24℃
Dnes je 21. duben , svátek má Alexandra

Japonští výtvarníci na kolenou. Země vycházejícího slunce obdivuje díla bratří Čapků

Další fotky

Muchova epopej sklidila v Japonsku veliký úspěch, vidělo ji přes 660 tisíc lidí. Praha zapůjčila do země vycházejícího slunce i další umělecká díla, i když tentokrát ne hlavní město Praha, ale její městská část Praha 10.

Reklama

Ta poskytla Japoncům sedm děl Josefa Čapka (1887 v Hronově – 1945 v táboře v Bergen-Belsenu v Německu), tři kresby Karla Čapka (1890 v Malých Svatoňovicích – 1938 v Praze) a dva artefakty: spisovatelův fotoaparát a plakát k premiéře R.U.R  v Japonsku v roce 1924. K vidění budou na dvou na sebe navazujících výstavách, které se uskuteční v Japonsku jako připomínka 100. výročí vzniku Československa.

Osudová žena Karla Čapka neměla lehký život. Od smrti Olgy Scheinpflugové uteklo půl století

Desítka se stará o odkaz bratrů z vinohradské dvojvily

„Obrátili se na nás kurátoři dvou výstav v Japonsku se žádostí o zapůjčení několika děl Josefa a Karla Čapka. Velmi rádi jsme jim vyhověli, protože právě šíření odkazu bratří Čapků bylo jedním z důvodů, proč Praha 10 kdysi cennou vilu i s částí pozůstalosti kupovala. Je pravda, že v té době si výstavu v Japonsku asi nikdo představit nedokázal, ale o to větší radost máme,“ říká první místostarosta Tomáš Pek.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

Společná cesta bratrů nelehkým životem

Dětství prožili bratři Čapkové v Úpici na Trutnovsku, v letech 1911 až 1923 spolu bydleli v bytě rodičů na pražské Malé Straně (Říční 11) a do roku 1924 v dvojvile od architekta Ladislava Machoně v „kolonii žurnalistů“ na Vinohradech.

Díla pro děti měla obrovský úspěch

Nejznámější knížkou Josef Čapek je Povídání o pejskovi a kočičce: jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech. Tu vydal Otakar Štorch – Marien v roce 1929.

Soukromí populárního komika Miroslava Horníčka. Co měl společného s Karlem Čapkem?

Jeho bratr, na Nobelovu cenu sedmkrát navržený Karel Čapek byl mimořádně dobrým fotografem. Amatér Čapek byl autorem nejprodávanější fotografické publikace první republiky: Dášeňka čili Život štěněte z roku 1933; byla publikována v několika desítkách vydání.

Výstava „Dětské téma v dílech bratří Čapků“ je k vidění v Muzeu umění Shoto v prefektuře Tokyo do 25. května, následně bude další výstava v Městském muzeu dějin a umění Ashiya v prefektuře Hyogo od července do září.

FOTO: Josef a Karel Čapek – výstava v Japonsku

Josef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - 1_Josef a Karel Čapek na prázdninách v roce 1930_foto Památník Karla Čapka_repro zdarmaJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Josef ČapekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Karel ČapekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Dášeňka, Karel ČapekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Povídání o pejskovi a kočičce, Josef Čapek
Další fotky
Josef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Místostarosta Tomáš PekJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Čapek – výstavaJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Čapek – výstavaJosef a Karel Čapek – výstava v Japonsku - Josef Čapek: Na ledě (1930)

Praha 10 má sbírku děl i pozůstalosti Karla Čapka i Josefa Čapka, pravidelně je zapůjčuje na různé výstavy. Část děl byla dříve zapůjčena památníku Karla Čapka ve Strži, některá také Galerii středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře.

 

Včera, 14:59
Uplynulo 16 let od úmrtí českého herce Vlastimila Brodského. Zemřel vlastní rukou v sobotu 20....
Včera, 10:00
Středočeský kraj bude mít svou destinační agenturu, jejímž úkolem bude koordinovat aktivity členů spolku a...
Včera, 08:35
Až 50 813 korun měsíčně si od dubna vydělají zaměstnanci Škoda Auto. Potěší je také...
Včera, 08:30
Nejvýznamnější představitel české žurnalistiky Ferdinand Peroutka zemřel před 40 lety. Je nositelem Řádu T. G....
Včera, 08:00
Její portrét se do dnešní doby nedochoval. Dokonce ani nepřítel jejího muže, Václav Hájek z...
19.4.2018
Je esem mezi kardiochirurgy. Se svým týmem provede ročně přes dvě stě operací srdce a...
19.4.2018
První volby do Národního shromáždění, jak se dříve parlamentu říkalo, se odehrály 18. a 25....
18.4.2018
Nejslavnější knižní postava vojáka císaře pána, Josefa Švejka. Stvořil ji spisovatel Jaroslav Hašek, namaloval Josef...
18.4.2018
Děsivý vítr, lidé a zvířata v ohrožení života, stromy, které se nebezpečně nakláněly nad auty....
18.4.2018
Naplno se rozjelo teplejší období roku a s ním, vedle radovánek, koupaček či procházek lesem,...
Reklama