1℃
Dnes je 21. březen , svátek má Radek

Polovina Čechů neví, kolik si mají naspořit na důchod. Hospodařit s financemi lidi naučí rodinka Bankovkových

Jak si udržet dost peněz nejen pro běžný život, ale i v kritické životní situaci, to by měl vědět každý dospělý. Bohužel tomu tak není. Alespoň podle indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA). Podle ní Češi dosáhli průměrného výsledku, tedy 56 bodů ze 100. Padesát procent Čechů netuší, kolik peněz by měli mít naspořeno na důchod. Vzdělat lidi v otázkách financí se daří zábavnou formou skrze sit-comový seriál.

Reklama

Češi dosáhli i letos průměrného výsledku, pokud jde o finanční gramotnost. V testu dosáhli jen o jeden bod víc, než minulý rok. Svědčí to zejména o znalosti mladších lidí od 18 do 29 let a od 30 do 44 let. Ti mladší jsou na tom hůř než již ‚ostřílená‘ starší generace.

Finanční poradce? Ne děkuji

„Je smutné, že dosáhli mladí lidé tak nízké skóre na to, že vzdělávací kampaň běží už třetím rokem. Není to přitom o chytácích ani školním učivu. Je to o tom vědět, co se mi přihodí v běžných životních situacích – zda se vyplatí mít pojištění, kolik je třeba spořit si na důchod. Starší generace už má větší přehled a používá víc selský rozum,“ říká právnička a poradkyně České bankovní asociace Helena Brychová.

FOTO: Jak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně

Jak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - Česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - Česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - Česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - česká bankovní asociace
Další fotky
Jak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - česká bankovní asociace

I výuka ve školách by podle ní měla směřovat k praktickým činnostem. „Není to přece o tom vědět, co je platební karta. Ale spíš naučit se, že není dobrý nápad napsat si PIN přímo na kartu, ale zapamatovat si ho, či nosit jinde,“ dodala Brychová.

Třetina lidí neví, jak dlouho by s rezervou vyžili

Ohledně financí spousta lidí tápe. Rezervu si tvoří téměř tři čtvrtiny z nich. Třetina lidí ale neví, jak dlouho by jim v případě ztráty příjmu vydržela. Padesát procent Čechů pak vůbec netuší, kolik by měli mít naspořeno na důchod. Momentálně nemá přes třetinu Čechů naspořeno nic.

Čechům činí problémy odpovědět na praktické otázky, například sazby počítané ročně (p.a.) oproti sazbě počítané měsíčně (p.m.). Správně ji dokáže zodpovědět jen 36 procent ze všech dotázaných. „Přitom tuto informaci využijeme nejenom tehdy, když si bereme úvěr, ale i když chceme vědět, jak výhodně spoříme. Na 56 procent lidí také netuší, že jejich vklady u takzvaných peer-to-peer poskytovatelů půjček nejsou nijak pojištěny,“ dodala Brychtová.

Mnoho Čechů bude třít bídu s nouzí. Kolik si musíme měsíčně spořit na důchod?

I přesto přinesl průzkum ČBA pozitivní zjištění – podíl lidí, kteří si vytváří finanční rezervy proti roku 2017, je o 13 procent více. Lidí, kteří si tvoří finanční rezervy, tak přibylo na celkových 73 procent. Měsíčně si Češi spoří průměrně 5 tisíc korun. Odvrácenou stránkou je ale to, že řada lidí neví, jak dlouho by s těmito odloženými prostředky vydržela.

„Češi jsou toho názoru, že by jejich rychlá rezerva měla dosahovat asi 110 tisíc korun. Doporučujeme ale odvozovat výši finanční rezervy od výše našich, tedy osobních, či rodinných výdajů. Po ruce bychom měli mít takovou částku, abychom bez příjmu mohli v klidu dál žít šest měsíců,“ radí Helena Brychtová. Tomuto ideálu se však blíží jen 15 procent Čechů, 28 procent by vydrželo od jednoho do tří měsíců.

