30℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Poškozená srdeční chlopeň život neohrozí. Způsobuje ale dost nepříjemné pocity

Další fotky

Dnes přináším téma, které osobně znám. Nedomykavost neboli prolaps mitrální chlopně může překvapit kdykoli. Mě překvapil před osmnácti lety. Jedná se o poškození cípů chlopně oddělující levou srdeční síň od levé komory. Chlopeň se nedovírá tak, jak má a její funkce je narušena.

Reklama

Tento stav většinou nevyžaduje léčbu ani úpravu životního stylu, někdy o nesprávné funkci chlopně člověk ani neví. Já jsem jasně cítila, jak mi bije srdce, někdy jsem měla pocity staženého hrdla a zrychlený tep. Původem špatné funkce mitrální chlopně může být i nenadálá bolest na hrudi. Projevy a jejich intenzita jsou individuální a nejlepší cestou je cesta do ordinace lékaře, který jasně rozpozná, o jaký problém se jedná.

Bolavý krk dokáže potrápit v létě! Ohroženi jsou kuřáci, alergici na pyl i lidé pracující tam, kde je klimatizace

Strach je na místě, ale…

Cítíme-li se jinak, než obvykle, přichází přirozený strach a panika. Jedním z důvodů může být špatná funkce chlopně, na kterou mnoho z nás vůbec nepomyslí. Zprvu zkoušíme klidový režim, zvýšíme příjem vitaminů, snažíme se víc spát a méně pracovat. Stav se na chvilku zlepší, ale potom se pocit staženého hrdla nebo roztřesenost dostaví znovu. To nás žene nejprve k lékaři. Dnes už dost ordinací praktiků disponuje elektrokardiografem a natočit EKG bývá první krok, který pečlivý lékař udělá. Jistě uvidí, že srdeční křivka není pravidelná. Může se ale stát, že pravidelná bude. Já ji měla nepravidelnou až na třetí pokus. To je svízel u nedomykavosti, která způsobuje srdeční arytmii. Stahy přicházející mimo pravidelný srdeční rytmus, takzvané extrasystoly, se na grafu někdy ukážou, někdy ne. Není ale důvod ke strachu.

Kde nalézt zdravotnickou pomoc? Napoví nová krajská mapa

Co se uvnitř srdíčka děje?

Mitrální chlopeň se skládá ze dvou cípů tvaru trojúhelníku. U zdravého srdce se během stahu dovírá úplně a tím brání zpětnému toku krve z levé komory do levé síně. Při prolapsu se cípy vydouvají směrem do pravé síně, tedy opačně, což může způsobit zpětný tok krve do pravé síně. Tento jev se nazývá mitrální regurgitace. Pokud je malá, nemusí se nijak projevit. Je-li zpětný tok krve silnější, dostavují se nepříjemné pocity, které jsem zmínila výše. Nedomykavost je dobře slyšitelná fonendoskopem, lékař to slyší jako ťuknutí, kdy se cípy vzdouvají, slyší i zpětný tok krve, která se vrací do levé síně. Pokud někdo řekne, že má šelest na srdci, znamená to, že mu chlopeň nedoléhá a vydává šelestivý zvuk. Většina lidí nemá ale žádné projevy, proto bývá nedomykavost často diagnostikována náhodou, a pro pacienta je to opravdu překvapení, včetně faktu, že nás může provázet celý život. Mně na ni přišli vlastně taky náhodou. Měsíc po pohřbu mojí babičky jsem začala stavy podobné závratím. „Táhlo“ mě to doleva, točila se mi hlava a byla jsem unavená, jako nikdy předtím. Nepravidelný srdeční rytmus odhalilo až třetí EKG. Tehdy lékařka v Jičíně řekla, že je to nejspíš vrozené, nastartoval to stres a budu se s tím potýkat celý život.

Syndrom malé sukně nesouvisí s váhou a rozhodně se nevyplácí jej podceňovat!

