14℃
Dnes je 23. červenec , svátek má Libor

Pod dozorem Honzy Tuny: Kdo může za předražená vejce?

Jsou dvě období, kdy tento přírodní produkt potřebuje a ve velkém nakupuje většina z nás. Velikonoce a Vánoce.

Reklama

Tedy přesněji řečeno předvánoční období, kdy snad není domácnost, kde by se nepeklo, nevařilo a nesmažilo. A bez vajec to prostě nejde. A když je poptávka, tak je i nabídka. A bohužel v našich končinách mnohdy za nehorázných podmínek. Například těch cenových. Cena vajec se může do Vánoc vyšplhat až na sedm korun. Tvrdí to čeští velkochovatelé drůbeže. A zaklínají se Evropou a údajně drahými vejci na evropském trhu, kvůli kterým dramaticky zdražují také. Protože je prý v Evropě nedostatek slepic, které byly vybity kvůli fipronilovému skandálu.

Populární chia semínka mohou ohrožovat váš život

A tak jsme se v pořadu A DOST! na internetové televizi Stream.cz podívali, jaká je skutečnost a jestli nás jen někdo netahá za nos a nesnaží se z nás a z naší nevědomosti vycucat peníze. Tajemník Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský se svou šéfkou Gabrielou Dlouhou a dalším velkodrůbežářem Milanem Sýkorou přesvědčovali v pořadu České televize Máte slovo národ, že se cena vajec zvedlane vinou České republiky, ale vinou evropského trhu. A že „ty ceny u nás jsou ještě nízké proti tomu evropskýmu trhu…“A tohle je realita. V České republice deset obyčejných vajíček velikosti M z halového chovu vyšlo v listopadu na padesát a více korun. Tedy jedno na pět koruna více. A v sousedním Německu? Světe, a čeští velkodrůbežáři především, divte se. Deset vajec za euro a ani ne deset centů. Tedy dvacet osm korun. Jedno za dvě koruny a osmdesát haléřů.

Zaměstnance sedřou do úmoru. Přesto jsou české platy extrémně nízké. Kde je zakopaný pes?

Navštívili jsme několik prodejen na severozápadě Německa. Aldi, Lidl, Combi. A všude byla situace stejná. Tedy ne zásadně vyšší, ale skoro dvakrát nižší ceny. Takto v reálu vypadá situace ve „zlé Evropské unii, která může za všechny naše problémy a zdražování“. Prostě, když je u nás potřeba zdražit nebo přijmout nepopulární opatření, jejichž zásluhou mohou určité skupiny z nás obyčejných smrtelníků vytáhnout peníze, hodí se Evropská unie jako viník, kterého předhodí občanům jako psovi kost. „A trhej, občane český, moravský a slezský! My za nic nemůžeme, to oni! Oni tam na Západě. Ti mohou za všechno zlo v naší malé, krásné zemi!“

V dýňových semínkách jsou nebezpečné halucinogeny. Proč je obchody ještě nestáhly z prodeje?

Přitom většinou stačí zajet pár kilometrů za hranice a zjistíme, že je to všechno jinak. Úplně jinak. Jenže ti, kteří nás tady tahají za nos, často spoléhají na to, že my Češi, Moravané a Slezané moc necestujeme a nevyhledáváme si informace a tak je lehké nám ukázat na údajného viníka zvenku. A že si třeba nezjistíme ani to, jaký je rozdíl v kupní síle, i kdyby se na krásně na západ od našich hranic zásadně zdražovalo. Jakkoliv se to v případě vajec neděje ani náhodou. Čech si při současných českých cenách může za průměrnou hrubou měsíční mzdu necelých dvacet devět tisíc koupit ani ne šest tisíc vajec. Němec za tu německou, která činí v přepočtu přes devadesát čtyři tisíce korun při německých cenách takřka třicet čtyři tisíc vajec. Tedy skoro šestkrát více. Ale to jen pro ilustraci. Nevěřte všemu, co se nám pokoušejí nakukat.

Žluté lány hyzdí naši krajinu a pesticidy nám otrávily podzemní vody. Kde je situace nejhorší?

 

Včera, 13:24
Žárlivost v malé míře může být ve vztahu potřebným oživením. U chorobných žárlivců ale mohou...
Včera, 12:50
Kterým psím mazlíčkům se bude nejlépe dařit v bytě? Ačkoli má dnes psa v bytě...
Včera, 12:10
Už je to tu zase. Opar! Bolestivý, nepříjemný společník, který se objeví v dobu nejméně...
Včera, 11:29
Není snad ovoce, které by lidé milovali více než maliny. Ty nádherné růžové pohárky plné...
Včera, 09:00
Spousta z nás, když jsme byli dětmi, hrála na hudební nástroj. Tato činnost patří mezi...
Včera, 08:06
Vlákninou se rozumí složka potravy obsažená v obilovinách, ovoci a zelenině, která naším tělem prochází...
21.7.2018
Dosud pro nás byly fíky exotické ovoce, teď ho můžete sklízet na vlastní zahradě. Neumrzne...
21.7.2018
Slavný americký komik i představitel dramatických rolí Robin Williams by 21. července oslavil své 67....
20.7.2018
Dnes v v 18.30 foukne poprvé sudí Franěk do píšťalky a odstartuje tak podzimní část...
20.7.2018
Dnes přináším téma, které osobně znám. Nedomykavost neboli prolaps mitrální chlopně může překvapit kdykoli. Mě...
Reklama