9℃
Dnes je 18. září , svátek má Kryštof

Japonští výtvarníci na kolenou. Země vycházejícího slunce obdivuje díla bratří Čapků

Další fotky

Muchova epopej sklidila v Japonsku veliký úspěch, vidělo ji přes 660 tisíc lidí. Praha zapůjčila do země vycházejícího slunce i další umělecká díla, i když tentokrát ne hlavní město Praha, ale její městská část Praha 10.

Reklama

Ta poskytla Japoncům sedm děl Josefa Čapka (1887 v Hronově – 1945 v táboře v Bergen-Belsenu v Německu), tři kresby Karla Čapka (1890 v Malých Svatoňovicích – 1938 v Praze) a dva artefakty: spisovatelův fotoaparát a plakát k premiéře R.U.R  v Japonsku v roce 1924. K vidění budou na dvou na sebe navazujících výstavách, které se uskuteční v Japonsku jako připomínka 100. výročí vzniku Československa.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Desítka se stará o odkaz bratrů z vinohradské dvojvily

„Obrátili se na nás kurátoři dvou výstav v Japonsku se žádostí o zapůjčení několika děl Josefa a Karla Čapka. Velmi rádi jsme jim vyhověli, protože právě šíření odkazu bratří Čapků bylo jedním z důvodů, proč Praha 10 kdysi cennou vilu i s částí pozůstalosti kupovala. Je pravda, že v té době si výstavu v Japonsku asi nikdo představit nedokázal, ale o to větší radost máme,“ říká první místostarosta Tomáš Pek.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

Společná cesta bratrů nelehkým životem

Dětství prožili bratři Čapkové v Úpici na Trutnovsku, v letech 1911 až 1923 spolu bydleli v bytě rodičů na pražské Malé Straně (Říční 11) a do roku 1924 v dvojvile od architekta Ladislava Machoně v „kolonii žurnalistů“ na Vinohradech.

Díla pro děti měla obrovský úspěch

Nejznámější knížkou Josef Čapek je Povídání o pejskovi a kočičce: jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech. Tu vydal Otakar Štorch – Marien v roce 1929.

Soukromí populárního komika Miroslava Horníčka. Co měl společného s Karlem Čapkem?

Jeho bratr, na Nobelovu cenu sedmkrát navržený Karel Čapek byl mimořádně dobrým fotografem. Amatér Čapek byl autorem nejprodávanější fotografické publikace první republiky: Dášeňka čili Život štěněte z roku 1933; byla publikována v několika desítkách vydání.

Výstava „Dětské téma v dílech bratří Čapků“ je k vidění v Muzeu umění Shoto v prefektuře Tokyo do 25. května, následně bude další výstava v Městském muzeu dějin a umění Ashiya v prefektuře Hyogo od července do září.

FOTO: Josef a Karel Čapek – výstava v Japonsku

Josef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - 1_Josef a Karel Čapek na prázdninách v roce 1930_foto Památník Karla Čapka_repro zdarmaJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Josef ČapekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Karel ČapekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Dášeňka, Karel ČapekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Povídání o pejskovi a kočičce, Josef Čapek
Další fotky
Josef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Místostarosta Tomáš PekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Čapek – výstavaJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Čapek – výstavaJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Josef Čapek: Na ledě (1930)

Praha 10 má sbírku děl i pozůstalosti Karla Čapka i Josefa Čapka, pravidelně je zapůjčuje na různé výstavy. Část děl byla dříve zapůjčena památníku Karla Čapka ve Strži, některá také Galerii středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře.

 

Před 3 hodinami
Kontrol restaurací ve středních Čechách letos meziročně přibylo. Na téměř dva miliony korun vzrostla i...
Dnes, 11:30
Domácí násilí je nebezpečné nejen pro oběť samotnou, ale i pro její blízké okolí, tedy...
Dnes, 10:00
Ochraně a popularizaci vizuálního umění ve veřejném prostoru se věnuje sochař Pavel Karous. Na jeho...
Dnes, 09:46
Skupina Agrofert, spadající do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše, loni získala na dotacích největší objem...
Dnes, 09:24
Obnovení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci od 1. 7. 2019 se stalo klíčovým...
Dnes, 08:00
Podzim má svou vlastní barevnou poezii tvořenou kontrastem přírodních teplých odstínů listí stromů i keřů....
Včera, 17:19
Větší prsa, výplně do vrásek nebo napnutí pleti. To už jsou zákroky, které má v...
Včera, 16:34
Také jste patřili ke generaci pro kterou měla céčka aspoň na nějakou dobu hodnotu téměř...
Včera, 15:13
Návštěvníci některých památek ve středních Čechách získají volný vstup do regionálních muzeí. Umožní to smlouva...
Včera, 14:38
V neděli 16. září 2018 zasahovaly od 15:45 hodin tři jednotky pražských hasičů z Chodovské,...
Reklama