21℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Neuvěřitelná alergie na slunce způsobuje pupínky. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Alergie na silné sluneční záření není výsadou letních měsíců a aktivit s nimi spojených. Kvůli brzkému nástupu letních rázu počasí se objevuje již nyní. Pokud patříte mezi ty, kteří již slunečním paprskům neodolali a místo kýženého bronzu a místo toho vám po těle vyskákaly protivné červené svědivé pupínky, tak je úplně jasné, že máte také alergii na slunce nebo dermatózu. Co s tím?

Reklama

Pampelišky pomohou v boji proti rakovině. Známe 10 důvodů, proč je milovat

V čem se liší sluneční dermatóza a alergie?

Při polymorfní světelné dermatóze nejde přímo o alergii, kdy se v těle tvoří nadměrné množství protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolají obrannou reakci. V případě dermatózy však v těle vznikají jiné látky, které působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny pokožky podobné alergické reakci. V České republice trpí těmito obtížemi 10-20 % populace, nejčastěji jsou postiženy mladé ženy ve věku 20-30 let.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

Typické projevy

U citlivých lidí se několik hodin či dnů po vystavení pokožky intenzivnímu slunečnímu záření objeví na kůži reakce v podobě zarudlých, svědivých puchýřků, pupínků či vřídků. Podle rozmanitosti jevů, které se na pokožce objevují, je tato nemoc označována jako mnohotvárná (polymorfní). Kožní projevy se vyskytují na místech, která byla vystavena přímo slunečnímu záření. Nejčastěji se tedy objeví v okolí dekoltu, na ramenou, na pažích, méně často v obličeji.

Jak si přičarovat lásku, zdraví nebo peníze, to naše babičky dobře věděly. Vyrobte si kouzelný škapulíř

Co způsobuje dermatózu?

Důvod vzniku těchto projevů není zcela znám. Předpokládá se, že asi u 70-80 % postižených způsobuje tyto problémy dlouhovlnné sluneční UV-A záření. Tento druh záření má pravděpodobně značný podíl na vzniku sloučenin kyslíku (tzv. volných radikálů) v tkáních.

Tyto kyslíkové volné radikály jsou vlastně agresivní molekuly, které dorážejí na buňky a pravděpodobně hrají důležitou roli při vzniku onemocnění. Zarudnutí a svědění kůže způsobuje pravděpodobně látka histamin – stejně jako při alergických reakcích. Histamin se ve tkáni uvolní zřejmě v důsledku podráždění volnými radikály.

Alergie na vodu, jídlo, nebo sluneční svit. Neuvěřitelné alergie vás mohou zabít

Jak předcházet a bránit vzniku dermatózy?

Pokud se u vás již tato reakce na sluneční záření objevila, můžete se pokusit její projevy zmírnit. Jednou z metod je „UV otužování“, kdy je kůže pacienta před letní sezonou postupně vystavována UV záření. Tato metoda musí být prováděna po odborné konzultaci s lékařem. Dále se jako velmi prospěšné prokázalo užívání přípravků chránících kůži jako například beta-karoten, vitamin E nebo selen.

Rovněž je dobré používat ochranné krémy obsahující látky proti volným radikálům a látky blokující UV záření. Při projevu alergické reakce pokožky lékař předepíše používání antihistaminika a na postižená místa vhodné zásypy nebo tekuté pudry. U nejzávažnějších případů pak přijdou ke slovu kortikoidy.

FOTO: Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření

Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 1Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 2Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 3Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 4Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 5
Další fotky
Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření - Zákeřný nepřítel – alergie na sluneční záření 6

 

 

Před 3 hodinami
Mám za to, že s televizní programovou skladbou kolem roku 1980 by si dnešní populace...
Před 3 hodinami
Velmi osobní kniha o zdraví s podtitulem Jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu, péči o sebe,...
Dnes, 11:39
Obklopena dětmi je každý den Zuzana Procházková, učitelka ze sedmičkové Základní školy Fr. Plamínkové. Žákům...
Dnes, 08:40
Často skloňovaným pojmem je syndrom vyhoření (SV). Psychosomatické, těžko rozpoznatelné onemocnění číhá na každého, na...
Včera, 22:21
V sobotu 19.5. již od ranních hodin byly pro všechny nadšence krásných historických automobilů i...
Včera, 18:00
Zrušte snídaně a svačiny, stačí oběd a večeře. Už neplatí, že snídaně je nejdůležitější jídlo...
Včera, 12:00
Jste těhotná, máte zvýšenou teplotu, ucpaný nos, škrábe vás v krku a začínáte pokašlávat? Na...
Včera, 08:00
Ti co včera přišli neprohloupili, mohli se zakousnout do šťavnatého burgeru a zapít jej výborným,...
19.5.2018
Romantický vrch Petřín v sobě překvapivě skrývá nejednu temnou stránku. Místo pohanských obřadů i středověkých...
19.5.2018
Rozlomený parník u Palackého mostu šel ihned ke dnu. Zemřeli tu tři lidé, patnáct bylo...
Reklama