Nevíte, jak si správně pojistit svůj příjem? Poradíme vám

Na důchod? Hodně peněz, shodují se Češi. Realita je jinde

Češi mají poměrně jasno v tom, že na důchod by měli mít naspořeno 1,5 milionu korun. Skutečnost je ale taková, že peníze na stáří moc neřeší – 39 procent lidí uvedlo, že naspořeno jednoduše nic nemá. Bohužel to platí i pro generaci těsně před důchodem. Naspořené peníze u 45 procent oslovených navíc nepřevyšuje ani 300 tisíc korun. A kolik by měli mít naspořeno, nevědělo až 50 procent respondentů.

Důchodci jsou stále žádanější. V Praze jich pracuje skoro 30 tisíc

Určit jednoznačnou výši není podle Brychtové možné. „Je to ale o tom, jak dlouhá doba nás může ve stáří čekat a jaké bychom chtěli mít výdaje. Důchod poskytovaný státem pokryje jen to nejnutnější, na vše ostatní už si musíme naspořit sami,“ upozorňuje.

Bankovkovi učí o financích formou seriálu

Protože není lehké vštěpit si základní informace ohledně financí ani pro dospělé, natož pro děti, rozhodla se Česká bankovní asociace pro výuku zábavou formou. A tak ve spolupráci s Českou televizí vytvořila sit-comový seriál Bankovkovi.

FOTO: Jak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně

Jak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - Česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - Česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - Česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - česká bankovní asociaceJak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - česká bankovní asociace
Další fotky
Jak jsou na tom lidé v hospodaření s financemi? Průměrně - česká bankovní asociace

„V seriálu ožívají postavy, které jsou na papírových bankovkách. S postavou se pak divák může ztotožnit a prožívat s nimi jejich trápení. Když třeba žijí v podnájmu, vybouchne jim pračka a podobně. Tak si dítě, ale i dospělý pomocí seriálu osvojí řešení běžných životních situací a naučí se, co v takovém případě dělat,“ kreativní producent seriálu Bankovkovi Luděk Horký.

Délka jednoho dílu je 14 minut, cílovou skupinou jsou především děti do dvanácti let a jejich rodiče. „Osvědčilo se nám, že touto zábavnou formou vzdělávání mladších opravdu funguje. Letos bude Česká televize točit dalších 14 dílů,“ uvedla Brychtová.

Exekuce jsou problém v Praze i středních Čechách. Dluhy tu splácí kolem 9 % lidí

První série Bankovkových je ke zhlédnutí v iVysílání České televize. Jeden díl má momentálně kolem 100 tisíc zpětných zhlédnutí.

Souběžně vydá tento rok v září komiksovou podobu nakladatelství Albatros.

 

Včera, 14:50
Největší letecká společnost na světě American Airlines zahájí v pátek 4. května pravidelné letecké spojení...
19.3.2018
Sněmovní výbory se budou zabývat návrhem na to, aby došlo k 19% zdanění církevních restitucí,...
19.3.2018
Název tento materiál dostal kvůli tomu, že byl před desítkami let považován za materiál budoucnosti...
19.3.2018
Ze závěrů australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology vyplývá, že v roce 2050 může...
19.3.2018
Rozpočet Prahy pro letošní rok počítá mimo jiné s částkou 30 661 000 korun na...
17.3.2018
Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních...
17.3.2018
Vydejte se za J. E. Purkyněm a Koptovými do Libochovic, města ležící při Ohři v...
17.3.2018
Bohatýr ducha a práce – stojí na náhrobku Josefa Hlávky v jeho rodných Přešticích. Dobře...
16.3.2018
Václav Neckář patří mezi legendy české hudební scény. Zpěvák s nezaměnitelným hlasem se stal hvězdou...
16.3.2018
Podle nejnovějších údajů má naše armáda 23 184 vojáků, 6515 civilních a 1148 státních zaměstnanců....
Reklama