-6℃
Dnes je 19. březen , svátek má Josef

Pět dobrovolných knihovnic obdrželo ocenění

V úterý 3. října se ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně konal již 6. ročník slavnostního ocenění Středočeský Kramerius. Tento titul získalo pět dobrovolných knihovnic z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.

Reklama

Vítězkami soutěže se v letošním roce staly a ocenění Středočeský Kramerius si plně zaslouží paní Věra Písecká z Místní knihovny Brodce nad Jizerou, paní Ing. Zuzana Belanská z Místní lidové knihovny v Jincích, paní Jana Lemberková z Místní knihovny ve Světicích, paní Jaroslava Burgrová z Veřejné knihovny a kulturního centra v Jenči a paní Libuše Břeňová z Obecní knihovny Kostomlaty nad Labem.  Účelem ocenění je podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci a zároveň inspirovat další, aby je následovali. Tímto knihovnickým oceněním chceme také motivovat vedení obcí k jejich podpoře.

Oceněné knihovnice získaly diplom, finanční odměnu, samolepku s logem Středočeský Kramerius, kterou si budou moci vylepit ve své knihovně, a další drobné dary. Ceny předával náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Mgr. Daniel Marek (Nezávislí Středočeši) spolu s vedoucím oddělení kultury Mgr. Tomášem Procházkou a ředitelem Středočeské vědecké knihovny v Kladně Ing. Jiřím Mikou. „Předání ceny je příležitostí poděkovat knihovnicím za jejich práci a za podporu čtenářství, která je zvlášť v současné počítačové době velmi potřebná,“ řekl na závěr náměstek Daniel Marek a zdůraznil význam knihoven hlavně pro dětské čtenáře.

Kromě několika už zavedených celostátních cen pro knihovníky z různých typů knihoven existují i ocenění regionální, která jsou zacílena na knihovny s dobrovolným knihovníkem, jehož práce je mnohdy nedoceněná a přitom nesmírně záslužná. Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Nominované navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Schvaluje je Výbor pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch a následně také Rada Středočeského kraje.

Dnes, 16:02
Sněmovní výbory se budou zabývat návrhem na to, aby došlo k 19% zdanění církevních restitucí,...
Dnes, 13:55
Název tento materiál dostal kvůli tomu, že byl před desítkami let považován za materiál budoucnosti...
Dnes, 13:30
Ze závěrů australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology vyplývá, že v roce 2050 může...
Dnes, 13:00
Rozpočet Prahy pro letošní rok počítá mimo jiné s částkou 30 661 000 korun na...
17.3.2018
Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních...
17.3.2018
Vydejte se za J. E. Purkyněm a Koptovými do Libochovic, města ležící při Ohři v...
17.3.2018
Bohatýr ducha a práce – stojí na náhrobku Josefa Hlávky v jeho rodných Přešticích. Dobře...
16.3.2018
Václav Neckář patří mezi legendy české hudební scény. Zpěvák s nezaměnitelným hlasem se stal hvězdou...
16.3.2018
Podle nejnovějších údajů má naše armáda 23 184 vojáků, 6515 civilních a 1148 státních zaměstnanců....
15.3.2018
Před pár dny přišel režisér a dramaturg Antonín Kachlík do klubu Jazzové sekce (ve Valdštejnské...
Reklama