým pojetím se totiž skutečně přibližuje volné krajině. Tento skvělý krajinářský nápad měl třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790.

Park má ještě minimálně dvě nej
– Patří k pěti nejstarším u nás
– Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách také největším.

Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek (ferme ornée), nepřekvapí tedy, když vedle sebe uvidíte romantické pavilony a užitková pole a pastviny. Čas tady můžete trávit celé dny, je totiž volně přístupný od úsvitu do soumraku.

Kamýk ve Velkých Přílepech vás nabije blahodárnou energií. Kde se tu vzala?

Co nabízí místní zámek mimo hlavní sezónu?
Zámek Veltrusy má o víkendech a státních svátcích otevřeny dvě výstavy bez průvodce, a to Míry, váhy, závaží na zámku vám ukáží a také Expozici historických kočárů z 19. a 20. století. S průvodcem můžete jít do severozápadního křídla na prohlídku nazvanou Aristokracie: Začátek konce, která pojednává o posledních majitelích zámku. Během letních prázdnin bude zámek přístupný denně mimo pondělí. Přibude cykloprohlídka po veltruském parku.

FOTO: Veltrusy – park v zimě

Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (9)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (1)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (3)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (2)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (4)
Další fotky
Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (5)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (6)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (8)Veltrusy – park v zimě - Zimní park Veltrusy (7)

 

Před 3 hodinami
Kontrol restaurací ve středních Čechách letos meziročně přibylo. Na téměř dva miliony korun vzrostla i...
Dnes, 11:30
Domácí násilí je nebezpečné nejen pro oběť samotnou, ale i pro její blízké okolí, tedy...
Dnes, 10:00
Ochraně a popularizaci vizuálního umění ve veřejném prostoru se věnuje sochař Pavel Karous. Na jeho...
Dnes, 09:46
Skupina Agrofert, spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, loni získala na dotacích největší objem...
Dnes, 09:24
Obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci od 1. 7. 2019 se stalo klíčovým...
Dnes, 08:00
Podzim má svou vlastní barevnou poezii tvořenou kontrastem přírodních teplých odstínů listí stromů i keřů....
Včera, 17:19
Větší prsa, výplně do vrásek nebo napnutí pleti. To už jsou zákroky, které má v...
Včera, 16:34
Také jste patřili ke generaci pro kterou měla céčka aspoň na nějakou dobu hodnotu téměř...
Včera, 15:13
Návštěvníci některých památek ve středních Čechách získají volný vstup do regionálních muzeí. Umožní to smlouva...
Včera, 14:38
V neděli 16. září 2018 zasahovaly od 15:45 hodin tři jednotky pražských hasičů z Chodovské,...
Reklama