8℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Pod dozorem Honzy Tuny: Advokát zdarma

Víte, že na obranu svých práv můžete možná právě vy nebo někdo z vašich blízkých získat advokáta, který vás nebude stát ani korunu? Tisíce lidí v naší zemi jsou bohužel okradeny nejrůznějšími šmejdy a podvodnými společnostmi, jsou z nich tahány peníze, dostávají neoprávněná vyúčtování třeba za služby a bydlení, musejí přeplácet nehorázné sumy za úvěry, dostávají se do těžkých životních situací. A potřebují se bránit u soudu. Jenže na právníka nemají a vše projedou. Mnohdy zbytečně.

Reklama

Většina, a já ještě do natáčení svého pořadu A DOST! na Stream.cz také, totiž netuší, že spousta lidí má v takových situacích nárok na přidělení advokáta zdarma. A ten je může zachránit. Je to obdoba obecně známých právníků ex offo v trestních případech.

Tohle je jeden z modelových příběhů, na kterém je dobře vidět, jak postupovat a jak to může dopadnout. Invalidní důchodce Vladimír žije se svou nemocnou sestrou v městském bytě. Důchod má 7000 korun. Před několika lety jemu a všem sousedům přišel obrovský nedoplatek za vodu. Jen pan Vladimír, přestože platil zálohy, měl doplatit přes 17 tisíc korun. V domě je pouze jeden společný vodoměr. Sousedé zaplatili. Pan Vladimír na to ale neměl. Obrátil se proto na jednu z mnoha neziskových organizací, které lidem v nouzi právně pomáhají. Ta se začala jeho případem zabývat a pomohla mu sepsat žádost na soud o přidělení advokáta zdarma. A s jeho pomocí pan Vladimír soud vyhrál. A nic platit nemusí. Ani za vodu, kterou nespotřebovali, ani za advokáta, kterého by si nikdy nemohl dovolit. Jde totiž o desetitisíce korun. Kdyby tak postupovali i ostatní sousedé a předčasně se nevzdali, s největší pravděpodobností by ani oni obrovské peníze platit nemuseli. Tím, že zaplatili, ale nedoplatek uznali a teď už se u soudu bohužel bránit nemohou.

A nejde jen o neoprávněná vyúčtování. Ale například o nehorázné přeplácení spotřebitelských úvěrů, které lidi s nízkými příjmy dostává do dluhových pastí, mnozí přijdou o vše a někteří si pak bohužel i sáhnou na život. Přitom by měli šanci. Další příběh ukazuje, jak některé společnosti, já jim nemohu říkat jinak než šmejdské, přistupují k lidem, kteří se neumějí bránit, když jsou na to sami. A jak, když mají advokáta. S důchodkyní, která za 20 let spotřebitelské úvěry ve výši 170 tisíc korun přeplatila o dalších 170 tisíc, se jedna z nejznámějších úvěrových firem nechtěla vůbec bavit. Jakmile jí soud přidělil advokáta zdarma, najednou firma sama projevila zájem o nalezení řešení.

Lidí, kteří mají právo získat advokáta, za něhož nemusí platit, je spousta. Studenti, matky či otcové samoživitelé, senioři, invalidé, nemocní a další. Není stanoven žádný měsíční příjem, který nesmíte překročit. Soudce zkoumá případ od případu. Nejprve je potřeba sepsat žádost a tu na soud poslat. Pokud nevíte jak, pomůže vám jakákoliv nezisková či příspěvková organizace, která se zaměřuje na pomoc lidem v nouzi. A soud pak rozhodne, jestli na advokáta zdarma nárok máte, či nikoliv.

Pokud se tedy ocitnete v těžkých životních situacích, s nimiž si nevíte rady, určitě to nevzdávejte. Máte šanci se z nich i bez peněz a majetku dostat. Tak vám držím pěsti. Nejlépe abyste se do podobných situací vůbec nedostali, a pokud ano, ať vše dobře dopadne.

Pražské Řepy povede čtvrté období Jitka Synková z ODS

Před 60 minutami
Patří k věhlasným a jedněm z nejstarších lázní u nás. Místo, které několik desítek let...
Před 2 hodinami
Snad není domácnost, kde by se o Vánocích nenašla vánoční hvězda. Je to rostlina, která...
Včera, 17:01
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek 15. listopadu slavnostně uvedl do funkce ředitele Nemocnice Na...
Včera, 16:27
Fenomenální český klavírista Ivo Kahánek, slavný český violoncellista Michal Kaňka, klavíristka Anna Miernik z Polska,...
Včera, 16:00
Populární letní sezóna skončila a cestovatelé moc dobře vědí, že právě to je doba, kdy...
Včera, 15:29
Bílou veverku vyfotil Angličan v místním parku. Ale nevypadá rozhodně tak roztomile jako na fotkách....
Včera, 14:00
„Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice...
Včera, 11:30
Ve sněmovně ve středu 14. listopadu začala historicky poprvé diskuse o návrhu na rozšíření institutu...
15.11.2018
Před 130 lety se narodil generál Vojtěcha Vladimíra Klecandy, voják, který se významně zasloužil o...
15.11.2018
Novou koalici bude tvořit v Jesenici ODS, STAN a Rozumný rozvoj – TOP 09. Vyplývá to...
Reklama