-8℃
Dnes je 24. únor , svátek má Matěj

Pod dozorem Honzy Tuny: Kdo může za předražená vejce?

Jsou dvě období, kdy tento přírodní produkt potřebuje a ve velkém nakupuje většina z nás. Velikonoce a Vánoce.

Reklama

Tedy přesněji řečeno předvánoční období, kdy snad není domácnost, kde by se nepeklo, nevařilo a nesmažilo. A bez vajec to prostě nejde. A když je poptávka, tak je i nabídka. A bohužel v našich končinách mnohdy za nehorázných podmínek. Například těch cenových. Cena vajec se může do Vánoc vyšplhat až na sedm korun. Tvrdí to čeští velkochovatelé drůbeže. A zaklínají se Evropou a údajně drahými vejci na evropském trhu, kvůli kterým dramaticky zdražují také. Protože je prý v Evropě nedostatek slepic, které byly vybity kvůli fipronilovému skandálu.

Pod dozorem Honzy Tuny: Chia semínka

A tak jsme se v pořadu A DOST! na internetové televizi Stream.cz podívali, jaká je skutečnost a jestli nás jen někdo netahá za nos a nesnaží se z nás a z naší nevědomosti vycucat peníze. Tajemník Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský se svou šéfkou Gabrielou Dlouhou a dalším velkodrůbežářem Milanem Sýkorou přesvědčovali v pořadu České televize Máte slovo národ, že se cena vajec zvedlane vinou České republiky, ale vinou evropského trhu. A že „ty ceny u nás jsou ještě nízké proti tomu evropskýmu trhu…“A tohle je realita. V České republice deset obyčejných vajíček velikosti M z halového chovu vyšlo v listopadu na padesát a více korun. Tedy jedno na pět koruna více. A v sousedním Německu? Světe, a čeští velkodrůbežáři především, divte se. Deset vajec za euro a ani ne deset centů. Tedy dvacet osm korun. Jedno za dvě koruny a osmdesát haléřů.

Zaměstnance sedřou do úmoru. Přesto jsou české platy extrémně nízké. Kde je zakopaný pes?

Navštívili jsme několik prodejen na severozápadě Německa. Aldi, Lidl, Combi. A všude byla situace stejná. Tedy ne zásadně vyšší, ale skoro dvakrát nižší ceny. Takto v reálu vypadá situace ve „zlé Evropské unii, která může za všechny naše problémy a zdražování“. Prostě, když je u nás potřeba zdražit nebo přijmout nepopulární opatření, jejichž zásluhou mohou určité skupiny z nás obyčejných smrtelníků vytáhnout peníze, hodí se Evropská unie jako viník, kterého předhodí občanům jako psovi kost. „A trhej, občane český, moravský a slezský! My za nic nemůžeme, to oni! Oni tam na Západě. Ti mohou za všechno zlo v naší malé, krásné zemi!“

V dýňových semínkách jsou nebezpečné halucinogeny. Proč je obchody ještě nestáhly z prodeje?

Přitom většinou stačí zajet pár kilometrů za hranice a zjistíme, že je to všechno jinak. Úplně jinak. Jenže ti, kteří nás tady tahají za nos, často spoléhají na to, že my Češi, Moravané a Slezané moc necestujeme a nevyhledáváme si informace a tak je lehké nám ukázat na údajného viníka zvenku. A že si třeba nezjistíme ani to, jaký je rozdíl v kupní síle, i kdyby se na krásně na západ od našich hranic zásadně zdražovalo. Jakkoliv se to v případě vajec neděje ani náhodou. Čech si při současných českých cenách může za průměrnou hrubou měsíční mzdu necelých dvacet devět tisíc koupit ani ne šest tisíc vajec. Němec za tu německou, která činí v přepočtu přes devadesát čtyři tisíce korun při německých cenách takřka třicet čtyři tisíc vajec. Tedy skoro šestkrát více. Ale to jen pro ilustraci. Nevěřte všemu, co se nám pokoušejí nakukat.

Otrávili jsme si podzemní vody? Honza Tuna a výsledky studie Českého hydrometeorologického ústavu

 

Včera, 13:50
Kniha, která ve třicátých letech zmizela ze sbírek pražského Židovského muzea, je zpátky v Praze....
Včera, 12:45
Jeho vtipy máme nebo jsme měli pod sklem pracovního stolu, mnohým odvážně visely na nástěnce....
Včera, 08:30
Grog, panák v hospůdce na rohu a něco málo nalít do vánočního cukroví nebo dalších...
22.2.2018
Divadlo hraje už od dětství, a že by dělal něco jiného, si Jan Hrušínský, herec,...
22.2.2018
Plných patnáct měsíců. Tak dlouho byla skladba Petra Nováka a Ivo Plicky Já budu chodit...
22.2.2018
Možná si to od některých schytám, ale je to téma, o kterém je nutné mluvit...
21.2.2018
„Tak nám Evropská unie chce zakázat hranolky,“ paní Povondrová. „A kdyby jenom hranolky, ale i...
20.2.2018
Spisovatelka, režisérka, dramaturgyně a především silná osobnost, spojená s pražským Švandovým divadlem, která ráda dosahuje...
20.2.2018
Jsou zázrakem pro naše zdraví. A mohou například zajistit, abychom my muži byli opravdu muži...
20.2.2018
Rockový zpěvák Kamil Střihavka se do hlubokého povědomí široké veřejnosti zapsal především rolí Ježíše v...
Reklama