30℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

OBRAZEM: Víte, kde v Praze najdete sochu pterodaktyla? Hledejte v Grébovce u grotty, nejpozoruhodnější umělé jeskyně nejen u nás

Další fotky

Nenechte se zmást tím, že hledáte Grébovku, ale směrovky ukazují jen k Havlíčkovým sadům. Tenhle půvabný kousek zeleně v Praze 2 na Vinohradech má za sebou bohatou a dlouhou historii.

Reklama

Řečeno slovy odborníka se jedná o park smíšeného novorenesančního a novoromantického pojetí, ohraničený ulicemi U Havlíčkových sadů a Rybalkovou a na jihu potokem Botič. Z jeho celkové rozlohy 11 ha zabírá 1,7 ha vinice, s jejímiž zkapalněnými produkty se můžete blíže seznámit v tamním Viničním altánu.

OBRAZEM: Abyste se prošli po vinici, nemusíte na Moravu. Víte, kde je vinice svaté Kláry?

Přes 130 let práce a vývoje

Tzv. Grébovka byla vybudována v letech 1871 až 1888 jako zahrada patřící k vile (čp. 58) pražského průmyslníka Moritze Gröbeho, společníka firmy Lanna a Šebek. Gröbe nešetřil, mohl si do vily a zahrady dovolit investovat tehdejších 1,76 milionu korun, tj. dnes téměř půl miliardy.

První písemnou zmínku o této lokalitě jako o vinici máme doloženou z roku 1323, víno se zde začalo pěstovat za Karla IV., který přikázal vinnou révou osazovat všechny příhodné svahy. Dnes je z celého rozsáhlého areálu, který prošel v letech 2001 až 2014 rozsáhlou rekonstrukcí, zcela jistě nejpozoruhodnější umělá jeskyně, tzv. grotta, postavená jako romantizující prvek.

OBRAZEM: Tajemství Valdštejnské zahrady. Proč tam jsou podivní hadi a ropuchy?

Pečlivá příprava, skvělý výsledek

Autoři projektu, architekt Barvitius, stavitel Havel a jeho asistent, nejprve hledali inspiraci v cizině, v Itálii a v Německu. Inspirovaly je především Berlínské akvárium, fontány v Kasselu a umělé skály ve Zhořelci. Samotnou stavbu zrealizoval pražský sochař Josef Vorlíček z cihel omítnutých betonem tak, aby výsledek připomínal krápníky. Pozoruhodné jsou doplňky grotty, zejména pak pterodaktyl (!) ve středu mušle nesené bohem moří Neptunem v kašně dole před grottou, vytvořené Bohuslavem Schnirchem.

FOTO: Grébovka

Grébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focus
Další fotky
Grébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focus

Krása za 40 milionů

Grotta i její okolí postupem doby chátraly, usídlili se zde bezdomovci i narkomani a záchrana přišla na poslední chvíli. Když zahradu získal nový majitel, Praha 2, podařilo se v letech 2011 až 2014 nákladem 40 milionů korun grottě vrátit původní krásu. A že je na co se dívat!

Včera, 14:31
Kriminalita na Praze venkov - východ, respektive počet nahlášených trestných činů v posledních letech klesá....
Včera, 12:29
Od 17. srpna je ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy otevřena nová výstava Meziválečná...
Včera, 12:25
Dnes po půl třetí budou u sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6 odhaleny...
Včera, 11:47
Hygienická stanice hlavního města Prahy se letos mimo jiné zaměřila i na kontrolu zásobování pitnou...
Včera, 09:55
Letos byly v Lysolajích poprvé vidět ovce, spásající neposekanou trávu v příkrých težko udržovatelných svazích...
20.8.2018
Ačkoliv se to v době aktuálních veder a všeobecného sucha zdá téměř nemožné, i nyní...
20.8.2018
Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do...
20.8.2018
Práce s dětmi v nižším věku je klíčová v protidrogové politice hlavního města. Rada hl....
20.8.2018
Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí již od roku 2017 na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli...
20.8.2018
Jedenáct lidí bylo dnes ráno lehce zraněno při srážce autobusu a osobního auta v pražských...
Reklama