A co dál, doktore?

Většina pacientů s prolapsem nevyžaduje léčbu, protože se nijak výrazně neprojevuje. Potvrdit diagnózu lékaři pomůže echokardiogram, lidově echo, které vykreslí jeho strukturu i s chlopněmi, změří průtok krve, jeho směr a rychlost. Z dalších vyšetření je to EKG Holter. Na čtyřiadvacet hodin mi připnuli malý přístroj, který zaznamenává srdeční činnost, tepovou frekvenci a krevní tlak. Poslední nutností je zátěžový EKG test, kdy lékař sleduje srdeční činnost pacienta, který šlape na rotopedu.

Jediná nepříjemnost, ale dá se vydržet, je jícnová echokardiografie. Absolvovala jsem ji dvakrát. Zavedli mi ohebnou sondu do jícnu, odkud je mitrální chlopeň dobře viditelná. Tato metoda se většinou používá při rozhodování o léčebném postupu a není tak častá. Pokud se nedomykavost projevuje a zdravotní stav se zhoršuje, je nutné přistoupit k léčbě, buď farmakologické, nebo chirurgické, kdy lékař rozhodne o opravě nebo výměně chlopně. A to mě podle lékaře čeká přibližně za pět až deset let.

FOTO: Poškozená srdeční chlopeň

Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_1Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_2Poškozená srdeční chlopeň - OLYMPUS DIGITAL CAMERAPoškozená srdeční chlopeň - chlopeň_4Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_5
Další fotky
Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_6Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_7Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_8Poškozená srdeční chlopeň - chlopeň_9

Na co dát pozor?

Lidé s nedomykavou chlopní nemívají žádná fyzická ani stravovací omezení, nicméně je vhodné vše konzultovat s lékařem. Ten by měl pacientovi vystavit průkaz nemocného ohroženého infekční endokarditidou, který musí nosit neustále u sebe a v případě chirurgického zákroku ji musí předložit. Obsahuje důležité informace pro další ošetřující personál.

Při každém zákroku, třeba trhání zubu, musím být pokrytá antibiotiky. Srdíčko se skládá ze dvou síní a dvou komor, které jsou vystlány tkání, zvanou endokard. Endokarditida je zánět, který postihuje právě tuto tkáň, je nebezpečná a léčba vyžaduje až dvouměsíční hospitalizaci na infekčním oddělení a silná antibiotika do žíly. I to jsem si vyzkoušela. Proti prolapsu mitrální chlopně neexistuje žádná prevence. Pokud chodíme na pravidelné kontroly na kardiologii, nemůže nás zhoršení stavu zaskočit.

Včera, 19:20
„Vážený Leonide Iljiči,,(…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele...
Včera, 17:30
Středočeský kraj chce dát na obnovu památek ke společenskému využití celkem 27 milionů korun. Podpora...
Včera, 12:28
Již od 90. let se vrací boom společenských her. Každý rok vychází mnoho nových nebo...
Včera, 12:26
Angrešt, to je stálice našich venkovských zahrad a zahrádek téměř všech chatařů. Spolu s rybízem...
Včera, 07:30
Možná jste už narazili na rozličné módní a hudební styly. Říká vám něco hipsterství? Pokud...
20.8.2018
Průzračně čistá voda, svěží zelené lesy a nad tím vším dechberoucí skalnaté štíty. To jsou...
20.8.2018
Nový pojem ekosexualita má několik možných definic a jeho popularita nabývá značných rozměrů. Milovat Zemi...
20.8.2018
Vzpomínáte na svoje první víno? Na tu skleničku, kterou vám rodiče milostivě odlili při nějaké...
20.8.2018
Prošli jsme se kolem Máří Magdaleny, minuli Harfenici a od Hada se vydali po modré....
20.8.2018
Citátů na téma muži a ženy je jako máku. Některé nutí k zamyšlení, jiné pobaví....
Reklama