26℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Polovina českých dětí má dluhy. Mnohé mají problémy s jejich splácením

Žáci na druhém stupni základních škol i jejich vrstevníci z víceletých gymnázií získávají většinu peněz od rodičů či prarodičů. Zhruba polovina dětí dostává pravidelné kapesné.

Reklama

Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu, provedeným mezi dětmi pro Českou spořitelnu agenturou Millward Brown. Abeceda peněz je projekt, který učí děti od základních, jak s financemi zacházet. Získal oficiální akreditaci ministerstva školství a během letošního roku jím prošlo na tři a půl tisíce školáků.

Nevyšly peníze na dovolenou? Půjčky mohou pomoci, rozhodně ale nejsou řešením

Opakované zadlužování

Průzkum ukázal, že české děti s penězi často nevyjdou. Tři čtvrtiny z nich zažily, kdy všechno utratily, ale rády by si něco koupily. „Polovina respondentů situaci v minulosti vyřešila půjčkou a čtvrtina se zadlužila opakovaně,“ odkrývá výsledky průzkumu Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny. „S půjčováním si od kamarádů má zkušenost šedesát osm procent z dětí. Pětina respondentů pocítila, jak je těžké půjčené peníze vrátit,“ dodává Filip Hrubý.

Průzkum ukázal i to, že dluhy naštěstí nejsou pro české děti běžným řešením. Pokud nemají zrovna naspořeno, ale touží si něco koupit, vyberou si čtyři z deseti školáků jinou, levnější, alternativu. Přibližně stejný počet se domluví s rodiči na spolufinancování. Každý osmý pak přemluví k nákupu právě rodiče. „Jen každý dvacátý se rozhodne peníze postupně ušetřit.“

Třicet osm procent dětí má běžný účet v bance. Každé sedmé má zkušenosti s výběrem z bankomatu, každé šesté vyzkoušelo platbu kartou v obchodě. Platbu kartou na internetu provádělo šest procent dětí. Padesát tři procenta mají zkušenost pouze s platbou v hotovosti.

Dětem, které ještě chodí na základku, naskakují nesmyslné tisícové dluhy. Kde se vzaly a proč je mají platit?!

Plánování je důležité

Průzkum potvrdil, že finanční gramotnost dětí roste a že se rychle učí. Hlavním zdrojem informací v oblasti financí jsou pro ně stále rodiče, v posledních letech hodně pomáhá škola, spolužáci a sociální sítě. Cílem Abecedy peněz je přiblížit dětem svět financí a hravou formou prohloubit jejich vědomosti, týkající se hospodaření s nimi. „Chceme zvýšit finanční gramotnost u žáků základních škol v celé republice. I proto jsme usilovali o oficiální akreditaci ministerstva školství tohoto programu, “ doplňuje Hrubý.

Úsilí se vyplatilo a akreditace byla udělena. V rámci programu se školáci seznámili se světem byznysu, učily se plánovat a získané vědomosti, za pomoci odborných lektorů i učitelů, přenášet do praxe. „Během několika měsíců vybudovali vlastní firmu, stanovili si obchodní cíle i strategie a společně usilovali o jejich naplnění. Na závěrečném jarmarku, přístupném veřejnosti, pak vydělali své první peníze.“

FOTO: finanční gramotnost školáků

finanční gramotnost školáků - Školáci_3finanční gramotnost školáků - Školáci_2finanční gramotnost školáků - Školáci_1finanční gramotnost školáků - Školáci_5finanční gramotnost školáků - Školáci_4

Bankéřem na zkoušku

Oblíbenou součástí výuky je návštěva pobočky finančního ústavu. Děti si zkusily práci bankéřů, včetně manipulace s bezpečnostním kufrem plným peněz.

V loňském, pilotním, ročníku se do projektu zapojila téměř dvacítka základních škol z celé republiky. Jarmarky vynesly dohromady tři sta padesát tisíc korun, které děti použily nejčastěji na výlety a zábavu či charitativní činnost. Čtvrťáci z Jihlavy například poslali peníze indickému chlapci, kterého škola adoptovala na dálku a jemuž peníze pomohou financovat školné. Domažlické děti pak věnovaly výtěžek na podporu chlapce s mozkovou obrnou, písečtí páťáci podpořili zvířecí útulek.

 

Včera, 10:03
Dobře vybraná hra patří mezi nejlepší dárky, kterými můžeme potěšit děti. Procvičí jejich myšlení, manuální...
Včera, 09:24
Řada středočeských měst v uplynulých čtyřech letech vsadila na přísnější regulaci hazardu. Pro úplný zákaz...
Včera, 09:00
Mám asi neobvyklou fobii. Bojím se labutí. Když jsem byla malá, nikdy mi nic labutě...
Včera, 08:20
Bohém a king české hudební scény včera oslavil své další narozeniny a má dnešním dnem...
Včera, 08:14
Možná se vám pár informací tohoto druhu hodí právě teď v létě. Je to taková...
14.7.2018
Pražští radní mají příští úterý schvalovat společný podnik dopravního podniku (DPP) a Penty na výkup...
14.7.2018
Představme si sendvič. Dva kusy pečiva a mezi nimi něco dobrého. Právě to uprostřed bývá...
14.7.2018
Architektonická soutěž na úpravy Masarykova a Malého náměstí v Benešově spěje do finále. Porota vybrala...
14.7.2018
Jsou lidé, kteří nemají rádi například pavouky a jiný otravný hmyz. Jiní ale naopak pavouky...
14.7.2018
Coca Cola je stálicí mezi slazenými nápoji a myslíme, že určitě i zůstane. Spoustu z...
Reklama