4℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů. Byl více než jen symbolem doby normalizace…

Další fotky

Ani oslavná, ani negativně zaujatá… Slavnostní křest knihy Gustáv Husák historika Michala Macháčka, vydaná nakladatelstvím Vyšehrad, se uskutečnil v Domě slovenské kultury v pražské Soukenické ulici.

Reklama

 

Pohled s odstupem času

O titulu pohovořil velvyslanec Slovenska v ČR Peter Weiss, který je rád, že se životopisu Gustáva Husáka ujal mladý historik, který nežil v období, kdy byl Husák prezidentem a generálním tajemníkem ÚV KSČ, a mohl tak najít odstup a schopnost posoudit jeho život. „Generační odstup umožňuje, aby český i slovenský čtenář konečně dostal syntetický obraz života Gustáva Husáka i toho, co ovlivňoval,“ řekl. Ocenil, jak Macháček prostudoval archivy, s kým vším mluvil… „Vypořádat se s minulostí znamená především se s tou minulostí seznámit, poznat ji,“ podotkl Weiss.

FOTO: Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů

Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - Gustav Husák vítá Leonida brežněva, polibek, komunisti, KSČ, totalitaNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - Prezident_Husák_17_Slovakia1Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - Gustav Husák vítá Leonida brežněva, polibek, komunisti, KSČ, totalitaNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 9 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 7 – foto AC
Další fotky
Nová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 5 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 3 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 2 – foto ACNová kniha o Gustavu Husákovi přináší informace z ruských archivů - G Husak krest 1 – foto AC

Co vynesly na světlo ruské archivy?

Profesor Jan Rychlík řekl, že Macháček se Husákem zabýval už jako student, byl tématem jeho disertační práce. „Odhalil řadu materiálů, o kterých jsem vůbec nevěděl. Dostal se i do ruských archivů v Moskvě, kde zjistil, jak byl Husák sledován. Je to bohatý faktografický materiál,“ uvedl. Kniha byla i proto navržena na Cenu československých historiků za rok 2017.

Podívejte se, jak soudruzi budovali metro B. Tento měsíc slaví 32 let

„Jsem rád, že je o dílo zájem,“ poznamenal Macháček. Studiu Husáka se věnoval devět let, shodou okolností stejný počet let, který si Husák odseděl v padesátých letech v kriminálech – kniha totiž pojednává nejen o jeho politické kariéře v 70. a 80. letech, ale i o jeho účasti ve Slovenském národním povstání či o tom, jak v 50. letech čelil výslechům.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

Přináší kniha objektivní pohled?

Macháček řekl, že během oněch devíti letech nebyl je pohroužen archivů, normálně při tom žil, sportoval, chodil do hospody na pivo… Díky setkávání se s různými lidmi, kteří se s Husákem znali, poznal mnoho zajímavých osudů, dobré vztahy měl i s archiváři, kteří mu vycházeli vstříc.

Unikátní svědectví o 17. listopadu 1989: Smrt nás ještě nechala být

„Říká se, že mezi historiky a archiváři bývá rivalita, já jsem to vůbec nezažil, naopak,“ doplnil. Uvedl, že se netváří, že se jedná o stoprocentně objektivní pohled na politika, který se stal symbolem doby normalizace. Přiznal i, že vztah k Husákovi se u něj měnil, jak jej poznával. „Na začátku jsem o něm skoro nic nevěděl,“ uvedl. Když ho poznal, mizel černobílý pohled, „nabývalo barevnosti a mnohovrstevnatosti“.

 

Před 2 hodinami
Velmi opatrní by měli být senioři na Kladensku, varují policisté. V poslední době se rozmohli...
Před 3 hodinami
Jeho vtipy máme nebo jsme měli pod sklem pracovního stolu, mnohým odvážně visely na nástěnce....
Včera, 17:21
Vzpomínáte si ještě na dřívější hodobóžové vánoční stromečky? Typický "socialistický vánoční stromeček" byl charakteristický svou...
Včera, 15:05
Osobní vlak při zastavování nedobrzdil, když se snažil v půl jedenácté dopoledne zastavit na pražském...
Včera, 12:55
Hasičská jednotka JSDH Rudná bude dovybavena izolovanými dýchacími přístroji přetlakového typu. V současnosti disponují technikou...
Včera, 12:44
Během třetího prosincového víkendu se slunečného počasí podle meteorologů nedočkáme. Může dokonce sněžit. Teploty se...
Včera, 09:37
O nadcházejícím víkendu na českých a moravských horách naplno začne lyžařská sezona. Poprvé v nynější...
14.12.2017
Tomáš Garrique Masaryk v prezidentské funkci působil dlouhých 17 let. Žádný z jeho nástupců ve...
14.12.2017
Veselé, šikovné a do té doby zdravé Róze je jako blesk z čistého nebe zjištěna...
13.12.2017
Jindy poklidné Úhonice obchází v posledních dnech strach a nejistota. Po městečku a okolí se...
Reklama