-6℃
Dnes je 19. březen , svátek má Josef

Povinná školka – co se mění pro rodiče a děti?

Stovky prvňáčků nastoupily do základních a mateřských škol v Praze 6. O prázdninách na řadě míst došlo k nejrůznějším opravám, a tak na děti čekaly třeba vylepšené učebny. Velké změny ale přinesl započatý školní rok pro rodiče, a to zejména dětí, které do první třídy nastoupí příští rok.

Reklama
Článek vychází také v časopise Vaše 6

Zatímco rodičů školáků se v letošním školním roce žádná zásadní novinka netýká, jinak jsou na tom rodiče dětí, které docházejí do posledního ročníku mateřinky. Novela školského zákona totiž zavedla povinný poslední rok mateřské školky. Týká se to dětí, které do 31. srpna dosáhly věku pěti let. Nepřihlášení dítěte do školky je považováno za přestupek a rodičům může být udělena pokuta. Povinné předškolní vzdělávání v posledním roce mateřinky má své podmínky, musí jít o pravidelnou denní docházku, a to po dobu čtyř souvislých hodin denně.

Pro rodiče se mění zejména to, že už nemohou dítě „nechat doma“ bez omluvy. Novela školského zákona jednoznačně mateřským školám nenařizuje, jak má být nepřítomnost předškoláků omluvena, mluví se v ní jen o tom, že „podmínky pro uvolňování dětí ze vzdělávání a omlouvání jejich neúčasti ve zdělávání stanoví školní řád.“

Ředitel konkrétní mateřinky je tedy oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte, způsoby omlouvání jsou však na každé jednotlivé mateřince, respektive jejím školním řádu.

Školky budou chtít omluvenky

Rodiče tak ve školním řádu najdou informaci o tom, jak rychle mají rodiče nepřítomnost dítěte omluvit a zda tak musejí učinit písemně textovou zprávou, telefonicky nebo jinou formou.

A snadné to už nebudou mít rodiče, kteří mají ve školce předškoláka, ani s uvolňováním dítěte z výuky. Zatímco dříve bylo v podstatě jedno, zda dítě do školky přišlo nebo odjelo třeba na týden k babičce, teď opět záleží na školním řádu konkrétní školky. Ten stanovuje podmínky pro uvolňování dětí. Školky tak mohou po rodičích chtít zdůvodnění plánované absence i její rozsah.

Novinkou je i to, že u dítěte, které začalo docházet do posledního povinného ročníku mateřinky a do té doby do školy nechodilo, nemusejí rodiče školce dokládat, zda bylo dítě očkováno.

Rodiče mohou využít možnosti vzdělávat předškoláka doma, stejně jako je tomu v případě dětí školou povinných, musejí však počítat s tím, že mají povinnost zajistit ověření úrovně znalostí svého potomka ve školce.

Pokud rodiče do posledního ročníku mateřinky dítě nepřihlásí nebo do něj potomek nedochází či nemá omluvené absence, hrozí jim za přestupek nejen pokuta, a to až do výše 5 000 korun, ale také potíže s úřady. Prvním krokem je, že školka osloví rodiče s žádostí o vysvětlení, proč povinná předškolní docházka neprobíhá tak, jak má, do věci se ale může vložit i orgán sociálně-právní ochrany dětí. Škola má totiž povinnost hlásit svému zřizovateli, tedy městskému úřadu, že dochází k zanedbávání povinné školní docházky.

 

Kdy budou prázdniny

Podzimní prázdniny připadají na čtvrtek 26. října a pátek 27. října.

Vánoční prázdniny začnou v sobotu 23. prosince a skončí v úterý 2. ledna.

Pololetní prázdniny připadají na pátek 2. února.

Jarní prázdniny budou mít děti ze škol v Praze 6 od 12. do 18. února.

 

Dnes, 16:02
Sněmovní výbory se budou zabývat návrhem na to, aby došlo k 19% zdanění církevních restitucí,...
Dnes, 13:55
Název tento materiál dostal kvůli tomu, že byl před desítkami let považován za materiál budoucnosti...
Dnes, 13:30
Ze závěrů australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology vyplývá, že v roce 2050 může...
Dnes, 13:00
Rozpočet Prahy pro letošní rok počítá mimo jiné s částkou 30 661 000 korun na...
17.3.2018
Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních...
17.3.2018
Vydejte se za J. E. Purkyněm a Koptovými do Libochovic, města ležící při Ohři v...
17.3.2018
Bohatýr ducha a práce – stojí na náhrobku Josefa Hlávky v jeho rodných Přešticích. Dobře...
16.3.2018
Václav Neckář patří mezi legendy české hudební scény. Zpěvák s nezaměnitelným hlasem se stal hvězdou...
16.3.2018
Podle nejnovějších údajů má naše armáda 23 184 vojáků, 6515 civilních a 1148 státních zaměstnanců....
15.3.2018
Před pár dny přišel režisér a dramaturg Antonín Kachlík do klubu Jazzové sekce (ve Valdštejnské...
Reklama